Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-13, 17:02 Autor: Katarzyna Doros

W grodzie rycerskim w Biskupicach koło Byczyny pojawili się rycerze, kupcy i dwórki [ZDJĘCIA]

W grodzie rycerskim w Biskupicach koło Byczyny pojawili się rycerze, kupcy i dwórki
W grodzie rycerskim w Biskupicach koło Byczyny pojawili się rycerze, kupcy i dwórki
W grodzie rycerskim w Biskupicach koło Byczyny pojawili się rycerze, kupcy i dwórki
W grodzie rycerskim w Biskupicach koło Byczyny pojawili się rycerze, kupcy i dwórki
W grodzie rycerskim w Biskupicach koło Byczyny pojawili się rycerze, kupcy i dwórki
W grodzie rycerskim w Biskupicach koło Byczyny pojawili się rycerze, kupcy i dwórki
Kupcy, rycerze i damy dworu pojawili się w średniowiecznym grodzie rycerskim w Biskupicach koło Byczyny. W ramach rozgrywanego tam Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego stawiły się grupy rekonstrukcyjne z Polski, Niemiec i Białorusi. Jest obozowisko, walki na miecze i nauka fechtunku.
- Sporo ludzi przyjechało, bo około 300 odtwórców, kupców chyba jeszcze więcej. Ledwo się tutaj mieścimy, bo już przed gród musieli też wyjść. Wszyscy są "wyposzczeni" takich imprez i rządni rozrywki. Dawno się nie widzieliśmy. Są walki na miecz z tarczą, walki trzech na trzech, w nich nie obowiązują żadne przepisy, czyli wygrywa ten, kto się potrafi utrzymać na nogach. Są osoby z Białorusi z Niemiec, pozostali nie mogli przyjechać ze względu na obostrzenia. Wielu musiałoby odbyć kwarantannę, przez co nie mogliby wrócić jutro do pracy - mówi Andrzej Kościuk "Efendi", kasztelan Grodu Rycerskiego w Byczynie i namiestnik Opolskiego Bractwa Rycerskiego.

- Biorę udział w turnieju bojowym drużyn rycerskich i w konkurencji miecza długiego - mówi Janusz Giercuszkiewicz, rycerz Grobu Bożego z Żywca. - To pierwszy tego typu turniej rekonstrukcyjny od dawna. W sumie to ostatni turniej też odbywał się tu właśnie w Biskupicach we wrześniu ubiegłego roku. Niestety wszystko było w zawieszeniu przez warunki epidemiologiczne, ale teraz możemy powrócić do naszego hobby, do naszego sportu i to kontynuować. Było ciężko z treningami, więc forma nie jest taka, jaka być powinna w środku sezonu.

Michał z Byczyny w walkach rycerskich bierze udział od 10 lat. Swoją pasję dzieli razem z żoną. - Zdarzają się siniaki po walkach. Wszystko zależy od uzbrojenia ochronnego. My się poznaliśmy na takiej imprezie, pasją zarażamy następne pokolenie, bo jest z nami dwójka dzieci. Ryszard i roczna Wiktoria. Dla nas jest to forma relaksu w wolnym czasie, że możemy sobie robić zbroje i stroje historyczne i jeździć na turnieje - mówią.

Pierwotnie Międzynarodowy Turniej Rycerski w Biskupicach pod Byczyną zaplanowano w pierwszych dniach maja, ale termin imprezy został przesunięty z powodu pandemii koronawirusa i obostrzeń sanitarnych.
Andrzej Kościuk "Efendi"
Janusz Giercuszkiewicz
Michał i Monika

Wiadomości z regionu

2021-07-24, godz. 19:18 Rodzinny piknik w Smarchowicach Śląskich okazją do zabawy, wymiany doświadczeń oraz promocji szczepień, do których… W Smarchowicach Śląskich trwa drugi dzień V Międzypokoleniowego Pikniku Rodzinnego. To okazja do wspólnej zabawy, ale i wymiany doświadczeń pomiędzy najstarszymi… » więcej 2021-07-24, godz. 17:55 To wielka frajda dla fanów motocykli! Trwa Rock Festiwal Pogranicza w Prudniku [ZDJĘCIA, FILM] Tłumy motocyklistów przybyły do Prudnika w ramach inicjatywy 'Motocyklem na Rock Festiwal Pogranicza'. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć także wspólnego… » więcej 2021-07-24, godz. 17:00 Strażackie święto w Pokrzywnicy. Młodzi strażacy ochotnicy rywalizują w zawodach sikawek konnych 274 zawodników z 26 jednostek z całego regionu i województwa śląskiego bierze udział w X Regionalnych Zawodach Sikawek Konnych w Pokrzywnicy. Zawody, w których… » więcej 2021-07-24, godz. 16:19 Zablokowana DK 40 w Mochowie po wypadku 2 motocykli [AKTUALIZACJA] Wytyczono objazd przez Racławice Śląskie po wypadku na DK40 w Mochowie. Jedną z poszkodowanych osób zabrał do szpitala śmigłowiec LPR. » więcej 2021-07-24, godz. 15:18 W Winowie trwa X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych. To gratka dla pasjonatów dawnego sprzętu wojskowego [ZDJĘCIA] Na poligonie w Winowie od wczoraj (23.07) trwa X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych. Na miejscu można obejrzeć na żywo kilkadziesiąt wojskowych pojazdów. To czołgi… » więcej 2021-07-24, godz. 14:10 Nyski WOPR docenia zalety energii ze słońca. Panele fotowoltaiczne pozwalają znacząco obniżyć rachunki za prąd Energia produkowana z promieni słonecznych pozwala nyskiemu WOPR-owi obniżyć rachunki za prąd. Pierwsze tygodnie funkcjonowania instalacji są na tyle obiecujące… » więcej 2021-07-24, godz. 12:54 Kiedy zakończy się przebudowa skrzyżowania ulic Oleskiej z Batalionów Chłopskich w Opolu? Rozmowy trwają, konkretnej… Nadal nie wiadomo, kiedy zakończy się rozbudowa skrzyżowania ulic Oleskiej z Batalionów Chłopskich w Opolu. Inwestycja pod oficjalną nazwą budowa Centrum… » więcej 2021-07-24, godz. 12:43 Śmigłowiec LPR zadysponowany do poszkodowanego w zdarzeniu drogowym w Prudniku Na ul. Księdza Skowrońskiego, niedaleko Komendy Powiatowej Policji w Prudniku, samochód osobowy wypadł z drogi, dachował i wpadł do rowu. Poszkodowana została… » więcej 2021-07-24, godz. 12:13 Wytwórca lodów rzemieślniczych z Baborowa weźmie udział w mistrzostwach świata we Włoszech Kontynuujący rodzinne tradycje Tomasz Szypuła, właściciel lodziarni w Baborowie będzie reprezentował nasz kraj na finałach światowego festiwalu lodów… » więcej 2021-07-24, godz. 11:02 Raport MZ: 122 nowe zachorowania i prawie tyle samo wyzdrowień. W regionie potwierdzono 1 nowy przypadek COVID-19 [IN… 122 nowe zachorowania, 6 zgonów i 120 ozdrowień. To bilans ostatniej doby koronawirusa w Polsce. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »