Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-02, 08:30 Autor: Paweł Konieczny

Jubileuszowa pielgrzymka na Jasną Górę w formie sztafety. Są jednak zmiany organizacyjne

44. Piesza Pielgrzymka Opolska przeszła do historii [fot. Wiktoria Palarczyk]
44. Piesza Pielgrzymka Opolska przeszła do historii [fot. Wiktoria Palarczyk]
Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę nadal będzie miała formę sztafety - poinformowali organizatorzy wydarzenia. Wędrówka rozpocznie się 15 sierpnia, gdy w drogę wyruszą uczestnicy strumienia nyskiego. Zakończeniem będzie uroczysta Msza Święta na jasnogórskich błoniach zaplanowana 21 sierpnia.
Podobnie jak w poprzednim roku organizatorzy zdecydowali się na formę sztafetową, zgodnie z zaleceniami sanepidu oraz Episkopatu Polski.

- Żadna z grup nie przejdzie pełnej trasy, zmieniamy natomiast ilość osób, które mogą wziąć udział - zapowiada ks. Paweł Chyla, jeden z organizatorów pielgrzymki. - W tym roku limit w grupie to około 80 osób. Nie wyznaczamy limitów wiekowych, które były w poprzednim roku, zatem na pielgrzymi szlak mogą wyruszyć zarówno dzieci, za zgodą rodziców lub prawnych opiekunów, a także osoby po 65. roku życia - mówi.

- Odcinki, które pielgrzymi będą pokonywali są dłuższe. Wyruszą na szlak na jeden, a nawet na dwa dni. Przypominam, że w ubiegłym roku uczestnicy pielgrzymowali tylko około 15 kilometrów, co zajmowało im pół dnia. W tym wyruszą na cały dzień, a jeśli będą pragnęli iść dalej, to każda grupa będzie miała wyznaczony drugi dzień pielgrzymki - dodaje ks. Paweł Chyla.

Podobnie jak w poprzednim roku nie będzie wspólnych posiłków oraz noclegów w miejscowościach znajdujących się na trasie pielgrzymki. Jednocześnie wędrować będą maksymalnie trzy grupy. Każdy uczestnik opolskiej pielgrzymki będzie musiał wypełnić specjalny formularz, w którym zadeklaruje stan zdrowia pozwalający na uczestnictwo w wydarzeniu.

Msze święte w poszczególnych dniach pielgrzymki odbędą się w diecezjalnych kościołach jubileuszowych, między innymi w nyskiej bazylice oraz pocysterskim kościele w Jemielnicy. Rozważania będą skupione wokół hasła roku duszpasterskiego: „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy” oraz myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego, w ramach przygotowań do jego beatyfikacji.

Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę odbędzie się po raz 45.
ks. Paweł Chyla1
ks. Paweł Chyla2

Wiadomości z regionu

2021-07-25, godz. 16:40 W Otmuchowie wiatr nie sprzyjał żeglarzom - z dwóch dni regat ścigać mogli się tylko w niedzielę [ZDJĘCIA] Na Jeziorze Otmuchowskim rozegrano regaty o puchar starosty nyskiego i memoriał Franciszka Ela. Zaplanowana na dwa dni impreza z powodu niesprzyjającej pogody… » więcej 2021-07-25, godz. 16:00 Wcześniej zrobili podbudowę, teraz ułożą asfalt - remont ulicy Strzeleckiej w Łaziskach Jeszcze tylko jedną drogę w gminie Jemielnica czeka remont. Samorząd wykonał już większość prac zaplanowanych na ten rok. To, co pozostało na liście… » więcej 2021-07-25, godz. 15:59 Niedziela pod znakiem pożarów na polach. Płonie m.in. zboże na pniu W powiecie strzeleckim, namysłowskim, nyskim i kędzierzyńsko-kozielskim strażacy walczyli w niedzielę z pożarami na polach. W powiecie namysłowskim zapalił… » więcej 2021-07-25, godz. 15:30 Strażacy się szkolą z gaszenia pożarów i ze współpracy z mediami Prawie 30 strażaków z jednostek OSP z terenu powiaty strzeleckiego bierze udział w kursie dowódców działań ratowniczo-gośniczych. W programie szkolenia… » więcej 2021-07-25, godz. 14:12 21-latka wypadła z okna na 4. piętrze. Kobieta ma liczne złamania Młoda kobieta wypadła z okna mieszkania na 4. piętrze. Do zdarzenia doszło w Krapkowicach na osiedlu Tysiąclecia. W poważnym stanie została przetransportowana… » więcej 2021-07-25, godz. 13:30 Bieg Tropem Wilczym w Nowej Zelandii. Rodacy na Antypodach uhonorowali kapitana Markiewicza z Głubczyc Polonia w Nowej Zelandii już po raz trzeci zorganizowała najbardziej oddaloną od Polski edycję Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym. Nasi… » więcej 2021-07-25, godz. 13:28 Jedź na rajd rowerowy i zaszczep się przeciw COVID-19 Jeśli chcesz aktywnie spędzić popołudnie i zadbać o swoje zdrowie, to gmina Cisek ma dla Ciebie idealna propozycję. Zaprasza na rowerowy rajd familijny połączony… » więcej 2021-07-25, godz. 11:46 Niedzielna joga na wyspie Bolko. Pod chmurką można ćwiczyć co tydzień, do połowy sierpnia Kilkadziesiąt osób bierze udział w darmowych zajęciach jogi, które odbywają się na polanie wyspy Bolko w Opolu. Praktyka prowadzona jest przez wykwalifikowane… » więcej 2021-07-25, godz. 11:30 Nyski WOPR docenia zalety energii ze słońca. Panele fotowoltaiczne pozwalają znacząco obniżyć rachunki za prąd Energia produkowana z promieni słonecznych pozwala nyskiemu WOPR-owi obniżyć rachunki za prąd. Pierwsze tygodnie funkcjonowania instalacji są na tyle obiecujące… » więcej 2021-07-25, godz. 11:00 Raport MZ: 3 nowe przypadki zarażenia koronawirusem w regionie, w kraju 82 [INFOGRAFIKA] W ciągu minionej doby w Polsce wykryto 82 nowe przypadki zarażenia koronawirusem. Jedna osoba chora na COVID-19 i choroby współistniejące zmarła. Nie zanotowano… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »