Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-25, 15:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

Problemy opolskiej psychiatrii. Brakuje nie tylko lekarzy, ale również pieniędzy. Urząd marszałkowski szuka rozwiązań

Sesja sejmiku województwa opolskiego [fot. M.Matuszkiewicz]
Sesja sejmiku województwa opolskiego [fot. M.Matuszkiewicz]
Samodzielny Wojewódzki Szpital w Branicach [fot. Mariusz Chałupnik]
Samodzielny Wojewódzki Szpital w Branicach [fot. Mariusz Chałupnik]
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Brak specjalistów, zbyt niskie wynagrodzenia w porównaniu do czasu pracy oraz trwająca reforma opieki zdrowotnej - to tylko kilka problemów, z którymi mierzy się opolska psychiatria. Dzisiaj (25.05) podczas sesji sejmiku województwa opolskiego przedstawiono program ochrony zdrowia psychicznego i jego dalszą realizację. Skupiono się w nim przede wszystkim na psychiatrii dziecięcej, bo tu sytuacja jest najgorsza. W naszym regionie tylko 2 placówki mogą leczyć dzieci i młodzież. Jest to szpital przy ulicy Wodociągowej w Opolu oraz lecznica w Branicach.
- W naszym województwie 50 procent kadry medycznej to są lekarze emeryci, gdzie w kraju jest tylko 30 proc. - mówi Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego.

- Usługi są niedofinansowane. Lekarze, którzy pracują i są psychiatrami, to ich usługi są wyceniane o wiele taniej niż usługi innych specjalistów. To spowodowało, że przez wiele lat nie było chętnych, aby robić specjalizację z tego kierunki. Brakuje młodych lekarzy.

Reforma zakłada przede wszystkim leczenie ambulatoryjne. To oznacza, że chory ma być diagnozowany w domu, a nie w szpitalu. Dodatkowo w powiatach mają być tworzone Centra Zdrowia Psychicznego.

- Ona zakłada ograniczenie, a nawet likwidacje oddziałów całodobowych, które są ważnymi elementami funkcjonowaniu dwóch naszych szpitali. Mam tu na myśli Opole i Branice. Natomiast, co do reformy psychiatrii dzieci i młodzieży, to tu jest trochę inaczej. Ona jest z powodzeniem wdrażana na I poziomie, między innymi dlatego, że nie wymaga on zatrudniania lekarzy psychiatrii, a wiadomo, że ich brakuje - dodaje Jacek Ruszczewski, pełnomocnik zarządu województwa opolskiego ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień.

Samorząd województwa opolskiego zapewnia, że chce podnieść wynagrodzenia. Dodatkowo zaproponował stypendia dla studentów medycyny, szczególnie dla tych z kierunku psychiatrii. Ponadto szuka kolejnych rozwiązań i możliwości pozyskiwania pieniędzy.
Zuzanna Donath-Kasiura
Jacek Ruszczewski

Wiadomości z regionu

2021-09-26, godz. 11:00 Ministerstwo Zdrowia: 643 zakażenia koronawirusem w kraju, w tym 7 w województwie opolskim. Zmarł jeden mieszkaniec… Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 643 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 7 w województwie opolskim. W najnowszym raporcie… » więcej 2021-09-26, godz. 11:00 W Łubnianach jakość powietrza chcą mieć pod kontrolą. W gminie zamontowano trzy nowe czujniki W gminie Łubniany zamontowano nowe czujniki powietrza. Urządzenia umiejscowione w trzech lokalizacjach będą informować przechodniów i uczestników ruchu… » więcej 2021-09-26, godz. 10:20 200 tysięcy złotych dla organizacji działających na terenach wiejskich Trwa drugi nabór w konkursie dla organizacji pozarządowych organizowany przez urząd marszałkowski w Opolu. Maksymalna kwota do zdobycia to 12 tys. zł, ale… » więcej 2021-09-26, godz. 10:00 Autostrada A4 już odblokowana w kierunku Wrocławia. GDDKiA: skok samobójczy z wiaduktu na jezdnię [AKTUALIZACJA] Uwaga kierowcy! Mamy zablokowaną autostradę A4 na wysokości Gogolina. Jak poinformował Radio Opole oficer dyżurny opolskich strażaków, po godzinie 9:00… » więcej 2021-09-26, godz. 09:00 Rozpoczęły się wybory w Niemczech. Nowy parlament wybierze następcę kanclerz Angeli Merkel O godzinie 8:00 rano otwarte zostały lokale wyborcze w RFN. Niemcy mogą oddawać swoje głosy w wyborach do Bundestagu do godziny 18. Nowy parlament wybierze… » więcej 2021-09-26, godz. 08:30 Sposób na aromatyczną kawę w niedzielny poranek Nie ma to jak pierwsza poranna kawa, zwłaszcza w taki piękny niedzielny poranek jak dziś. Wielu z nas dzień rozpoczyna właśnie od takiego napoju i ma swój… » więcej 2021-09-26, godz. 07:40 Mieszkańcy Opola będą mogli dzisiaj sprawdzić swoją wiedzę o mieście. Rada dzielnicy Stare Miasto zaprasza na grę… Po raz drugi mieszkańcy Opola będą mieli okazje lepiej poznać miasto. A to za sprawą gry terenowej, którą dzisiaj (26.09) przygotowała rada dzielnicy Stare… » więcej 2021-09-25, godz. 20:45 Raport dnia. 917 nowych infekcji w całej Polsce. Na intensywnej terapii leżą głównie ludzie młodzi i niezaszczepieni… 8 kolejnych osób zaraziło się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (25.09) o 917 nowych infekcjach i śmierci 20 zakażonych… » więcej 2021-09-25, godz. 19:53 Piknik promujący szczepienia przeciw COVID-19 w Kędzierzynie-Koźlu. Są atrakcje, jest loteria Szczepimy się - pod takim hasłem przebiega impreza pod kędzierzyńsko-kozielskim Starostwem Powiatowym. » więcej 2021-09-25, godz. 19:12 Zamiast wystawić obok śmietnika, wolą sprzedać niepotrzebne przedmioty za drobną kwotę. Taka jest wyprzedaż garażowa… Wyprzedaż garażowa 'Ogarniemy to' jest nową inicjatywą Opolskiego Centrum Logistycznego w Opolu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »