Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-24, 15:47 Autor: Witold Wośtak

Politycy KO zarzucają ekipie rządzącej chęć prywatyzacji lasów. Posłanka PiS: zrobiliśmy krok wstecz i będzie nowa propozycja

T. Kostuś i W. Zembaczyński [fot. Witold Wośtak]
T. Kostuś i W. Zembaczyński [fot. Witold Wośtak]
"Nie dla prywatyzacji polskich lasów". Między innymi w ten sposób opolscy posłowie Koalicji Obywatelskiej odnieśli się do ostatniego posiedzenia sejmu.
Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło, ale po długiej dyskusji wycofało poselski projekt noweli ustawy o lasach. Chodziło o danie większej możliwości zamiany terenów należących do Lasów Państwowych. Opozycja oraz ekolodzy uznali to za furtkę do prywatyzacji lasów.

- Dla niektórych lasy to plantacja drzew, fabryka drewna i desek - mówił Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej.

- To jest zamach na nasze dobro narodowe - nie było naszej zgody, nie ma i nie będzie. Politykom PiS udała się natomiast jeszcze jedna rzecz, co nie powiodło się dotychczas. Mam na myśli zintegrowanie związków zawodowych, organizacji pozarządowych i ekologicznych oraz opozycji. Upór i determinacja opłaciły się bez wątpienia.

Witold Zembaczyński, poseł KO, zwrócił uwagę, że tylko 31 procent gmin ma plany zagospodarowania przestrzennego. - Trzeba bardzo precyzyjnie kierować pieniądze dla gmin z Krajowego Planu Odbudowy - przekonuje.

- Nie ma zgody na zaoranie naszego dziedzictwa narodowego na potrzeby kolejnych afer PiS-u. Wiemy przecież, jak oni to robią. Powymieniają nieużytki i poprzemysłowe tereny niepotrzebne nikomu na cenne przyrodniczo obszary. My uważamy, że trzeba bardzo precyzyjnie kierować pieniądze dla gmin na tworzenie planów zagospodarowania przestrzennego. Tym sposobem rozwijajmy możliwości przenikania inwestycji przemysłowych.

Zapytaliśmy o komentarz Violettę Porowską, posłankę PiS i szefową opolskich struktur tej partii. - Wysłuchaliśmy głosu społecznego, zrobiliśmy krok wstecz i zostanie przygotowana nowa propozycja ustawy - podkreśla.

- Ona uwzględni wszystkie najlepsze propozycje i wnioski, żeby uchronić lasy, a jednocześnie zapewnić im jak najlepszy rozwój. Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej nie mają natomiast najmniejszego prawa moralnego do wypowiadania się w tej kwestii, ponieważ oni chcieli prywatyzować lasy bez jakichkolwiek reguł.

Poseł Zembaczyński dodał, że jako polityk Nowoczesnej jest zwolennikiem prywatyzacji, ale spółek Skarbu Państwa.
Tomasz Kostuś
Witold Zembaczyński
Violetta Porowska

Wiadomości z regionu

2021-09-25, godz. 20:45 Raport dnia. 917 nowych infekcji w całej Polsce. Na intensywnej terapii leżą głównie ludzie młodzi i niezaszczepieni… 8 kolejnych osób zaraziło się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (25.09) o 917 nowych infekcjach i śmierci 20 zakażonych… » więcej 2021-09-25, godz. 19:53 Piknik promujący szczepienia przeciw COVID-19 w Kędzierzynie-Koźlu. Są atrakcje, jest loteria Szczepimy się - pod takim hasłem przebiega impreza pod kędzierzyńsko-kozielskim Starostwem Powiatowym. » więcej 2021-09-25, godz. 19:12 Zamiast wystawić obok śmietnika, wolą sprzedać niepotrzebne przedmioty za drobną kwotę. Taka jest wyprzedaż garażowa… Wyprzedaż garażowa 'Ogarniemy to' jest nową inicjatywą Opolskiego Centrum Logistycznego w Opolu. » więcej 2021-09-25, godz. 18:39 Nagroda Wawrzynków ma już 30 lat. Dodatkowe wyróżnienie trafiło do Violetty Rezler-Wasielewskiej Trzydziesty raz wręczono Nagrodę Jana i Wojciecha Wawrzynków. To wyróżnienia dla autorów i promotorów prac magisterskich na temat Śląska - dziejów politycznych… » więcej 2021-09-25, godz. 18:37 W Chróścinie trwa I edycja Dnia Kultury Kresowej. "Ci ludzie pielęgnują swoje dziedzictwo" Wystawa zdjęć i rekwizytów, poezja kresowa, rękodzieło, czy wspólne śpiewy przy akordeonie. To tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników… » więcej 2021-09-25, godz. 18:03 Marsz Równości na ulicach Opola. Na trasie stała kontrmanifestacja Młodzieży Wszechpolskiej. Było bardzo spokojn… Trzeci Marsz Równości przeszedł ulicami centrum Opola, a kontrmanifestację zorganizowała Młodzież Wszechpolska. Na miejscu byli policjanci, aby nie dopuścić… » więcej 2021-09-25, godz. 16:20 Ostatnie pożegnanie Zofii Bielewicz, nestorki opolskiej sceny. "Odchodzi pewien styl myślenia o teatrze" Na cmentarzu w Opolu-Półwsi pożegnano aktorkę Zofię Bielewicz. Nestorka opolskiej sceny, od 1974 roku związana z teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu… » więcej 2021-09-25, godz. 15:15 Na szlaku "Złotych Górników" w Głuchołazach pojawiły się drewniane rzeźby gwarków. To nowa atrakcja turystycz… Rzeźby gwarków naturalnej wielkości pojawiły się na szlaku 'Złotych Górników' Głuchołazach. Autorem nowej atrakcji turystycznej jest lokalny artysta… » więcej 2021-09-25, godz. 13:42 Jest dodatkowa okazja do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. W Opolu i 5 miastach regionu trwa "Noc spisowa" Trwa 'Noc spisowa' w Opolu i sześciu kolejnych miastach naszego województwa. Inicjatywa Urzędu Statystycznego wynika z faktu, że dobiega końca Narodowy Spis… » więcej 2021-09-25, godz. 13:15 Mieszkańcy Opola w niedzielę będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o mieście. Rada dzielnicy Stare Miasto zaprasza… Po raz drugi mieszkańcy Opola będą mieli okazje lepiej poznać miasto. A to za sprawą gry terenowej, którą w niedzielę (26.09) przygotowała rada dzielnicy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »