Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-25, 20:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Raport dnia: ponad 7 tysięcy zakażeń w całym kraju i 268 w naszym regionie [INFOGRAFIKA]

Zdjęcie poglądowe [źródło: Obraz Jeyaratnam Caniceus z Pixabay]
Zdjęcie poglądowe [źródło: Obraz Jeyaratnam Caniceus z Pixabay]
Koronawirus w Polsce stan na 25 kwietnia [autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
Koronawirus w Polsce stan na 25 kwietnia [autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
3 zgony i 268 nowych przypadków zakażeń koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 7 219 kolejnych infekcjach i zgonach 193 osób zarażonych COVID-19. Zakażenie koronawirusem doprowadziło do śmierci 49 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 144 osoby.
Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego na Opolszczyźnie mamy 3 przypadki śmiertelne. To dwóch mieszkańców z powiatu nyskiego oraz jeden z namysłowskiego.

Najwięcej nowych infekcji na Opolszczyźnie wykryto w powiecie nyskim - 56 i strzeleckim - 33. W powiecie opolskim i Opolu odnotowano po 32 przypadki nowych zachorowań na COVID-19, w krapkowickim - 22, w głubczyckim - 21, w kluczborskim - 17. W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim zakaziło się 15 mieszkańców, w namysłowskim - 11. W powiecie brzeskim oraz prudnickim zanotowano po 10 przypadków koronawirusa, a oleskim - 8.

W skali kraju najwięcej nowych infekcji jest w województwie śląskim (1085), mazowieckim (993) i wielkopolskim (810).

Liczba zakażonych koronawirusem od początku epidemii wzrosła do 2 758 856. Do tej pory zmarło 65 451 osób, a wyzdrowiało 2 439 412. W szpitalach pozostaje 27 336 pacjentów, z czego 3185 wymaga podłączenia do respiratora.

W opolskich szpitalach zajęte przez pacjentów z COVID-19 są 654 łóżka i 50 respiratorów. To oznacza, że wolnych miejsc jest jeszcze 560, a respiratorów 55.

Choć od jutra w jedenastu województwach zostanie złagodzonych część obostrzeń epidemicznych, to w naszym regionie nie. Na Opolszczyźnie nadal wszystkie obostrzenia pozostają bez zmian. Natomiast tam, gdzie nastąpi poluzowanie, to dzieci w klasach od pierwszej do trzeciej wrócą do szkół, ale nauka będzie prowadzona w trybie hybrydowym. "Odmrożona" zostanie też branża kosmetyczna.

Do Polski sprowadzono z Indii wraz z rodziną polskiego dyplomatę chorego na COVID-19. "Misję zorganizowano, zachowując procedury bezpieczeństwa, w 48 godziny dzięki współpracy wielu instytucji - MSZ-tu, ministerstwa zdrowia, premiera i linii lotniczych LOT. Gratulacje za sprawną koordynację dla Rządowego Centrum Bezpieczeństwa"- napisał na Twitterze Michał Dworczyk, szef KPRM.

W przyszłym tygodniu przyjedzie do Polski o milion 100 tysięcy mniej szczepionek na Covid-19. To się przełoży na przesunięcie terminów szczepień. Wolniej będą też uruchamiane punkty szczepień powszechnych. Jak dodał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na antenie Polskiego Radia 24, zmniejszenie dostaw firmy uzasadniają trudnościami produkcyjnymi, dotyczy to głównie preparatów AstraZeneki. Wiceminister Kraska zaznaczył, że nie będzie problemów w przypadku podania drugiej dawki szczepionki. Wiceminister ponowił także apel do osób powyżej 60. roku życia o zapisywanie się na szczepienie.

W czasie pandemii wśród polskich przedsiębiorców nie spadła kreatywność, witalność; nie wzrosło również poczucie niepewności, co wskazuje na ich odporność psychiczną – wynika z międzynarodowego badania ponad 5 tys. przedsiębiorców z 23 krajów. Badania wśród właścicieli małych i średnich firm oraz osób samozatrudnionych przeprowadzili naukowcy z King’s College London oraz z 22 uczelni w 23 krajach. Pytali oni przedsiębiorców o wpływ pandemii i wywołanego nią kryzysu na ich samych, ich firmy, a także na sposób ich funkcjonowania, w tym na ich dobrostan i kondycję psychiczną. Jeden z autorów raportu dr hab. prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach Przemysław Zbierowski wskazał, że Polska wypadła „bardzo dobrze” na tle innych krajów. „ 44 proc. polskich przedsiębiorców dostrzega zagrożenie istnienia swoich firm (średnia dla wszystkich krajów to 61 proc.), a 64 proc. doświadczyło spadku przychodów (średnia 75 proc.). Co więcej, niemal co piąty właściciel małych i średnich firm musiał zwolnić pracowników (18 proc. wobec średniej światowej 28 proc.). Ponadto polscy przedsiębiorcy znacznie częściej aplikowali o wsparcie rządowe: 87 proc. w porównaniu do średniej 62 proc.”

W Los Angeles ostatnie przygotowania do 93. ceremonii wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wśród faworytów eksperci wymieniają filmy "Nomadland”, "Mank” i "Obiecująca. Młoda. Kobieta”. Z powodu pandemii koronawirusa tegoroczna ceremonia będzie znacznie różnić się od poprzednich. W odróżnieniu od Złotych Globów Oscary nie zostaną wręczone wirtualnie. W scenariuszu wprowadzono jednak znaczące zmiany. W tym roku nie będzie gospodarza ceremonii oraz publiczności. Producenci widowiska utrzymali czerwony dywan, ale liczba obecnych na nim dziennikarzy i ekip telewizyjnych została ograniczona do minimum. By zmniejszyć dystans pomiędzy uczestnikami ceremonia będzie odbywać się w dwóch miejscach - Teatrze Dolby w Hollywood i historycznej stacji kolejowej Union Station.

Koronawirus w Polsce stan na 25 kwietnia [autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]

Koronawirus w Polsce stan na 25 kwietnia [autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]

Wiadomości z regionu

2024-12-22, godz. 20:00 Świąteczno-noworoczne zmiany w kursowaniu autobusów miejskich w Opolu Idą święta, w tym czasie zmieni się rozkład jazdy autobusów w miejskich w Opolu. - Pierwsze modyfikacje zostaną wprowadzone już w poniedziałek (23.12)… » więcej 2024-12-22, godz. 16:49 "Jedna, wielka wspólnota". Powodzianie z Lewina Brzeskiego zasiedli razem do świątecznego stołu - Jesteśmy teraz jedną wielką rodziną - takie słowa można było dziś (22.12) usłyszeć podczas wigilijnego spotkania w Lewinie Brzeskim. Do świątecznego… » więcej 2024-12-22, godz. 16:40 Do ostatniej chwili. Opolanie w ferworze świątecznych przygotowań Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Do Wigilii pozostały niespełna dwa dni. Dla Opolan to czas wielkich przygotowań. Ruch widać nie tylko na ulicach… » więcej 2024-12-22, godz. 16:00 "Trafiony prezent". Powodzianie dostali węgiel kupiony przez Caritas Diecezji Opolskiej Ponad 120 ton węgla dla powodzian kupiła i przekazała Caritas Diecezji Opolskiej. » więcej 2024-12-22, godz. 15:58 Inwestycja "o szczególnym znaczeniu". Szansa na 10 milionów złotych dla opolskiego stadionu Opolski stadion znalazł się na dwóch, ministerialnych listach dotacji dla inwestycji 'o szczególnym znaczeniu dla sportu'. Siedem milionów złotych resort… » więcej 2024-12-22, godz. 13:53 "Trzeba robić wszystko, żeby wrócić do normalności". Charytatywny turniej dla Hattricka Głuchołazy Międzynarodowy turniej piłkarski, licytacja gadżetów i koszulek ekstraklasowych klubów Cracovii Kraków, Rakowa Częstochowa i Piasta Gliwice oraz stroju… » więcej 2024-12-22, godz. 12:25 "Opolski sport rośnie w siłę". Mikołajkowe zmagania młodych amatorów pływania Najmłodszy zawodnik miał dwa lata, a najstarszy 14. Za nami Zawody Pływackie o puchar Świętego Mikołaja na pływalni Akwarium w Opolu. Do rywalizacji przystąpiło… » więcej 2024-12-22, godz. 11:51 Pasterka w Radiu Opole. W tym roku nadajemy świątecznie z Otmuchowa Mszę w uroczystość Narodzenia Pańskiego będziemy transmitować z kościoła p.w. św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego. » więcej 2024-12-22, godz. 11:30 Ruszyła budowa nowej hali sportowej przy PSP nr 26 W Opolu Przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 26 w Opolu ruszyły prace związane z budową nowej hali sportowej. Inwestycja jest realizowana w ramach ministerialnego… » więcej 2024-12-22, godz. 09:54 "Trzeba to przejść". Dla powodzian tegoroczne święta będą trudne - Będzie ciężko, ale ważne, że razem - takie słowa można usłyszeć z ust powodzian na temat tegorocznych świąt. Jak podkreślają, będą one zupełnie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »