Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-20, 20:00 Autor: Daniel Klimczak

Brzeski szpital potrzebuje pościeli, poduszek i kołder. Lecznica prowadzi zbiórkę

Łóżka szpitalne [fot. Daniel Klimczak]
Łóżka szpitalne [fot. Daniel Klimczak]
Brzeskie Centrum Medyczne [fot. Daniel Klimczak]
Brzeskie Centrum Medyczne [fot. Daniel Klimczak]
Brzeskie Centrum Medyczne [fot. Daniel Klimczak]
Brzeskie Centrum Medyczne [fot. Daniel Klimczak]
Brzeski szpital apeluje do mieszkańców o pomoc. Lecznica potrzebuje pościeli, a także poduszek, kołder i koców, które w ostatnim czasie ulegają szybszemu zużyciu.
Wpływ na to ma pandemia koronawirusa, w czasie której pościel poddawana jest intensywniejszym niż dotąd procesom dezynfekcji. To rodzi dodatkowe koszty dla placówki, która i tak od lat boryka się z problemami finansowymi. Dyrektor Brzeskiego Centrum Medycznego Kamil Dybizbański zauważa że, problemem w tym przypadku jest nie tyle koszt pojedynczego kompletu pościeli, co skala ich wykorzystania.

- Pościel jednostkowo być może nie kosztuje dużo, natomiast my łóżek mamy ponad 250 i rotacja pościeli na nich jest dosyć spora. Po prostu, ziarnko do ziarnka powoduje to, że kwoty, choćby na samej pościeli, są gigantyczne - wskazuje.

Szpital przyjmuje zatem pościel podarowaną przez mieszkańców, czy okoliczne firmy. Kierownik działu logistyki Mariusz Ferenc podkreśla, że przekazywane elementy nie muszą być nowe.

- Może to być pościel używana, mogą to być poduszki używane, które gdzieś tam zawsze mamy pochowane po szafach, po strychach. Można przynieść ją od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00 - w godzinach pracy działu administracji. Nie trzeba wcale wchodzić do szpitala, jeżeli ktoś się boi, można ją zostawić spokojnie w kontenerze przed wejściem - tłumaczy.

To już kolejna podobna akcja organizowana przez BCM. Czy sytuacja, w której szpital musi korzystać z pomocy mieszkańców to powód do niepokoju? O to zapytaliśmy starostę brzeskiego Jacka Monkiewicza.

- Od wielu lat są czynione próby pozyskiwania środków finansowych, jak i pomocy rzeczowej przez brzeski szpital. Te działania są poza organem prowadzącym, to inicjatywa samego szpitala. Problem jest oczywisty, system finansowania szpitali nie jest wystarczający - dodaje.

Zarówno kilka miesięcy temu jak i teraz mieszkańcy chętnie wspierają lecznicę. Jej władze zapewniają, że szpital posiada jeszcze własne zapasy, jednak przy obecnym ich zużyciu warto w porę je uzupełnić.
Kamil Dybizbański
Mariusz Ferenc
Jacek Monkiewicz

Wiadomości z regionu

2021-05-14, godz. 16:15 Zaginionego 32-latka z Kędzierzyna-Koźla udało się odnaleźć po kilku godzinach poszukiwań W poszukiwania mężczyzny zaangażowano służby kryminalne, patrole prewencji i strażaków. » więcej 2021-05-14, godz. 15:52 Gaszą pożary i... walczą z covidem. Opolscy strażacy docenieni. Były medale, wyróżnienia, awanse i promesy na nowe… Gaszą pożary, usuwają skutki nawałnic, a od ponad roku pomagają w walce z pandemią COVID-19. 11 maja strażacy świętowali swój dzień, a dziś (14.05)… » więcej 2021-05-14, godz. 15:00 Nyski magistrat nauczy studentów, jak wygląda praca w urzędzie. Miasto podpisało porozumienie z miejscową uczelni… Nysa to kolejny samorząd, który zawarł porozumienie z miejscową uczelnią. Na jego mocy miasto ufunduje stypendia dla studentów, a także zapewni im możliwość… » więcej 2021-05-14, godz. 14:25 Koronawirus w szkole i przedszkolu w Opolu - Pozytywny wynik testu na obecność COVID-19 otrzymał uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 w Opolu. Na kwarantannę trafiło 20 osób - informuje opolski… » więcej 2021-05-14, godz. 14:02 Poprosiły seniora o szklankę wody i - wykorzystując jego dobre serce - okradły 94-latka Nie wpuszczajmy do domu nieznajomych - policja ponownie apeluje o ostrożność. » więcej 2021-05-14, godz. 13:44 "Zamiast realnej pracy - leżakowanie". Poseł Janusz Kowalski o wizycie R. Trzaskowskiego w Opolu Janusz Kowalski skrytykował wizytę prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego w Opolu. Poseł Solidarnej Polski uważa, że wiceszef Platformy Obywatelskiej… » więcej 2021-05-14, godz. 12:30 Mieszkania, praca, edukacja, służba zdrowia. To według przedstawicieli ruchu "Wspólna Polska" obecnie największe problemy… - Chcemy zaprosić młodych do partycypowania w życiu społecznym, ale przede wszystkim słuchamy ich potrzeb, słuchamy tego, jakie mają problemy - tak w Opolu… » więcej 2021-05-14, godz. 11:56 Policja zlikwidowała dwie fabryki narkotyków. W akcji brali udział funkcjonariusze z Namysłowa Wspólna akcja policjantów z namysłowskiej komendy i funkcjonariuszy CBŚP z Wrocławia zakończona ujawnieniem dwóch fabryk narkotyków. Przestępcy produkowali… » więcej 2021-05-14, godz. 11:19 Wypadek w Zimnicach Małych obok taśmociągu przy DK45 Dwa samochody osobowe zderzyły się ze sobą w Zimnicach Małych obok taśmociągu na drodze krajowej nr 45. Jedna osoba skarżyła się na bóle głowy, a druga… » więcej 2021-05-14, godz. 10:49 RAPORT MZ: ponad 3200 zakażeń w kraju, w tym 98 na Opolszczyźnie. Z powodu COVID-19 zmarło 289 osób [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3 288 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 98 na Opolszczyźnie. Z powodu COVID-19 zmarło 289 chorych, z czego 209… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »