Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-19, 20:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Zarząd województwa opolskiego przyznał więcej pieniędzy na budowę centrum przesiadkowego Opole-Główne. Jest też kasa dla organizacji pozarządowych

Centrum przesiadkowe Opole Główne [foto:MZD/facebook]
Centrum przesiadkowe Opole Główne [foto:MZD/facebook]
Powstają fundamenty pod budowę Centrum Przesiadkowego Opole Główne [fot.P.Wójtowicz]
Powstają fundamenty pod budowę Centrum Przesiadkowego Opole Główne [fot.P.Wójtowicz]
Zarząd województwa opolskiego [fot. Mariusz Chałupnik]
Zarząd województwa opolskiego [fot. Mariusz Chałupnik]
Dodatkowe milion 400 tysięcy złotych na budowę centrum przesiadkowego Opole Główne oraz milion 700 tysięcy złotych dla organizacji pozarządowych - to najnowsze decyzje zarządu województwa dot. podziału unijnych pieniędzy w regionie. Pochodzą one z oszczędności.
- Przyznano więcej pieniędzy na budowę centrum, ponieważ stworzyliśmy projekt partnerski. Liderem oczywiście jest Opole, ale do tego dochodzą jeszcze samorządy. Dodatkowo było to także związane z wyższym kursem euro - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

- Pojawiło się w tym projekcie dodatkowe 800 tysięcy złotych. W związku z tym, że Opole ma najniższy poziom dofinansowania na poziomie 65 procent, to zdecydowaliśmy, że ta kwota bezpośrednio trafi do miasta. Dodatkowo uwolniło się 600 tysięcy złotych, w tym projekcie partnerskim i to też przekażemy na budowę centrum przesiadkowego.

Dodajmy, że parterami są Krapkowice, Prószków, Dobrzeń Wielki oraz Gogolin. Cały projekt "Czas na przesiadkę w Aglomeracji Opolskiej" wart jest 60,5 miliona złotych, z czego unijne dofinansowanie wynosi łącznie 40,5 miliona złotych.

Natomiast, jeśli chodzi o organizacje pozarządowe to kwota podzielona została na zadania w sferze sportu, kultury i ochrony dziedzictwa narodowych i etnicznych.

- Milion 200 tysięcy złotych na system sportu młodzieżowego i najważniejsze wydarzenia sportowe. Następnie 300 tysięcy złotych na kulturę, sztukę, ochronę dóbr. Przeznaczyliśmy też 200 tysięcy złotych na wsparcie mniejszości narodowych i etnicznych. Chcemy, aby mniejszości postrzegane były, jako wartości pozytywne naszego życia.

Listy tych, którzy otrzymali pieniądze dostępne są na stronie www.bip.opolskie.pl.
Andrzej Buła 1
Andrzej Buła 2

Wiadomości z regionu

2021-09-25, godz. 20:45 Raport dnia. 917 nowych infekcji w całej Polsce. Na intensywnej terapii leżą głównie ludzie młodzi i niezaszczepieni… 8 kolejnych osób zaraziło się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (25.09) o 917 nowych infekcjach i śmierci 20 zakażonych… » więcej 2021-09-25, godz. 19:53 Piknik promujący szczepienia przeciw COVID-19 w Kędzierzynie-Koźlu. Są atrakcje, jest loteria Szczepimy się - pod takim hasłem przebiega impreza pod kędzierzyńsko-kozielskim Starostwem Powiatowym. » więcej 2021-09-25, godz. 19:12 Zamiast wystawić obok śmietnika, wolą sprzedać niepotrzebne przedmioty za drobną kwotę. Taka jest wyprzedaż garażowa… Wyprzedaż garażowa 'Ogarniemy to' jest nową inicjatywą Opolskiego Centrum Logistycznego w Opolu. » więcej 2021-09-25, godz. 18:39 Nagroda Wawrzynków ma już 30 lat. Dodatkowe wyróżnienie trafiło do Violetty Rezler-Wasielewskiej Trzydziesty raz wręczono Nagrodę Jana i Wojciecha Wawrzynków. To wyróżnienia dla autorów i promotorów prac magisterskich na temat Śląska - dziejów politycznych… » więcej 2021-09-25, godz. 18:37 W Chróścinie trwa I edycja Dnia Kultury Kresowej. "Ci ludzie pielęgnują swoje dziedzictwo" Wystawa zdjęć i rekwizytów, poezja kresowa, rękodzieło, czy wspólne śpiewy przy akordeonie. To tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników… » więcej 2021-09-25, godz. 18:03 Marsz Równości na ulicach Opola. Na trasie stała kontrmanifestacja Młodzieży Wszechpolskiej. Było bardzo spokojn… Trzeci Marsz Równości przeszedł ulicami centrum Opola, a kontrmanifestację zorganizowała Młodzież Wszechpolska. Na miejscu byli policjanci, aby nie dopuścić… » więcej 2021-09-25, godz. 16:20 Ostatnie pożegnanie Zofii Bielewicz, nestorki opolskiej sceny. "Odchodzi pewien styl myślenia o teatrze" Na cmentarzu w Opolu-Półwsi pożegnano aktorkę Zofię Bielewicz. Nestorka opolskiej sceny, od 1974 roku związana z teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu… » więcej 2021-09-25, godz. 15:15 Na szlaku "Złotych Górników" w Głuchołazach pojawiły się drewniane rzeźby gwarków. To nowa atrakcja turystycz… Rzeźby gwarków naturalnej wielkości pojawiły się na szlaku 'Złotych Górników' Głuchołazach. Autorem nowej atrakcji turystycznej jest lokalny artysta… » więcej 2021-09-25, godz. 13:42 Jest dodatkowa okazja do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. W Opolu i 5 miastach regionu trwa "Noc spisowa" Trwa 'Noc spisowa' w Opolu i sześciu kolejnych miastach naszego województwa. Inicjatywa Urzędu Statystycznego wynika z faktu, że dobiega końca Narodowy Spis… » więcej 2021-09-25, godz. 13:15 Mieszkańcy Opola w niedzielę będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o mieście. Rada dzielnicy Stare Miasto zaprasza… Po raz drugi mieszkańcy Opola będą mieli okazje lepiej poznać miasto. A to za sprawą gry terenowej, którą w niedzielę (26.09) przygotowała rada dzielnicy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »