Radio Opole » Wiadomości z regionu
2009-05-14, 08:34 Autor: Radio Opole

Opolscy studenci na chińskim murze

Delegacja Politechniki Opolskiej gościła w Pekinie. Na zdjęciu przedstawiciele Politechniki Pekińskiej na czele z prorektorem Zhang Ge
(fot. Janusz Maćkowiak)
Delegacja Politechniki Opolskiej spotkała się z ambasadorem Rzeczpospolitej Polskiej w Pekinie, Krzysztofem Szumskim. Omawiano szczegóły konferencji naukowej, którą przygotowują opolanie wspólnie z Niemcami i politechniką w Pekinie jesienią tego roku.

Przedstawiciele opolskiej uczelni chcą zachęcić młodych Chińczyków do studiowania w Opolu. Podobne oczekiwania mają w stosunku do kadry profesorskiej. Wszystko wskazuje na to, że może się to udać:


Krzysztof Szumski mówi, że taka wymiana mogłaby przynieść obopólne korzyści. Chiny znajdują się w ścisłej czołówce światowej pod względem prowadzonych badań naukowych - dodaje.

"Być w Pekinie i nie zobaczyć muru chińskiego to tak, jak
Chiński Mur
(fot. Janusz Maćkowiak)
pojechać do Rzymu i nie widzieć się z papieżem" - mówi stare porzekadło. Więc delegacja naukowców z Politechniki Opolskiej postanowiła zobaczyć jak wygląda ten cud architektoniczny, którego budowę rozpoczęto w V w p.n.e:





Janusz Maćkowiak (oprac. JM)

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 U rodziny Cimermanów święta to nie lada wyzwanie. Do wieczerzy zasiądzie w tym roku 19 osób Ponad 150 uszek, kilka litrów barszczu i mnóstwo pierników - tak w skrócie wyglądają przygotowania do wigilii u państwa Cimermanów z Lewina Brzeskiego… » więcej 2024-12-24, godz. 10:49 "Ksiądz na rowerze" o znaczeniu wigilii i Bożego Narodzenia - W kościele katolickim mamy wiele wigilii - bo słowo 'wigilia' oznacza 'dzień wcześniej'. Mamy więc dzisiejszą Wigilię Bożego Narodzenia, ale mamy też… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »