Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-03, 16:17 Autor: Witold Wośtak

MZD w Opolu interweniuje w sprawie wyciętych drzew i rozjeżdżanych dróg na wyspie Pasieka. Sprawę zgłoszono policji

Wycięte drzewa przy ulicy Powstańców Śląskich w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Wycięte drzewa przy ulicy Powstańców Śląskich w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Ciąg dalszy sprawy związanej z wycinką drzew przy ul. Powstańców Śląskich na Pasiece Opolu. Przypomnijmy, w weekend na zlecenie PKP Polskich Linii Kolejowych zostało tam wyciętych sześć zdrowych i młodych kasztanowców. Jak tłumaczyła spółka kolejowa, usunięcie drzew ma związek z planowaną przebudową zlokalizowanego tam wiaduktu kolejowego. - Wcześniej PKP nie informowały, że planują wycinkę - mówi Adam Leszczyński, rzecznik prasowy MZD w Opolu.
- Nigdy wcześniej PKP nie informowały nas o planach wycięcia tych drzew. W dokumentacji przedstawionej kilka lat temu była jedynie mowa o przesunięciu parkometru, który znajduje się w rejonie wyciętych drzew. Nie było natomiast mowy o usunięciu drzew - mówi rzecznik MZD w Opolu.

Jak mówi Adam Leszczyński, kolej nie przedstawiła żadnych zgód na wycięcie drzew przy Powstańców Śląskich, nie było też pozwoleń na jakiekolwiek prace przy tej ulicy. Sprawa została skierowana na policję, PKP oraz do wydziału ochrony środowiska i rolnictwa w ratuszu.

Na tym nie koniec. Miejski Zarząd Dróg w Opolu zarzuca także spółce kolejowej "rozjeżdżanie miejskich dróg". Adam Leszczyński informuje, że kolej nie ma ważnego dokumentu tymczasowej organizacji ruchu wydanej przez MZD, nielegalnie zajmowany jest też wjazd do Parku Nadodrzańskiego od ulicy Odrowążów.

- Jakby tego było mało, PKP wybudowało zjazd, który jest samowolką budowlaną - twierdzi rzecznik MZD w Opolu. - By uniemożliwić dalsze nielegalne rozjeżdżanie miejskich dróg, ustawiliśmy słupki blokujące wjazd do Parku Nadodrzańskiego od strony ul. Odrowążów. Niestety firma, zamiast uregulować wszystkie kwestie z miastem, woli dalej obchodzić przepisy, co prowadzi do kuriozalnych sytuacji. Za przykłady można podać usuwanie słupka lub przekładanie ciężkiego sprzętu drogowego nad barierką ustawioną w tym rejonie.

Informacja o wycince dotarła dzisiaj (03.03) drogą pocztową na policję, co potwierdza
młodsza aspirant Agnieszka Nierychła, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Opolu.

- To pismo nie jest natomiast formalnie złożonym zawiadomieniem. My będziemy kontaktować się w tej sprawie z Miejskim Zarządem Dróg celem przyjęcia zawiadomienia na protokół. Dopiero wtedy przeprowadzimy oględziny i będziemy zbierać pozostałą dokumentację. To pozwoli nam ocenić, czy doszło do popełnienia przestępstwa, a jeżeli tak, jakiego oraz kto jest za nie odpowiedzialny.

Kontaktowaliśmy się w tej sprawie z Mirosławem Siemieńcem, rzecznikiem prasowym PKP Polskich Linii Kolejowych. Czekamy na ustosunkowanie się do zarzutów.

Wczoraj Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych, odnosząc się do kwestii wycinki przy Powstańców Śląskich stwierdził, że "podczas prac inwestycyjnych ingerencja w otoczenie jest maksymalnie ograniczana", a instytucje zaangażowane na etapie dokumentacji projektowej zostały poinformowane o planowanych pracach. A mają one związek z remontem linii kolejowej między stacją Opole Główne a Opole Zachodnie, który potrwa do końca przyszłego roku.
Adam Leszczyński 1
Adam Leszczyński 2
Agnieszka Nierychła

Wiadomości z regionu

2021-11-28, godz. 09:30 Opole: nie będzie dofinansowania na darmowe minuty dla poruszających się rowerem miejskim Rowery miejskie nadal będą dostępne dla mieszkańców, ale bez bezpłatnych 20. pierwszych minut. Taką decyzję podjęli przedstawiciele ratusza, jednocześnie… » więcej 2021-11-28, godz. 09:00 Najpierw opady marznącego deszczu, potem śnieg. IMGW wydało ostrzeżenie Przed nami śnieżna niedziela. IMGW wydało ostrzeżenia dla naszego województwa. Do godziny 12.00 we wszystkich powiatach w regionie występować mogą słabe… » więcej 2021-11-28, godz. 09:00 "Mój dom w plecaku". Caritas organizuje zimową zbiórkę dla osób bezdomnych. Potrzebne są plecaki, termosy, latar… 'Mój dom w plecaku'. Pod tym hasłem Caritas Diecezji Opolskiej organizuje tegoroczną zbiórkę artykułów dla osób bezdomnych. Potrzebne są plecaki, latarki… » więcej 2021-11-28, godz. 08:00 W lutym przyszłego roku cudzoziemcy w Opolu będą mogli korzystać z centrum integracji Przy Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Opolu w lutym 2022 roku powstanie Centrum Integracji Cudzoziemców. Placówka ma mieścić się na skrzyżowaniu ulic Reymonta… » więcej 2021-11-28, godz. 07:00 Będą kolejne remonty DW 494 od Bierdzan do granicy województwa. "To strategiczna trasa" Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu zamierza nadal remontować drogę wojewódzką 494 na odcinku między Bierdzanami a granicą z województwem śląskim. » więcej 2021-11-27, godz. 21:15 Groźny wypadek pod Namysłowem. 14-latka w ciężkim stanie trafiła do szpitala Jedna osoba została ciężko ranna w wypadku, do którego doszło przed godziną 19 w miejscowości Dziedzice koło Namysłowa. » więcej 2021-11-27, godz. 20:45 IMGW ostrzega: w niedzielę znowu będzie padał śnieg Biuro prognoz IMGW we Wrocławiu ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu, które na Opolszczyźnie pojawią się w niedzielę (28.11) przed południem. » więcej 2021-11-27, godz. 20:30 Raport dnia: w opolskim USK rośnie zainteresowanie szczepieniami. Preparat ponownie będzie można przyjąć także przy… Ostatniej doby w regionie przybyło 724 chorych na COVID-19. Ministerstwo Zdrowia poinformowało też o 8 nowych ofiarach śmiertelnych pandemii na Opolszczy… » więcej 2021-11-27, godz. 19:45 W Chudobie zakończył się remont wiejskiej sali spotkań. "To miejsce służy wszystkim mieszkańcom" Mieszkańcy Chudoby ponownie mogą korzystać ze znajdującej się w miejscowej szkole wiejskiej sali spotkań. W świetlicy zakończył się remont zniszczonej… » więcej 2021-11-27, godz. 19:15 Ponad 100 amatorów wspinaczki sprawdzało swoje umiejętności w Kluczborku. "Potrzebne są mocne ręce, nogi, palce i… Ponad stu zawodników wzięło udział w dzisiejszych (27.11) Mistrzostwach Województwa we Wspinaczce Sportowej. W hali miejscowej szkoły podstawowej nr 2 mierzyli… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »