Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-03, 16:17 Autor: Witold Wośtak

MZD w Opolu interweniuje w sprawie wyciętych drzew i rozjeżdżanych dróg na wyspie Pasieka. Sprawę zgłoszono policji

Wycięte drzewa przy ulicy Powstańców Śląskich w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Wycięte drzewa przy ulicy Powstańców Śląskich w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Ciąg dalszy sprawy związanej z wycinką drzew przy ul. Powstańców Śląskich na Pasiece Opolu. Przypomnijmy, w weekend na zlecenie PKP Polskich Linii Kolejowych zostało tam wyciętych sześć zdrowych i młodych kasztanowców. Jak tłumaczyła spółka kolejowa, usunięcie drzew ma związek z planowaną przebudową zlokalizowanego tam wiaduktu kolejowego. - Wcześniej PKP nie informowały, że planują wycinkę - mówi Adam Leszczyński, rzecznik prasowy MZD w Opolu.
- Nigdy wcześniej PKP nie informowały nas o planach wycięcia tych drzew. W dokumentacji przedstawionej kilka lat temu była jedynie mowa o przesunięciu parkometru, który znajduje się w rejonie wyciętych drzew. Nie było natomiast mowy o usunięciu drzew - mówi rzecznik MZD w Opolu.

Jak mówi Adam Leszczyński, kolej nie przedstawiła żadnych zgód na wycięcie drzew przy Powstańców Śląskich, nie było też pozwoleń na jakiekolwiek prace przy tej ulicy. Sprawa została skierowana na policję, PKP oraz do wydziału ochrony środowiska i rolnictwa w ratuszu.

Na tym nie koniec. Miejski Zarząd Dróg w Opolu zarzuca także spółce kolejowej "rozjeżdżanie miejskich dróg". Adam Leszczyński informuje, że kolej nie ma ważnego dokumentu tymczasowej organizacji ruchu wydanej przez MZD, nielegalnie zajmowany jest też wjazd do Parku Nadodrzańskiego od ulicy Odrowążów.

- Jakby tego było mało, PKP wybudowało zjazd, który jest samowolką budowlaną - twierdzi rzecznik MZD w Opolu. - By uniemożliwić dalsze nielegalne rozjeżdżanie miejskich dróg, ustawiliśmy słupki blokujące wjazd do Parku Nadodrzańskiego od strony ul. Odrowążów. Niestety firma, zamiast uregulować wszystkie kwestie z miastem, woli dalej obchodzić przepisy, co prowadzi do kuriozalnych sytuacji. Za przykłady można podać usuwanie słupka lub przekładanie ciężkiego sprzętu drogowego nad barierką ustawioną w tym rejonie.

Informacja o wycince dotarła dzisiaj (03.03) drogą pocztową na policję, co potwierdza
młodsza aspirant Agnieszka Nierychła, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Opolu.

- To pismo nie jest natomiast formalnie złożonym zawiadomieniem. My będziemy kontaktować się w tej sprawie z Miejskim Zarządem Dróg celem przyjęcia zawiadomienia na protokół. Dopiero wtedy przeprowadzimy oględziny i będziemy zbierać pozostałą dokumentację. To pozwoli nam ocenić, czy doszło do popełnienia przestępstwa, a jeżeli tak, jakiego oraz kto jest za nie odpowiedzialny.

Kontaktowaliśmy się w tej sprawie z Mirosławem Siemieńcem, rzecznikiem prasowym PKP Polskich Linii Kolejowych. Czekamy na ustosunkowanie się do zarzutów.

Wczoraj Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych, odnosząc się do kwestii wycinki przy Powstańców Śląskich stwierdził, że "podczas prac inwestycyjnych ingerencja w otoczenie jest maksymalnie ograniczana", a instytucje zaangażowane na etapie dokumentacji projektowej zostały poinformowane o planowanych pracach. A mają one związek z remontem linii kolejowej między stacją Opole Główne a Opole Zachodnie, który potrwa do końca przyszłego roku.
Adam Leszczyński 1
Adam Leszczyński 2
Agnieszka Nierychła

Wiadomości z regionu

2021-06-17, godz. 21:30 Mieszkańcy bloku w Nowych Gołuszowicach apelują o pomoc. Kto posprząta mieszkanie po zmarłym lokatorze? "Jak przychodzi… W jednym z budynków mieszkalnych w Nowych Gołuszowicach przez kilka dni leżało ciało zmarłego mężczyzny. - Od tego czasu w całym bloku unosi się fetor… » więcej 2021-06-17, godz. 21:01 Potrącenie rowerzystki na obwodnicy Białej Kilka minut przed godziną 17.00 na drodze wojewódzkiej 414 Opole - Prudnik, na obwodnicy Białej samochód osobowy potrącił rowerzystkę. Kierująca rowerem… » więcej 2021-06-17, godz. 20:47 Tragedia na akwenie przy ulicy Gabriela Narutowicza w Opolu. 19-latek wpadł do wody, mężczyzny nie udało się uratować… Niebezpieczne zdarzenie na jednym z akwenów w Opolu. Około godziny 18.30 służby ratunkowe otrzymały informację o topiącym się dziecku. Jednak po przyjeździe… » więcej 2021-06-17, godz. 20:30 Raport dnia: wykonano już ponad 25 milionów szczepień [INFOGRAFIKA] 1 zgon i 5 nowych przypadków zakażeń koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-06-17, godz. 19:45 Miliony na fotowoltaikę w Opolu. Chodzi o oszczędności w... parafii katedralnej Ponad 4 miliony złotych otrzymała parafia katedralna w Opolu na termomodernizację 4 obiektów. Dotyczy to Katedry Opolskiej, Domu Parafialnego, plebanii i kościoła… » więcej 2021-06-17, godz. 18:58 Burmistrz Brzegu nie otrzymał wotum zaufania i absolutorium za ubiegłoroczny budżet. "Nie mam sobie nic do zarzucen… - Decyzja radnych jest niesprawiedliwa - tak wynik dzisiejszych (17.06) głosowań w sprawie wotum zaufania i absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu… » więcej 2021-06-17, godz. 18:45 Nie tędy droga! Samochodem na wyspę Bolko w Opolu przez most dla pieszych i rowerzystów Wjechać samochodem na most przeznaczony dla pieszych i rowerzystów? Żaden problem. Do takiej sytuacji doszło na moście im. Ireny Sendlerowej w Opolu, który… » więcej 2021-06-17, godz. 18:00 Burmistrz Brzegu nie otrzymał wotum zaufania i absolutorium za ubiegłoroczny budżet Burmistrz Brzegu bez wotum zaufania i absolutorium za wykonanie zeszłorocznego budżetu. Decyzję w tej sprawie podjęli dziś (17.06) miejscy radni. » więcej 2021-06-17, godz. 18:00 Dla poprawy bezpieczeństwa na drogach. Startuje nowa kampania Centrum Informacyjno-Edukacyjnego "Senior" w Opolu Napis senior na żółtym tle ozdobiony zielonymi elementami - tak prezentuje się specjalna naklejka dla opolskich seniorów-kierowców. Oznaczenie warto umieścić… » więcej 2021-06-17, godz. 17:30 Na nyski rower miejski trzeba będzie poczekać jeszcze 2 lata Mieszkańcy Nysy muszą jeszcze poczekać na uruchomienie systemu rowerów miejskich. Pierwsze stacje z jednośladami pojawią się w mieście najprawdopodobniej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »