Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-28, 12:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

Opole w europejskim programie Green City Accord. To inicjatywa na rzecz poprawy środowiska

Ratusz w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Ratusz w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Opole - za zgodą radnych - przystąpiło do porozumienia zielonych miast - Green City Accord. Zainicjowane zostało ono przez Komisję Europejską w październiku 2020 roku. Opole jest drugim samorządem w kraju - po Gdyni, które przystąpiło do tego europejskiego ruchu.
Porozumienie zakłada podejmowanie działań na rzecz środowiska - w tym poprawy jakości powietrza, wody, ograniczenia hałasu, zwiększenia bioróżnorodności czy zmian w gospodarce odpadami. Miasto będzie miało na to 10 lat. Członkostwo stwarza też nowe możliwości finansowania zielonych inwestycji.

- Od momentu podpisana porozumienia my - jako miasto - będziemy mieć 2 lata na opracowanie standardów oraz wytycznych - mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik prasowy opolskiego ratusza. - Będziemy sobie wyznaczać takie cele, do których będziemy dążyć. Oczywiście, to wszystko, co jest do zrealizowania przez nas, już się dzieje. Jeśli na przykład spojrzymy na bioróżnorodność, to w Opolu już siejemy i wysiewamy mobilne łąki kwietne. Ponadto sadzimy drzewa i obecnie jesteśmy na 3. miejscu w kraju, jeśli chodzi o bilans nasadzeń w polskich miastach. Mamy ponad 3 tysiące drzew na plusie. Prowadzimy także działania, jeśli chodzi o ochronę powietrza.

Porozumienie potrwa do 2030 roku.
Katarzyna Oborska-Marciniak

Wiadomości z regionu

2021-06-14, godz. 07:14 Coraz częściej pacjentami Opolskiego Centrum Onkologii są osoby przed 50. rokiem życia Coraz częściej do Opolskiego Centrum Onkologii trafiają pacjenci przed 50. rokiem życia. Barbara Radecka, ordynator oddziału onkologii klinicznej w OCO zwraca… » więcej 2021-06-13, godz. 20:00 Raport dnia: 8 nowych zakażeń w regionie. Więcej wiernych w kościołach, weekend pełen wydarzeń kulturalnych i sportowych… 8 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono dziś (13.06) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 227 zachorowaniach… » więcej 2021-06-13, godz. 19:30 Od poniedziałku na Uniwersytecie Opolskim dni otwarte dla tegorocznych maturzystów Uniwersytet Opolski zaprasza przyszłych studentów na dni otwarte. W tym roku, podobnie jak i w ubiegłym, odbędą się one wirtualnie. » więcej 2021-06-13, godz. 19:21 Laureaci XI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego zaśpiewali w Komprachcicach 12 laureatów wystąpiło w koncercie finałowym XI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego „Wciąż blisko nas' w Komprachcicach… » więcej 2021-06-13, godz. 18:31 Z Odry przy ul. Brzegowej w Opolu wyłowiono zwłoki mężczyzny W Odrze przy ul. Brzegowej znaleziono zwłoki mężczyzny. Jak informuje mł. asp. Agnieszka Nierychła z Komendy Miejskiej Policji w Opolu, pod numer alarmowy… » więcej 2021-06-13, godz. 17:02 W grodzie rycerskim w Biskupicach koło Byczyny pojawili się rycerze, kupcy i dwórki [ZDJĘCIA] Kupcy, rycerze i damy dworu pojawili się w średniowiecznym grodzie rycerskim w Biskupicach koło Byczyny. W ramach rozgrywanego tam Międzynarodowego Turnieju… » więcej 2021-06-13, godz. 17:00 Opolskie PiS wybrało delegatów, którzy na krajowym kongresie w lipcu będą wybierać władze partii Opolskie Prawo i Sprawiedliwość wybrało spośród 38 kandydatów 33 delegatów, którzy w lipcu wezmą udział w krajowym kongresie wyborczo-statutowym partii… » więcej 2021-06-13, godz. 15:23 Około pół tysiąca osób uczestniczy w II Charytatywnym Biegu "Śladami Zeflika" w Niezdrowicach. "Pomaganie innym jest… Blisko 500 osób, w tym dzieci wzięło udział II Charytatywnym Biegu 'Śladami Zeflika' w Niezdrowicach. Na zawodników startujących w głównym biegu czekała… » więcej 2021-06-13, godz. 12:45 W Miejskim Schronisku dla Zwierząt w Opolu przybywa bezdomnych kociąt. Brakuje odpowiedniej karmy W Miejskim Schronisku dla Zwierząt w Opolu przybywa bezdomnych kociąt. Placówka prosi o pomoc w pozyskaniu odpowiedniej karmy dla maluchów. » więcej 2021-06-13, godz. 12:30 Plac do zabawy i rehabilitacji powstał przy przedszkolu dla niepełnosprawnych maluchów Przy punkcie przedszkolnym „Uśmiech dziecka” w Kędzierzynie-Koźlu powstał specjalny plac, który dla niepełnosprawnych dzieci będzie nie tylko miejscem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »