Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-26, 15:00 Autor: Witold Wośtak

Oleska pomoc dla Chorwatów po trzęsieniu ziemi. Przygotowywany jest kolejny transport, można włączyć się

Chorwacja po trzęsieniu ziemi [fot. archiwum Joachima Jendrzeja]
Chorwacja po trzęsieniu ziemi [fot. archiwum Joachima Jendrzeja]
Chorwacja po trzęsieniu ziemi [fot. archiwum Joachima Jendrzeja]
Chorwacja po trzęsieniu ziemi [fot. archiwum Joachima Jendrzeja]
Chorwacja po trzęsieniu ziemi [fot. archiwum Joachima Jendrzeja]
Chorwacja po trzęsieniu ziemi [fot. archiwum Joachima Jendrzeja]
Mieszkańcy Olesna pomagają Chorwatom po grudniowym trzęsieniu ziemi. To był najsilniejszy wstrząs od 140 lat, a najbardziej zniszczone zostały dwa miasta - Sisak i Petrinja.
Właśnie tam w ostatnich tygodniach dotarły cztery transporty zorganizowane przez Joachima Jendrzeja, Krzysztofa Lecha, Huberta Chucia i Mariusza Cera. Zawieziono materiały budowlane, żywność, środki czystości i wszystko, o co prosili Chorwaci.

- Teraz chcemy ukierunkować pomoc dla jednej rodziny - mówi Joachim Jendrzej.

- Mamy taką rodzinę z pięcioma chłopakami do pomocy. Oni kupili niedawno dom, który uległ całkowitemu zniszczeniu. Myślą o budowie nowego domu, a my chcemy im pomóc. Mamy już pewne deklaracje polskich firm chcących uczestniczyć w akcji.

Nadal potrzebna jest pomoc w każdej formie. - Na miejscu działa magazyn centralny Caritas, gdzie dociera pomoc z całej Europy - dodaje Joachim Jendrzej.

- Wszystko jest segregowane i rozdzielane dla mieszkańców powiatu Petrinja. Przedmioty są dowożone do społeczności, ale ludzie sami również zgłaszają się. Każda pomoc, każda żywność dociera tam. Z tego co widzimy, wszystko jest bardzo solidnie dystrybuowane. Widać duże zaangażowanie społeczności Sisaka, a w magazynie pracuje naprawdę wielu wolontariuszy.

Szacowana wartość pomocy z Olesna to około 120 tysięcy złotych. Następny transport wyjedzie za tydzień, ale jest jeszcze miejsce na pace samochodu.
Joachim Jendrzej 1
Joachim Jendrzej 2

Wiadomości z regionu

2021-04-21, godz. 13:00 Szykuje się długie zamknięcie głównego przejazdu kolejowego w Zdzieszowicach Od dawna mieszkańcy Zdzieszowic prosili o remont głównego przejazdu w ich mieście. Nierówne płyty między torami powodują, że nie tylko rowerzyści mają… » więcej 2021-04-21, godz. 12:41 Do punktu szczepień w opolskim Toropolu przywieziono 2 tysiące dawek. "Udało się zachować ciągłość szczepień" Punkt szczepień powszechnych na opolskim Toropolu otrzymał kolejne dawki szczepionek. W południe dostarczonych zostało 2 tysiące dawek Moderny. Dzisiaj (21.04)… » więcej 2021-04-21, godz. 11:58 Kierowca tira potrzebował pomocy. Pomogli mu policjanci z Namysłowa Zgłoszenie do funkcjonariuszy dotarło wczoraj (20.04) popołudniu. Właściciel firmy transportowej znajdującej się na drugim końcu Polski ze względu na… » więcej 2021-04-21, godz. 11:19 Przynieś elektrośmieci i odbierz wejściówkę na Wodną Nutę Opole zachęca do udziału w konkursie zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w związku z obchodzonym w czwartek (22.04) Dniem Ziemi. » więcej 2021-04-21, godz. 10:52 MZ: ponad 740 zgonów w całym kraju. Na Opolszczyźnie - 24 [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 926 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju, w tym o 358 na Opolszczyźnie. » więcej 2021-04-21, godz. 10:00 Farmaceuci też będą szczepić przeciw COVID-19. W województwie opolskim szkoli się do tego 140 farmaceutów - Kilkudziesięciu farmaceutów ma już uprawnienia do szczepień z grupy około 140 szkolących się i w ciągu najbliższych dni powinno następować podpisywanie… » więcej 2021-04-21, godz. 09:45 Kongres programowy partii Porozumienie rozpocznie się w Opolu Opole będzie miejscem inauguracji kongresu programowego partii Porozumienie. Kongres będzie oryginalny, bo nie tylko hybrydowy (w wersji on-line i na żywo)… » więcej 2021-04-21, godz. 08:06 Samochód ciężarowy wjechał w bariery na autostradzie. Droga przejezdna, ale z utrudnieniami [AKTUALIZACJA] Utrudnienia na opolskim odcinku autostrady A4. Punkt Informacji Drogowej podaje, że między węzłami Brzeg a Opole Zachód tir zablokował cześć pasa poł… » więcej 2021-04-21, godz. 07:00 Od dziś w Nysie będzie można lepiej poznać początki rolniczej Solidarności. "Nie tylko robotnicy chcieli mieć swoją… Nysa będzie gospodarzem wystawy 'Tu rodziła się Solidarność Rolników' przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Plansze upamiętniające wydarzenia… » więcej 2021-04-21, godz. 07:00 USK w Opolu chce wybudować Uniwersyteckie Centrum Sercowo-Naczyniowe. Potrzebne jest wsparcie z Krajowego Planu Odbud… Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu chce wybudować Uniwersyteckie Centrum Sercowo-Naczyniowe, które w jednym miejscu skupi wszystkie oddziały zabiegowe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »