Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-25, 19:30 Autor: Witold Wośtak

Sprzedawać czy nie sprzedawać? Spór wójta z dwójką radnych o działki w centrum Rudnik

Wyremontowane centrum przesiadkowe w Rudnikach [fot. Witold Wośtak]
Wyremontowane centrum przesiadkowe w Rudnikach [fot. Witold Wośtak]
Urząd Gminy w Rudnikach [fot. Witold Wośtak]
Urząd Gminy w Rudnikach [fot. Witold Wośtak]
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Rudnikach [fot. Witold Wośtak]
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Rudnikach [fot. Witold Wośtak]
Spór o sprzedaż dwóch działek w centrum Rudnik. Chodzi o 40 arów w sąsiedztwie Centrum Tradycji Strażackiej i Historii Wsi przy ulicy Targowej.
W internecie zostało opublikowane stosowne zarządzenie, na co zareagowało dwoje radnych - Anna Lach i Mariusz Stanek - kierując do wójta apel o unieważnienie dokumentu.

Mariusz Stanek uważa, że wójt nie potrafi zarządzać pieniędzmi. Pojawia się wątek strategii rozwoju gminy. - Sprzedaż najbardziej atrakcyjnej działki nie jest tworzeniem przyjaznych warunków dla biznesu i nie wpisuje się w strategię - mówi.

- Pieniądze na koncie gminy rosną, a trzeba jasno powiedzieć sobie, że samorząd to nie jest przedsiębiorstwo. Nadwyżki pieniężne powinny być inwestowane dla dobra wspólnego - dla mieszkańców. Mam na myśli lepszą drogę, lepsze szkoły, zajęcia dodatkowe dla dzieci, utrzymanie zasobów kulturalnych czy dozbrajanie terenów inwestycyjnych. Nie ma planów, co będzie za pięć, osiem lub dziesięć lat.

Radnej Annie Lach nie podoba się z kolei sposób przygotowania tematu, bo jak nam tłumaczyła, zabrakło dyskusji, również z udziałem mieszkańców.

- Jeżeli wójt imał się takiego zamiaru, rozumiem. Zabrakło jednak dyskusji, poważnej rozmowy i burzy mózgów. Może powinno rozpocząć się od próby wynajmu, a dopiero później podejmować decyzję, czy sprzedajemy, czy rezygnujemy z tego pomysłu. Niestety my - jako radni - zostaliśmy postawieni pod murem i bez jakiejkolwiek rozmowy. Po drugie mówimy o centrum Rudnik, więc trzeba zastanowić się, co zrobić z tym placem.

Na tych działkach prowadzona jest teraz działalność handlowo-usługowa, ale zdaniem wójta Grzegorza Domańskiego, prawie wszyscy najemcy chcą przenieść się. - Te działki potrzebują dużych nakładów, a żaden najemca nie zainwestuje w nieswoją własność - podkreśla wójt.

- To w efekcie doprowadzi do niszczenia i degradacji tego terenu czy obiektu. Sprzedaż działek przedsiębiorcy chcącemu związać działalność z tym miejscem gwarantuje jego rozwój oraz inwestowanie pieniędzy w budynki i otoczenie. Oczywiście został sporządzony operat szacunkowy, a sprzedaż zostanie przeprowadzona w drodze przetargu.

Cena wywoławcza za dwie działki to blisko 750 tysięcy złotych netto. Wójt zapewnia, że pieniądze zostaną przeznaczone na działania prospołeczne typu żłobek czy budowa tężni solankowej.
Mariusz Stanek
Anna Lach
Grzegorz Domański

Wiadomości z regionu

2023-09-21, godz. 18:25 Czwartoklasiści ze Ścinawy Małej z nowymi laptopami. Wojewoda przekazał sprzęt komputerowy 9 nowych laptopów otrzymali uczniowie klasy czwartej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ścinawie Małej. Dziś (21.09) po raz pierwszy mogli skorzystać ze sprzętu… » więcej 2023-09-21, godz. 18:15 200 zł miało załatwić sprawę. Mieszkaniec gminy Zdzieszowice próbował przekupić policjanta Chciał wręczyć policjantowi łapówkę, teraz może trafić do więzienia. Do tego zdarzenia doszło we wtorek (19.09) w Rozwadzy. Kierowca dostawczego busa… » więcej 2023-09-21, godz. 18:00 To jeden dzień w roku, gdy opolski MZK nie sprawdza biletów Jedni się zdziwią, kolejni ucieszą, jeszcze inni zapewne zgłoszą kierowcy autobusu, że kasownik nie działa. Uprzedzamy: wszystko zgodnie z planem! Trwa… » więcej 2023-09-21, godz. 17:30 Kędzierzyn-Koźle: Sceny jak z filmu sensacyjnego. Pościg policji za poszukiwanym kierowcą Uciekał przez policją, bo był poszukiwany. Po drodze uderzył w inny samochód i uciekał pieszo. Sceny jak z filmu rozegrały się wczoraj (20.09) ok. 20.30… » więcej 2023-09-21, godz. 16:30 ''Kiedy uśmiecha się dziecko, uśmiecha się cały świat''. Martyna Wojciechowska odebrała Order Uśmiechu [ZDJĘCIA… Podróżniczka, dziennikarka, pisarka, osobowość telewizyjna, kierowca rajdowy, a przede wszystkim działaczka społeczna Martyna Wojciechowska odebrała dzisiaj… » więcej 2023-09-21, godz. 15:27 Sąd Okręgowy w Opolu skazał 10 osób za handel narkotykami Od 6 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności - taki wyrok usłyszało 10 osób, które Sąd Okręgowy w Opolu skazał za sprzedaż narkotyków. Wśród ukaranych… » więcej 2023-09-21, godz. 15:19 Prace na ostatniej prostej. Nowe przedszkole w Opolu wkrótce zostanie otwarte Na przełomie października i listopada otwarte zostanie nowe przedszkole w Opolu. Budowa już została ukończona, a obiekt został już wyposażony w odpowiednią… » więcej 2023-09-21, godz. 15:14 "Trzeba korzystać z każdej chwili". Pełnoletni Opolanie po raz 6. spotkali się na Regionalnym Dniu Seniora [ZDJĘC… 'Młodość przychodzi z wiekiem' - to hasło oznacza, że ruszył 6. Regionalny Dzień Seniora. Do Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Opolu przyjechało dziś… » więcej 2023-09-21, godz. 12:54 Pożar stodoły w Popielowie. Strażakom udało się opanować sytuację 7 zastępów straży pożarnej gasi pożar stodoły w Popielowie przy ulicy Wolności. » więcej 2023-09-21, godz. 10:45 Wizyta premiera Kaczyńskiego w Opolu i koncert Piotra Rubika w Nysie. Katarzyna Czochara gościem Radia Opole - Wspaniałe spotkanie, wiele tematów, a wśród nich bezpieczeństwo kraju oraz kontekst polityki wobec nielegalnej imigracji, ale nie tylko - powiedziała w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »