Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-25, 19:30 Autor: Witold Wośtak

Sprzedawać czy nie sprzedawać? Spór wójta z dwójką radnych o działki w centrum Rudnik

Wyremontowane centrum przesiadkowe w Rudnikach [fot. Witold Wośtak]
Wyremontowane centrum przesiadkowe w Rudnikach [fot. Witold Wośtak]
Urząd Gminy w Rudnikach [fot. Witold Wośtak]
Urząd Gminy w Rudnikach [fot. Witold Wośtak]
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Rudnikach [fot. Witold Wośtak]
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Rudnikach [fot. Witold Wośtak]
Spór o sprzedaż dwóch działek w centrum Rudnik. Chodzi o 40 arów w sąsiedztwie Centrum Tradycji Strażackiej i Historii Wsi przy ulicy Targowej.
W internecie zostało opublikowane stosowne zarządzenie, na co zareagowało dwoje radnych - Anna Lach i Mariusz Stanek - kierując do wójta apel o unieważnienie dokumentu.

Mariusz Stanek uważa, że wójt nie potrafi zarządzać pieniędzmi. Pojawia się wątek strategii rozwoju gminy. - Sprzedaż najbardziej atrakcyjnej działki nie jest tworzeniem przyjaznych warunków dla biznesu i nie wpisuje się w strategię - mówi.

- Pieniądze na koncie gminy rosną, a trzeba jasno powiedzieć sobie, że samorząd to nie jest przedsiębiorstwo. Nadwyżki pieniężne powinny być inwestowane dla dobra wspólnego - dla mieszkańców. Mam na myśli lepszą drogę, lepsze szkoły, zajęcia dodatkowe dla dzieci, utrzymanie zasobów kulturalnych czy dozbrajanie terenów inwestycyjnych. Nie ma planów, co będzie za pięć, osiem lub dziesięć lat.

Radnej Annie Lach nie podoba się z kolei sposób przygotowania tematu, bo jak nam tłumaczyła, zabrakło dyskusji, również z udziałem mieszkańców.

- Jeżeli wójt imał się takiego zamiaru, rozumiem. Zabrakło jednak dyskusji, poważnej rozmowy i burzy mózgów. Może powinno rozpocząć się od próby wynajmu, a dopiero później podejmować decyzję, czy sprzedajemy, czy rezygnujemy z tego pomysłu. Niestety my - jako radni - zostaliśmy postawieni pod murem i bez jakiejkolwiek rozmowy. Po drugie mówimy o centrum Rudnik, więc trzeba zastanowić się, co zrobić z tym placem.

Na tych działkach prowadzona jest teraz działalność handlowo-usługowa, ale zdaniem wójta Grzegorza Domańskiego, prawie wszyscy najemcy chcą przenieść się. - Te działki potrzebują dużych nakładów, a żaden najemca nie zainwestuje w nieswoją własność - podkreśla wójt.

- To w efekcie doprowadzi do niszczenia i degradacji tego terenu czy obiektu. Sprzedaż działek przedsiębiorcy chcącemu związać działalność z tym miejscem gwarantuje jego rozwój oraz inwestowanie pieniędzy w budynki i otoczenie. Oczywiście został sporządzony operat szacunkowy, a sprzedaż zostanie przeprowadzona w drodze przetargu.

Cena wywoławcza za dwie działki to blisko 750 tysięcy złotych netto. Wójt zapewnia, że pieniądze zostaną przeznaczone na działania prospołeczne typu żłobek czy budowa tężni solankowej.
Mariusz Stanek
Anna Lach
Grzegorz Domański

Wiadomości z regionu

2022-06-27, godz. 14:00 Namysłów: policjant uratował pisklę sokoła pustułki Miał być zwykły spacer, skończyło się na akcji ratunkowej. Policjant namysłowskiej komendy podczas wakacyjnego spaceru w centrum miasta zauważył na chodniku… » więcej 2022-06-27, godz. 10:52 Nyska policja zatrzymała 3 kobiety. Odpowiedzą za rozbój Zarzut rozboju usłyszały 3 młode nysanki. Kobiety zaatakowały 23-letnią mieszkankę powiatu, zabrały jej telefon komórkowy » więcej 2022-06-27, godz. 10:30 Co dalej z "małą obwodnicą" Namysłowa? Problemy z realizacją inwestycji Miała być kompleksowa przebudowa około 14 kilometrów drogi wraz z chodnikami i stworzenie tzw. małej obwodnicy Namysłowa, jednak plany musiały ulec zmianie… » więcej 2022-06-27, godz. 09:01 Opolszczyzna bezkonkurencyjna. Gość Porannej Rozmowy podsumowuje festiwal "Jawor u źródeł kultury" Dwie z trzech nagród trafiły na Opolszczyznę! Rozstrzygnięto Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej 'Jawor u źródeł kultury', którego inicjatorem jest… » więcej 2022-06-27, godz. 08:00 Wojsko wprowadziło nowy podział służby na aktywną i pasywną rezerwę Po wejściu w życie ustawy o obronie ojczyzny, nowością stał się podział służby w rezerwie na pasywną i aktywną. Jak wyjaśnia Marek Mazur, specjalista… » więcej 2022-06-26, godz. 21:09 Placki ziemniaczane królują w Żędowicach i od kilku lat mają swoje święto Placki ziemniaczane to przysmak dzieciństwa nie tylko mieszkańców Żędowic w gminie Zawadzkie. Ale to tam od ośmiu lat organizowane jest Święto Żędowickiego… » więcej 2022-06-26, godz. 21:04 Opole: pożar podkładów kolejowych przy ul. Armii Krajowej 6 zastępów straży pożarnej walczy z ogniem przy ul. Armii Krajowej w stolicy regionu. Jak informuje dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu palą się podkłady… » więcej 2022-06-26, godz. 20:30 Rewitalizacja rynku w Ujeździe zakończona. Plac uroczyście oddano do użytku Uroczystym polonezem i przecięciem wstęgi dokonano oficjalnego otwarcia zrewitalizowanego rynku w Ujeździe. Jego remont rozpoczął się w grudniu 2020 roku… » więcej 2022-06-26, godz. 19:40 Nysa: ruszył remont ul. 11 listopada. Prace potrwają do końca wakacji Rozpoczął się remont ulicy 11 listopada w Nysie. To jedna z ważniejszych arterii miasta, w pobliżu której znajdują się m.in. osiedle mieszkaniowe czy szkoła… » więcej 2022-06-26, godz. 19:00 Nysa wybierze perły architektoniczne. Trwa nabór zgłoszeń do konkursu ''Perły Nysy'' Nysa ponownie wybierze najciekawsze budynki po rewitalizacji. Trwa nabór zgłoszeń do VIII edycji konkursu ’’Perły Nysy’’, w którym wybierane są najpiękniejsze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »