Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-25, 19:30 Autor: Witold Wośtak

Sprzedawać czy nie sprzedawać? Spór wójta z dwójką radnych o działki w centrum Rudnik

Wyremontowane centrum przesiadkowe w Rudnikach [fot. Witold Wośtak]
Wyremontowane centrum przesiadkowe w Rudnikach [fot. Witold Wośtak]
Urząd Gminy w Rudnikach [fot. Witold Wośtak]
Urząd Gminy w Rudnikach [fot. Witold Wośtak]
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Rudnikach [fot. Witold Wośtak]
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Rudnikach [fot. Witold Wośtak]
Spór o sprzedaż dwóch działek w centrum Rudnik. Chodzi o 40 arów w sąsiedztwie Centrum Tradycji Strażackiej i Historii Wsi przy ulicy Targowej.
W internecie zostało opublikowane stosowne zarządzenie, na co zareagowało dwoje radnych - Anna Lach i Mariusz Stanek - kierując do wójta apel o unieważnienie dokumentu.

Mariusz Stanek uważa, że wójt nie potrafi zarządzać pieniędzmi. Pojawia się wątek strategii rozwoju gminy. - Sprzedaż najbardziej atrakcyjnej działki nie jest tworzeniem przyjaznych warunków dla biznesu i nie wpisuje się w strategię - mówi.

- Pieniądze na koncie gminy rosną, a trzeba jasno powiedzieć sobie, że samorząd to nie jest przedsiębiorstwo. Nadwyżki pieniężne powinny być inwestowane dla dobra wspólnego - dla mieszkańców. Mam na myśli lepszą drogę, lepsze szkoły, zajęcia dodatkowe dla dzieci, utrzymanie zasobów kulturalnych czy dozbrajanie terenów inwestycyjnych. Nie ma planów, co będzie za pięć, osiem lub dziesięć lat.

Radnej Annie Lach nie podoba się z kolei sposób przygotowania tematu, bo jak nam tłumaczyła, zabrakło dyskusji, również z udziałem mieszkańców.

- Jeżeli wójt imał się takiego zamiaru, rozumiem. Zabrakło jednak dyskusji, poważnej rozmowy i burzy mózgów. Może powinno rozpocząć się od próby wynajmu, a dopiero później podejmować decyzję, czy sprzedajemy, czy rezygnujemy z tego pomysłu. Niestety my - jako radni - zostaliśmy postawieni pod murem i bez jakiejkolwiek rozmowy. Po drugie mówimy o centrum Rudnik, więc trzeba zastanowić się, co zrobić z tym placem.

Na tych działkach prowadzona jest teraz działalność handlowo-usługowa, ale zdaniem wójta Grzegorza Domańskiego, prawie wszyscy najemcy chcą przenieść się. - Te działki potrzebują dużych nakładów, a żaden najemca nie zainwestuje w nieswoją własność - podkreśla wójt.

- To w efekcie doprowadzi do niszczenia i degradacji tego terenu czy obiektu. Sprzedaż działek przedsiębiorcy chcącemu związać działalność z tym miejscem gwarantuje jego rozwój oraz inwestowanie pieniędzy w budynki i otoczenie. Oczywiście został sporządzony operat szacunkowy, a sprzedaż zostanie przeprowadzona w drodze przetargu.

Cena wywoławcza za dwie działki to blisko 750 tysięcy złotych netto. Wójt zapewnia, że pieniądze zostaną przeznaczone na działania prospołeczne typu żłobek czy budowa tężni solankowej.
Mariusz Stanek
Anna Lach
Grzegorz Domański

Wiadomości z regionu

2021-10-17, godz. 20:40 Śmieci coraz mniej, ale worki nadal zapełniają się. Niedzielna akcja sprzątania Gór Opawskich Około stu osób sprzątało dziś (17.10) Góry Opawskie. Przed południem uczestnicy ruszyli z polany w Cichej Dolnie, zbierając odpady na trasie Doliną Złotego… » więcej 2021-10-17, godz. 19:45 Raport dnia. 32 infekcje w regionie i ponad 2,5 tysiąca w kraju. Sześć klas PSP 2 w Opolu skierowano na kwarantannę… 32 kolejne zakażenia koronawirusem na Opolszczyźnie i 2523 w całej Polsce potwierdzono od wczoraj (16.10). Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w skali… » więcej 2021-10-17, godz. 19:00 Przez 3 godziny poszukiwali różnych gatunków ptaków nad kamionką Piast. "One są wszędzie, wystarczy spoglądać" Ponad 20 osób wzięło dziś (17.10) udział w kolejnym Opolskim Spacerze Ornitologicznym w stolicy regionu. » więcej 2021-10-17, godz. 17:30 Niedziela z kolejną akcją szczepień w opolskich parafiach. "Ludzie mają po drodze i nie trzeba specjalnie dojeżd… 16 parafii z całego województwa opolskiego włączyło się w dzisiejszą (17.10) akcję szczepień przeciw koronawirusowi. » więcej 2021-10-17, godz. 16:45 Dachowanie osobówki na DK 45. Wprowadzono ruch wahadłowy Uwaga kierowcy! Utrudnienie w ruchu na drodze krajowej nr 45 na trasie Opole - Kluczbork. » więcej 2021-10-17, godz. 16:44 Sześć klas PSP nr 2 w Opolu trafiło na kwarantannę. Potwierdzono zakażenie u jednego nauczyciela 1 przypadek koronawirusa w Publicznej Szkole Podstawowej numer 2 im. Polskich Olimpijczyków w Opolu. » więcej 2021-10-17, godz. 16:29 Pożar domu jednorodzinnego w Dobrzeniu Wielkim. Jedna osoba poszkodowana Jedna osoba ucierpiała w pożarze domu w Dobrzeniu Wielkim. Jak poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, około godziny… » więcej 2021-10-17, godz. 15:30 64-letnia kobieta wykrwawiła się w Paruszowicach. Wcześniej alarmowała policję o awanturze domowej Tragiczny finał awantury domowej w Paruszowicach (gmina Byczyna). 64-letnia kobieta wykrwawiła się w pobliżu domu swojego konkubenta. » więcej 2021-10-17, godz. 14:30 Magistrat nie spodziewał się dotacji, więc rozpoczął budowę dróg samodzielnie. Udało się jednak pozyskać 2,5… 2,5 miliona złotych dotacji rzutem na taśmę zdobył Urząd Miejski w Kluczborku na budowę ulicy Kantora i Podkowińskiego w rozbudowywanej części miasta. » więcej 2021-10-17, godz. 11:40 Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza dzisiaj na Jesienne Targi Miodów i Rękodzieła W Muzeum Wsi Opolskiej dzisiaj (17.10) ostatnia w tym sezonie impreza plenerowa - Jesienne Targi Miodów i Rękodzieła. Na miejscu spotkać będzie można wystawców… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »