Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-25, 19:30 Autor: Witold Wośtak

Sprzedawać czy nie sprzedawać? Spór wójta z dwójką radnych o działki w centrum Rudnik

Wyremontowane centrum przesiadkowe w Rudnikach [fot. Witold Wośtak]
Wyremontowane centrum przesiadkowe w Rudnikach [fot. Witold Wośtak]
Urząd Gminy w Rudnikach [fot. Witold Wośtak]
Urząd Gminy w Rudnikach [fot. Witold Wośtak]
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Rudnikach [fot. Witold Wośtak]
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Rudnikach [fot. Witold Wośtak]
Spór o sprzedaż dwóch działek w centrum Rudnik. Chodzi o 40 arów w sąsiedztwie Centrum Tradycji Strażackiej i Historii Wsi przy ulicy Targowej.
W internecie zostało opublikowane stosowne zarządzenie, na co zareagowało dwoje radnych - Anna Lach i Mariusz Stanek - kierując do wójta apel o unieważnienie dokumentu.

Mariusz Stanek uważa, że wójt nie potrafi zarządzać pieniędzmi. Pojawia się wątek strategii rozwoju gminy. - Sprzedaż najbardziej atrakcyjnej działki nie jest tworzeniem przyjaznych warunków dla biznesu i nie wpisuje się w strategię - mówi.

- Pieniądze na koncie gminy rosną, a trzeba jasno powiedzieć sobie, że samorząd to nie jest przedsiębiorstwo. Nadwyżki pieniężne powinny być inwestowane dla dobra wspólnego - dla mieszkańców. Mam na myśli lepszą drogę, lepsze szkoły, zajęcia dodatkowe dla dzieci, utrzymanie zasobów kulturalnych czy dozbrajanie terenów inwestycyjnych. Nie ma planów, co będzie za pięć, osiem lub dziesięć lat.

Radnej Annie Lach nie podoba się z kolei sposób przygotowania tematu, bo jak nam tłumaczyła, zabrakło dyskusji, również z udziałem mieszkańców.

- Jeżeli wójt imał się takiego zamiaru, rozumiem. Zabrakło jednak dyskusji, poważnej rozmowy i burzy mózgów. Może powinno rozpocząć się od próby wynajmu, a dopiero później podejmować decyzję, czy sprzedajemy, czy rezygnujemy z tego pomysłu. Niestety my - jako radni - zostaliśmy postawieni pod murem i bez jakiejkolwiek rozmowy. Po drugie mówimy o centrum Rudnik, więc trzeba zastanowić się, co zrobić z tym placem.

Na tych działkach prowadzona jest teraz działalność handlowo-usługowa, ale zdaniem wójta Grzegorza Domańskiego, prawie wszyscy najemcy chcą przenieść się. - Te działki potrzebują dużych nakładów, a żaden najemca nie zainwestuje w nieswoją własność - podkreśla wójt.

- To w efekcie doprowadzi do niszczenia i degradacji tego terenu czy obiektu. Sprzedaż działek przedsiębiorcy chcącemu związać działalność z tym miejscem gwarantuje jego rozwój oraz inwestowanie pieniędzy w budynki i otoczenie. Oczywiście został sporządzony operat szacunkowy, a sprzedaż zostanie przeprowadzona w drodze przetargu.

Cena wywoławcza za dwie działki to blisko 750 tysięcy złotych netto. Wójt zapewnia, że pieniądze zostaną przeznaczone na działania prospołeczne typu żłobek czy budowa tężni solankowej.
Mariusz Stanek
Anna Lach
Grzegorz Domański

Wiadomości z regionu

2021-05-07, godz. 22:00 Oddali hołd powstańcom, którzy sto lat temu bili się o Kędzierzyn-Koźle Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, posłanka Katarzyna Czochara, były senator Grzegorz Peczkis oraz przedstawiciele środowisk patriotycznych i mieszkańcy… » więcej 2021-05-07, godz. 20:45 "Setna rocznica III powstania śląskiego - panorama powstań śląskich". W Opolu stanęła wystawa w formie fotoplas… Panorama powstań śląskich, to wystawa na wzór fotoplastykonu upamiętniająca setną rocznicę III Powstania Śląskiego. Złożona z ośmiu elementów ekspozycja… » więcej 2021-05-07, godz. 20:10 Raport dnia: 205 nowych zakażeń w regionie i ponad 6 tysięcy w kraju. Wciąż jest wysoka liczba zgonów z powodu COVID-19… 205 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 7 osób potwierdzono dziś (07.05) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-05-07, godz. 20:00 Rodzic pyta, czy cztery sprawdziany w pierwszym tygodniu powrotu uczniów do szkół to dobry pomysł? Kuratorium odpowiada… - Cztery duże sprawdziany w pierwszym tygodniu powrotu do nauki stacjonarnej i niezapowiedziane kartkówki, których można się spodziewać. Czy tak właśnie… » więcej 2021-05-07, godz. 18:30 Ogłaszała, że odda dziecko do adopcji i naciągała mężczyzn w internecie. Kamila Z. dopuściła się 21 przestępstw… Kamila Z., która publikowała w internecie anonse o gotowości oddania dziecka do adopcji i dopuściła się w sumie 21 przestępstw, może trafić do więzienia… » więcej 2021-05-07, godz. 18:15 Uciążliwym objazdem będziemy jeździć dłużej? Kolejne opóźnienie przy budowie centrum przesiadkowego Opole Wschodnie… Wszystko wskazuje na to, że przebudowa skrzyżowania ulic Oleskiej z Batalionów Chłopskich w Opolu nie zakończy się w sierpniu. Według umowy między miastem… » więcej 2021-05-07, godz. 18:15 W asyście kompani honorowej policji pożegnano mł. asp. Michała Kędzierskiego. Funkcjonariusz został śmiertelnie… W Raciborzu pożegnano mł. asp. Michała Kędzierskiego, który we wtorek (04.05) został śmiertelnie postrzelony w trakcie policyjnej interwencji. W uroczystościach… » więcej 2021-05-07, godz. 18:00 Ciężarówka w rowie na drodze wojewódzkiej, potrącenie rowerzystki w Opolu W miejscowości Kup, na drodze wojewódzkiej 461 w kierunku Brynicy i Jełowej samochód ciężarowy wpadł do rowu. » więcej 2021-05-07, godz. 17:00 Jest akt oskarżenia w sprawie o spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu Do 10 lat więzienia grozi Krzysztofowi M, który w grudniu ubiegłego roku podczas imprezy w mieszkaniu miał ciężko ranić nożem właściciela lokalu. Prokuratura… » więcej 2021-05-07, godz. 16:30 Pijana urzędniczka przyszła do pracy w nyskim urzędzie miejskim. Burmistrz na razie nie komentuje sprawy Kompletnie pijana w pracy była jedna z urzędniczek nyskiego magistratu. Do takiej sytuacji doszło 27 kwietnia. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »