Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-23, 12:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Zuzanna Donath-Kasiura nowym wicemarszałkiem województwa opolskiego. Zajmie się służbą zdrowia i edukacją

Zuzanna Donath-Kasiura [fot. Marcin Boczek]
Zuzanna Donath-Kasiura [fot. Marcin Boczek]
Zuzanna Donath-Kasiura została wybrana na funkcję wicemarszałka województwa opolskiego. Taką decyzję podjęli radni podczas trwającej sesji sejmiku (23.02). Zuzanna Donath-Kasiura na stanowisku zastąpi Romana Kolka, który wrócił do zawodu lekarza. Mówiąc o swoich obowiązkach zaznaczyła, że z ramienia samorządu regionu będzie zajmowała się sprawami służby zdrowia i edukacją.
Przed nową wicemarszałek stoi m.in. kwestia przyszłości Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, który utrzymano przy Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. - Mam szacunek do wiedzy Romana Kolka i mam nadzieję, że jako radny nadal będzie nas wspierał wiedzą, a w kwestiach merytorycznych liczę na wsparcie dyrektorów jednostek i departamentów.

Dodajmy, że wcześniej były już wicemarszałek Roman Kolek zwracał uwagę, że na SOR-e nadal brakuje lekarzy. - Aby udzielić odpowiedzi w tej kwestii muszę przeanalizować w jakiej sytuacji znajduje się SOR. Zuzanna Donath-Kasiura zaznaczyła, że z racji wykształcenia pedagogicznego, jej domeną są sprawy związane z edukacją, którymi również będzie się zajmowała.

Przypomnijmy, wcześniej stanowisko wicemarszałka miał objąć Rafał Bartek, jednak marszałek Andrzej Buła dzień przed wyborem przedstawił stanowisko prawników, którzy zwracali uwagę, że w ten sposób przewodniczący TSKN jako wicemarszałek może przyznawać dotacje organizacji, którą kieruje.

Rafał Bartek powiedział, że posiada opinie prawne, które twierdzą co innego, ale by nie budzić wątpliwości woli odsunąć się na bok. - Skoro ktoś ma wątpliwości, co do mojej osoby, to wchodząc do zarządu byłoby mi trudniej pełnić funkcję wicemarszałka - powiedział przewodniczący sejmiku i lider Mniejszości Niemieckiej.

Zuzanna Donath Kasiura w 2018 roku została radną sejmiku, a ostatnio przewodniczyła sejmikowej Komisji Edukacji, Dialogu Obywatelskiego i Wielokulturowości, jednak po wyborze na stanowisko wicemarszałka odwołano ją z tej funkcji.

W pięcioosobowym zarządzie województwa trzy miejsca zajmuje Platforma Obywatelska.
Stanowisko pierwszego wicemarszałka i przewodniczącego sejmiku przypada klubowi Mniejszość Niemiecka, a PSL obsadza stanowisko członka zarządu województwa.

Wiadomości z regionu

2021-02-27, godz. 21:45 Raport dnia: Od dziś nowe zasady na granicach z Czechami i Słowacją, a do zasłaniania ust i nosa można używać jedynie… 120 nowych zachorowań i 5 zgonów wśród zakażonych koronawirusem, którzy zmagali się z chorobami współistniejącymi. To bilans ostatniej doby pandemii… » więcej 2021-02-27, godz. 18:13 Nowe obostrzenia dla przyjeżdżających z Czech i Słowacji. Na przejściach granicznych na Opolszczyźnie nie ma jednak… Od dziś (27.02) obowiązują nowe zasady wjazdu do Polski z Czech i Słowacji. Osoby przyjeżdżające z tych krajów muszą odbyć 10-dniową kwarantannę. » więcej 2021-02-27, godz. 18:00 Wielkie ściganie w Polskiej Nowej Wsi. Ruszyła kolejna edycja Kierowcy Roku Opolszczyzny Ponad 30 załóg rywalizowało dziś (27.02) w ramach zawodów Kierowcy Roku Opolszczyzny. Impreza na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi to pierwszy tego typu start… » więcej 2021-02-27, godz. 18:00 Przy muzeum w Koźlu będzie nowy parking Przy Muzeum Ziemi Kozielskiej mają powstać nowe miejsca parkingowe. Urząd miasta Kędzierzyna-Koźla przygotował koncepcję zagospodarowania terenu tak, aby… » więcej 2021-02-27, godz. 16:30 Opolanie na ogół stosują się do nowych zasad sanitarnych. Ci, którzy nadal będą używać przyłbic czy szalików… Od dziś (27.02) zmieniają się zasady mające na celu ograniczanie transmisji koronawirusa. Przyłbicami, chustami czy szalikami nie można już zakrywać ust… » więcej 2021-02-27, godz. 16:00 Starostwo powiatowe w Głubczycach organizuje powtórkę przed maturą w Zespole Szkół Ogólnokształcących Zespół Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach otrzymał dodatkowe godziny nauczania dla tegorocznych maturzystów na przedmioty z rozszerzenia, a także… » więcej 2021-02-27, godz. 15:00 Opolskie gminy znów torpedowane rozsyłanymi masowo petycjami. Tym razem piszą je przeciwnicy szczepień, obostrzeń… Urzędy gmin na Opolszczyźnie po raz kolejny otrzymują petycje wysyłane masowo do samorządów w całym kraju. Tym razem chodzi o żywność modyfikowaną genetycznie… » więcej 2021-02-27, godz. 12:45 Cisek: urzędnicy zza biurka mogą sprawdzić prędkość kierowców jadących przy szkole w Łanach Przy szkole w Łanach, w gminie Cisek, pojawiła się elektroniczna tablica wyświetlająca prędkość samochodów, które poruszają się po drodze obok podstawówki… » więcej 2021-02-27, godz. 12:16 Tragiczny wypadek w Jaryszowie. Zginął 74-letni motorowerzysta [AKTUALIZACJA] Do śmiertelnego wypadku motorowerzysty doszło na drodze między Jaryszowem a Zimną Wódką. 74-letni mężczyzna spadł ze skutera i zmarł na skutek ciężkiego… » więcej 2021-02-27, godz. 12:14 Nowi żołnierze opuścili koszary opolskiej brygady logistycznej. Przysięgę wojskową złożyło dziś 60 elewów 60 elewów służby przygotowawczej złożyło dziś (27.02) w Opolu przysięgę wojskową. Wśród nich jest 11 kobiet. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »