Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-23, 12:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Zuzanna Donath-Kasiura nowym wicemarszałkiem województwa opolskiego. Zajmie się służbą zdrowia i edukacją

Zuzanna Donath-Kasiura [fot. Marcin Boczek]
Zuzanna Donath-Kasiura [fot. Marcin Boczek]
Zuzanna Donath-Kasiura została wybrana na funkcję wicemarszałka województwa opolskiego. Taką decyzję podjęli radni podczas trwającej sesji sejmiku (23.02). Zuzanna Donath-Kasiura na stanowisku zastąpi Romana Kolka, który wrócił do zawodu lekarza. Mówiąc o swoich obowiązkach zaznaczyła, że z ramienia samorządu regionu będzie zajmowała się sprawami służby zdrowia i edukacją.
Przed nową wicemarszałek stoi m.in. kwestia przyszłości Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, który utrzymano przy Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. - Mam szacunek do wiedzy Romana Kolka i mam nadzieję, że jako radny nadal będzie nas wspierał wiedzą, a w kwestiach merytorycznych liczę na wsparcie dyrektorów jednostek i departamentów.

Dodajmy, że wcześniej były już wicemarszałek Roman Kolek zwracał uwagę, że na SOR-e nadal brakuje lekarzy. - Aby udzielić odpowiedzi w tej kwestii muszę przeanalizować w jakiej sytuacji znajduje się SOR. Zuzanna Donath-Kasiura zaznaczyła, że z racji wykształcenia pedagogicznego, jej domeną są sprawy związane z edukacją, którymi również będzie się zajmowała.

Przypomnijmy, wcześniej stanowisko wicemarszałka miał objąć Rafał Bartek, jednak marszałek Andrzej Buła dzień przed wyborem przedstawił stanowisko prawników, którzy zwracali uwagę, że w ten sposób przewodniczący TSKN jako wicemarszałek może przyznawać dotacje organizacji, którą kieruje.

Rafał Bartek powiedział, że posiada opinie prawne, które twierdzą co innego, ale by nie budzić wątpliwości woli odsunąć się na bok. - Skoro ktoś ma wątpliwości, co do mojej osoby, to wchodząc do zarządu byłoby mi trudniej pełnić funkcję wicemarszałka - powiedział przewodniczący sejmiku i lider Mniejszości Niemieckiej.

Zuzanna Donath Kasiura w 2018 roku została radną sejmiku, a ostatnio przewodniczyła sejmikowej Komisji Edukacji, Dialogu Obywatelskiego i Wielokulturowości, jednak po wyborze na stanowisko wicemarszałka odwołano ją z tej funkcji.

W pięcioosobowym zarządzie województwa trzy miejsca zajmuje Platforma Obywatelska.
Stanowisko pierwszego wicemarszałka i przewodniczącego sejmiku przypada klubowi Mniejszość Niemiecka, a PSL obsadza stanowisko członka zarządu województwa.

Wiadomości z regionu

2021-10-21, godz. 20:30 Prudnik: młodzi adepci sztuki kulinarnej zmagali się z... karpiem Kofty oraz czarne pierogi najwyżej oceniono w prudnickim konkursie kulinarnym. Wszystkie dania przyrządzano na bazie karpia. Rywalizowało 16 uczniów z klas… » więcej 2021-10-21, godz. 20:13 Raport dnia: Znowu rekord zachorowań w kraju. Rośnie liczba pacjentów w szpitalach [INFOGRAFIKA] 89 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (21.10) o 5592 kolejnych infekcjach. Minionej… » więcej 2021-10-21, godz. 19:10 Władze Namysłowa wycofują się z pomysłu sprzedaży działki obok marketu. "Niech radni biorą na siebie tę odpow… Namysłowski magistrat na razie nie sprzeda działki w sąsiedztwie centrum handlowego. Władze gminy poinformowały o unieważnieniu przetargu ogłoszonego na… » więcej 2021-10-21, godz. 18:41 Nie koronawirus, a RSV. Mnożą się hospitalizacje na pediatrii Dla pediatrów to nie COVID-19 jest wyzwaniem, a fala zachorowań wywołanych przez wirus RSV. Zakażeń wśród dzieci jest coraz więcej. Zauważalne jest to… » więcej 2021-10-21, godz. 18:00 Niemodlin: gmina chce wybudować nowe przedszkole. Dzieci będą miały jedną placówkę? Zamiast dwóch przestarzałych i niefunkcjonalnych obiektów, jeden nowoczesny. Niemodlin planuje budowę nowego przedszkola. Do niego miałyby zostać przeniesione… » więcej 2021-10-21, godz. 17:25 Alina Czyżewska wygrała z... województwem opolskim. Sąd oddalił powództwo W opolskim sądzie okręgowym zakończył się proces, w którym województwo opolskie pozwało Alinę Czyżewska z Watchdog Polska o naruszenie dóbr osobistych… » więcej 2021-10-21, godz. 16:45 Zbiórka krwi, profilaktyka, symulator dachowania i alkogogle. Taka była wspólna akcja policji oraz WORD-u w Opolu Ponad 5 litrów krwi udało się zebrać podczas akcji policyjnej na parkingu komendy wojewódzkiej. Dzisiejsza (21.10) inicjatywa miała zwrócić uwagę na ofiary… » więcej 2021-10-21, godz. 16:30 Wody gruntowe wybijają w budowanym tunelu na Batalionów Chłopskich w Opolu. Ratusz odpowiada: Tu zadziałają pompy… Wody gruntowe wdzierają się do budowanego tunelu w ciągu ul. Batalionów Chłopskich pod ul. Oleską w Opolu. To jeden z obiektów budowanego centrum przesiadkowego… » więcej 2021-10-21, godz. 16:28 Mnożą się interwencje z powodu silnego wiatru. Poważne problemy są na kolei [AKTUALIZACJA, ZDJĘCIA] Pracowite popołudnie u opolskich strażaków. Z powodu silnego wiatru interweniowali oni już ponad 100 razy. Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiatach: namysłowskim… » więcej 2021-10-21, godz. 15:47 Skradziona na Opolszczyźnie toyota odnalazła się w województwie świętokrzystkim Informację o aucie zaparkowanym od dłuższego czasu na jednym z parkingów we wsi Chlewice (woj. świętokrzyskie) przekazali dzielnicowemu mieszkańcy. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »