Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-22, 16:59 Autor: Mariusz Chałupnik

Ofiary przestępstw otrzymają fachową i darmową poradę. Rozpoczął się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Przemoc [fot. Pixabay]
Przemoc [fot. Pixabay]
Jeżeli doświadczyłeś przemocy, uważasz że zostałeś oszukany - możesz uzyskać bezpłatną poradę oraz pomoc psychologiczną. Rozpoczął się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Jak co roku w akcję włączyły się służby, instytucje oraz organizacje pozarządowe.
W Sądzie Okręgowym w Opolu porad prawnych udziela starszy asystent sędziego Zofia Kuzera. Możemy się po nie zgłaszać od godziny 9.00 do 12.00 pod numerem telefonu 77 541 81 47.

- Porady udzielane są również we wszystkich sądach rejonowych - mówi Aneta Rempalska z biura prasowego Sądu Okręgowego w Opolu. - To jest Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, więc przede wszystkim powinny się zgłaszać osoby pokrzywdzone. Aczkolwiek jeżeli na przykład ktoś ma jakiś inny problem prawny, to takie informacje też mu zostaną udzielone. Informacje na temat sporządzenia jakiś pism procesowych, czy też wystąpienia do danej instytucji.

Do pomocy wyznaczeni zostali również prokuratorzy i asesorzy ze wszystkich prokuratur rejonowych okręgu opolskiego. Jak informuje Stanisław Bar, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Opolu w każdej placówce określono dyżury, podczas których udzielane są informacje telefoniczne.

- Na stronie internetowej Prokuratury Okręgowej w Opolu zamieszczona jest informacja z rozbiciem na poszczególne jednostki - mówi Bar. - Z uwagi na panującą pandemię prosimy o to, aby w pierwszej kolejności osoby, które chcą uzyskać informację, kontaktowały się telefonicznie. Gdy to nie będzie wystarczające, to wówczas z prokuratorem będzie można ustalić termin wizyty.

W tym roku inauguracja "Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem" przypada na obchodzony 22 lutego Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw, który w Polsce wprowadzono ustawą w 2003 roku.

Lista ośrodków, które udzielają pomocy jest dostępna na stronie internetowej funduszsprawiedliwosci.gov.pl.
Aneta Rempalska
Stanisław Bar

Wiadomości z regionu

2021-09-19, godz. 15:05 Trwa VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [ZD… 230 zawodników z całego kraju bierze udział w VIII memoriale Stanisława Szozdy w Prudniku, przy okazji którego rozgrywany jest Finał Mistrzostw Polski w… » więcej 2021-09-19, godz. 12:47 Poszukiwane miejsce dla centrum wolontariatu. W grę wchodzi kilka lokalizacji Uruchomienie centrum wolontariatu na Opolszczyźnie to jeden z celów marszałka regionu na najbliższy rok. » więcej 2021-09-19, godz. 11:32 Raport MZ: ponad pół tysiąca nowych zakażeń koronawirusem w kraju. 14 przypadków odnotowano w regionie [INFOGRAF… 540 nowych zakażeń koronawirusem odnotowano minionej doby w Polsce, w tym 14 na Opolszczyźnie. Nie ma ofiar śmiertelnych COVID-19, natomiast z powodu współistnienia… » więcej 2021-09-19, godz. 11:15 Ruszają konsultacje ws. zrównoważonej mobilności w Aglomeracji Opolskiej 'Zdecydujmy razem, jak przemieszczać się w Aglomeracji Opolskiej'. To hasło konsultacji dotyczących zrównoważonej mobilności, które ruszają w poniedziałek… » więcej 2021-09-19, godz. 08:48 II Opolski Rajd Rowerowy przejedzie ulicami Opola. Wydarzeniu będzie towarzyszyć piknik w Parku 800-lecia - Praktycznie każdego dnia zachęcamy opolan, żeby porzucili samochody na rzecz komunikacji miejskiej - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' RO nowy rzecznik… » więcej 2021-09-19, godz. 08:30 Autostrada A4: przed nami remonty, rozbudowa i lata utrudnień Trwa dwuletni, ostatni etap remontu opolskiego odcinka autostrady A4 między Górą Świętej Anny a granicą województwa ze Śląskiem. Prace podzielono na pięć… » więcej 2021-09-18, godz. 22:15 W Kruszynie ponownie wybierano najlepszą potrawę kresową. Tym razem serca jurorów podbiły gołąbki z kaszą gryc… 24 dania gościły na stołach Wojewódzkiego Konkursu na Potrawę Kresową, który już po raz 6. odbył się w Kruszynie w gminie Skarbimierz. » więcej 2021-09-18, godz. 22:00 Raport dnia: 17 nowych zakażeń w regionie. Badania przeprowadzone w USA wskazują na wysoką skuteczność szczepionek… W ciągu ostatniej doby u 17 mieszkańców regionu potwierdzono obecność koronawirusa. W tym czasie w naszym województwie nie odnotowano z kolei żadnego zgonu… » więcej 2021-09-18, godz. 18:50 W Starym Grodkowie upamiętniono żołnierzy NSZ pomordowanych 75 lat temu przez komunistów. "Ci ludzie zbliżyli nas… Na Polanie Śmierci pod Starym Grodkowem uczczono pamięć podkomendnych mjr. Henryka Flamego. Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych zostali tam pomordowani 75… » więcej 2021-09-18, godz. 17:30 Ruszył Jarmark Franciszkański. W centrum Opola ograniczenia w ruchu W Opolu ruszył tradycyjny XXI Jarmark Franciszkański. Są stoiska z lokalnymi produktami, także tymi przygotowanymi przez ojców franciszkanów. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »