Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-22, 12:30 Autor: Katarzyna Doros

Stany ostrzegawcze przekroczone na pięciu rzekach, ale sytuacja jest stabilna. Nie ma zagrożenia powodziowego [ZDJĘCIA, FILM, AKTUALIZACJA]

Konferencja o sytuacji hydrologicznej Opolszczyzny [fot. Łukasz Fura]
Na Opolszczyźnie nie ma zagrożenia powodziowego, stany ostrzegawcze na rzekach są przekroczone w 5 miejscach, a zbiorniki przeciwpowodziowe mają duże rezerwy. Tak przedstawia się aktualna sytuacja hydrologiczna w regionie po kilku dniach ocieplenia.
- Sytuacja jest pod pełną kontrolą na poszczególnych ciekach wodnych i poszczególnych rzekach, co absolutnie nie zwalnia nas z tego, żeby utrzymywać monitoring sytuacji i wymieniać się wszelkimi informacjami, żeby wszystkie służby były w stałym pogotowiu, gdyby taka sytuacja zaistniała - mówi Adrian Czubak, wojewoda opolski.

- W ciągu kilku dni różnica temperatur wynosi prawie 30 stopni. W tej sytuacji można mówić o anomalii - mówi Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

- To ocieplenie przyszło do nas z zachodu. Bardzo ważna była akcja lodołamania na Odrze granicznej i ujściu Odry, ponieważ tam była również pokrywa lodowa tak, jak na Wiśle we Włocławku. W województwie opolskim w zasadzie nie ma zwartej pokrywy lodowej i śryżu na rzekach. Nie są prognozowane zagrożenia meteorologiczne związane z gwałtownymi przyborami wody. Na razie polder Buków-Racibórz nie piętrzy, bo nie ma odpowiedniej wody. Stany wód w województwie opolskim są głównie średnie, tylko miejscami wysokie, ale są też takie, gdzie są niskie, więc mamy sytuację stabilną.

- Na terenie województwa opolskiego mamy 5 stanów ostrzegawczych - mówi Mirosław Kurz, dyrektor Wód Polskich, RZGW w Gliwicach. - Na rzece Stobrawie, na rzece Bogucicy, na rzece Prośnie, Budkowiczance i Bierawce. Jeżeli chodzi o zapas w zbiornikach przeciwpowodziowych, to mamy tu pełną rezerwę powodziową. Wszystkie urządzenia mamy sprawne, nie spodziewamy się nawet przy tych wysokich temperaturach, że będzie jakieś wezbranie. Może być lokalnie, bo ziemia jest nasiąknięta, natomiast wszyscy ludzie są w gotowości.

W powiecie brzeskim znajdują się cztery zbiorniki, które mogą przyjąć nadmiar wody. - To zbiorniki Topola, Kozielno, Otmuchów i Nyski - mówi Mariusz Przybylski, dyrektor Wód Polskich, RZGW we Wrocławiu. - Mamy pojemność wystarczającą powodziową, żeby przejąć wody, które mogłyby spłynąć z Kotliny Kłodzkiej, nawet gdyby to się odbywało w sposób gwałtowny, bo na tę chwilę jest spokojnie. Do środy (23.02) nie spodziewamy się, żeby również w nocy następowały plusowe temperatury. Mamy stany ostrzegawcze na niektórych dopływach, ale wszystko to jest poniżej Wrocławia, także nie dotyczy województwa opolskiego.

Dodajmy, że przez najbliższe trzy dni nie prognozuje się opadów deszczu w regionie.

STAN WÓD godz. 12:50
Stradunia na wodowskazie Kamionka - przekroczony stan ostrzegawczy o 12 cm
Stobrawa w Karłowicach - o 2 cm przekroczony jest stan ostrzegawczy. Zgodnie z ostrzeżeniem hydrologicznym wydanym przez IMGW w ciągu najbliższej doby możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych na zlewni Stobrawy i Widawy a także Bierawki.
Adrian Czubak
Przemysław Daca
Mirosław Kurz
Mariusz Przybylski

Wiadomości z regionu

2021-02-24, godz. 20:46 PSL obradowało ws. zwolnienia Agnieszki Zagoli z zamku w Mosznej. "Sytuacja wymaga niezwłocznego wyjaśnienia z władzami… Czy Polskie Stronnictwo Ludowe wyjdzie z koalicji w sejmiku województwa opolskiego? Dziś (24.02) wieczorem zarząd wojewódzki PSL obradował nad sytuacją związaną… » więcej 2021-02-24, godz. 20:30 Raport dnia. W regionie 5 zgonów osób zarażonych koronawirusem i 108 nowych infekcji. Ponad 12 tysięcy zakażeń i… 5 zgonów osób zarażonych koronawirusem i 108 nowych infekcji potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (24.02)… » więcej 2021-02-24, godz. 19:38 Nysa chce sięgnąć po pieniądze w ramach nowego rządowego funduszu. dotacja pozwoliłaby na pokrycie części kosztów… Nysa chce sięgnąć po pieniądze w ramach nowego rządowego programu. Dotacja pozwoliłaby pokryć część kosztów związanych z budową nowych mieszkań. » więcej 2021-02-24, godz. 15:49 "Trzecia fala koronawirusa się rozpędza." Usta i nos będziemy mogli zasłaniać tylko maseczkami. W jednym województwie… - Średnia dzienna zakażeń jest na poziomie 8 tysięcy przypadków, przed tygodniem było ich niecałe 6 tysięcy. Nastąpił przyrost obłożenia łóżek covidowych… » więcej 2021-02-24, godz. 15:45 Śmiertelne potrącenie pieszej na terenie RSP Koperniki. Z pierwszych ustaleń wynika, że za kierownicą auta siedziała… Dziś (24.04) kilka minut przed 14.00 na terenie Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Kopernikach, w powiecie nyskim, samochód osobowy potrącił kobietę. » więcej 2021-02-24, godz. 15:30 Opolanie chcą kupować żywność od lokalnych producentów. Sklep "Stragany Opolskie" jest chętnie odwiedzany Sklep z lokalną żywnością w stolicy regiony cieszy się coraz większą popularnością. 'Stragany Opolskie' są bardzo chętnie odwiedzane przez mieszkańców… » więcej 2021-02-24, godz. 14:52 "Pobożni" złodzieje okradli myjnię we Włodzieninie [FILM] Policja w Głubczycach poszukuje dwóch mężczyzn, którzy okradli stację benzynową we Włodzieninie. Właściciel myjni wycenił straty na ponad 5 tys. złotych… » więcej 2021-02-24, godz. 14:01 Plecak pozostawiony na tafli lodu postawił na nogi 20 strażaków i policję. Na szczęście nikt nie potrzebował po… Około 20 strażaków brało udział w akcji na zamarzniętym stawie na pograniczu powiatów nyskiego i brzeskiego. Powodem interwencji był znaleziony na tafli… » więcej 2021-02-24, godz. 13:59 Jeszcze na początku marca będą utrudnienia w ruchu w Sosnówce na DK 46 Kierowcy muszą spodziewać się utrudnień na tzw. bypassie w Sosnówce. To miejsce, gdzie jesienią tego roku poprzez budowany zjazd obwodnica Niemodlina połączy… » więcej 2021-02-24, godz. 13:47 Głuchołaski szpital przejdzie remont. Budynek zostanie docieplony, wymieniona też będzie instalacja grzewcza Budynek szpitala SPZOZ przy ulicy Marii Curie-Skłodowskiej w Głuchołazach doczeka się sporego remontu. Władze powiatu chcą zmodernizować przestarzałą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »