Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-15, 10:29 Autor: Roman Juranek

Naukowcy na całym świecie starają się opracować leki na COVID-19. Na razie najważniejsza jest zasada DDM w walce z koronawirusem

Zdjęcie ilustracyjne [źródło: HubertPhotographer / pixabay.com]
Zdjęcie ilustracyjne [źródło: HubertPhotographer / pixabay.com]
Dr Wiesława Błudzin [fot. Marcin Skomudek]
Dr Wiesława Błudzin [fot. Marcin Skomudek]
Co jakiś czas świat obiega informacja o "cudownym" leku na Covid-19. Ostatnio mówi się o specyfiku z Izraela powstrzymującym chorobę na późniejszym etapie rozwoju. Dr Wiesława Błudzin, ordynator oddziału chorób zakaźnych Szpitala Wojewódzkiego w Opolu powiedziała w Radiu Opole, że lepiej jednak w ogóle nie chorować, bo przebieg tej choroby jest nieprzewidywalny.
- Leki to owszem tak, ale przede wszystkim najlepiej by było nie zachorować, a jak zachorować to bardzo lekko, żeby się nie znaleźć w szpitalu. Bo przebieg tej choroby, jak ja to obserwuję tutaj u nas na oddziale, jest nieprzewidywalny u każdego człowieka. Jest tak, że osoba ma 90 lat i idzie do domu, i przeszła chorobę prawie bezobjawowo, wręcz takie mamy osoby, a są takie, że ma trzydzieści parę lat i się dusi, i trafia pod respirator.

Jak tłumaczył nasz poranny gość, trzeba podchodzić ostrożnie do informacji o "cudownych" lekach. - Generalnie wciąż najlepiej stosować się do podstawowych zaleceń higienicznych, bo to pomaga też na inne schorzenia - dodaje dr Błudzin.

- Musimy wszyscy myć ręce. Proszę zwrócić uwagę, że dzięki temu, że więcej Polaków myje ręce, zdecydowanie, to nie ulega wątpliwości, że nie ma takich chorób, jak zakażenia przewodu pokarmowego, coraz mniej jest infekcji i przeziębień. To się zmniejszyło.

- Dystans, mycie rąk i maseczka - to są podstawowe rzeczy, które mało kosztują, a są możliwe do realizacji przez każdego z nas - podsumowała dr Błudzin.
Wiesława Błudzin
Wiesława Błudzin

Wiadomości z regionu

2021-04-13, godz. 20:00 12 stanowisk i miejsca oczekiwania. Kluczborska hala jest gotowa do masowych szczepień przeciw COVID-19 Zakończyły się przygotowania punktu szczepień masowych w hali przy ulicy Sportowej w Kluczborku. Za inicjatywę odpowiada szpital Vital Medic we współpracy… » więcej 2021-04-13, godz. 19:00 Opolskie Centrum Rehabilitacji będzie przyjmowało chorych na COVID-19. Wojewoda: to odpowiedź na przewidywania związane… Od przyszłego tygodnia Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie rozpoczyna przyjęcia osób chorych na COVID-19. Takie informacje potwierdził na konferencji… » więcej 2021-04-13, godz. 18:00 Wojewoda symbolicznie oddał hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. "Pamięć jest najważniejsza" [ZDJĘCIA, FILM] - Pamięć o ludziach, którzy na nieludzkiej ziemi zostali w podstępny sposób zamordowani jest najważniejsza - powiedział Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski… » więcej 2021-04-13, godz. 18:00 Od przyszłego wtorku zmiany w ruchu w okolicach ul. Torowej w Opolu. Powodem jest modernizacja linii kolejowej Z powodu modernizacji linii kolejowej na odcinku Opole Groszowice - Opole Zachodnie szykują się zmiany w ruchu kołowym. Od przyszłego wtorku (20.04) do 4 maja… » więcej 2021-04-13, godz. 17:30 Rehabilitacja po przechorowaniu koronawirusa jak sanatorium? Wiele osób zajmuje miejsce, a nie ma powikłań Czy na rehabilitację po zakażeniu koronawirusem trafiają wyłącznie osoby potrzebujące pomocy? Wiadomo, że przechorowaniu COVID-19 towarzyszy coraz więcej… » więcej 2021-04-13, godz. 17:00 Zmarł Krzysztof Szymczyk. Był między innymi korektorem w nto oraz mistrzem polskiej ortografii 'We wtorek, 13 kwietnia zmarł Krzysztof Szymczyk, przez wiele lat korektor w nto. Mistrz ortografii, dobry, życzliwy kolega, niezwykle wrażliwy i prawy człowiek'… » więcej 2021-04-13, godz. 16:00 Pomoc osobom w kwarantannie lub izolacji wciąż trwa. Można dzwonić i prosić o zakupy spożywcze czy leki Osoby trafiające na izolację lub kwarantannę domową mogą liczyć na wsparcie. Pomoc w zrobieniu zakupów czy też wyprowadzenie psa oferuje wiele organizacji… » więcej 2021-04-13, godz. 15:30 Prokurator Generalny wniósł kasację od wyroku w sprawie gwałcenia i znęcania się nad trzema dziewczynkami z Krap… Jest kasacja od wyroku sądu apelacyjnego w sprawie gwałcenia trzech małych dziewczynek z Krapkowic i znęcania się nad nimi. Na taki krok zdecydował się… » więcej 2021-04-13, godz. 15:00 Kwarantanna w przedszkolu nr 10 w Brzegu. Zajęcia stacjonarne w jednej z grup częściowo zawieszone Po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem u jednego z podopiecznych Publicznego Przedszkola nr 10 w Brzegu zgodnie z decyzją Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej… » więcej 2021-04-13, godz. 14:00 Otel - to nowy funkcjonariusz "na czterech łapach" w opolskim garnizonie policji. Będzie służył w Strzelcach Opol… Po kilkumiesięcznym szkoleniu w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach do strzeleckiej komendy zawitał nowy pies służbowy Otel. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »