Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-01-28, 19:00 Autor: Daniel Klimczak

"Wielu pacjentów po COVID-19 potrzebuje wsparcia i rehabilitacji. Cieszę się, że jako pierwsi zaczęliśmy to realizować". Prezydent Andrzej Duda po wizycie w szpitalu MSWiA w Głuchołazach

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Szpitalu MSWiA w Głuchołazach [fot. Marcin Skomudek]
Głowa państwa przez godzinę wizytowała dziś (28.01) oddział rehabilitacji pocovidowej, gdzie od września ubiegłego roku zespół pod kierownictwem prof. Jana Szczegielniaka pomaga wracać do pełnej sprawności pacjentom po przebytym zakażeniu koronawirusem. Prezydent Andrzej Duda wskazywał na spore zapotrzebowanie w tym zakresie.
- Uważam, zwłaszcza po obejrzeniu tego, w jaki sposób realizowana jest terapia, po rozmowach z pacjentami, że takich ośrodków powinno być w Polsce więcej po to, żeby dostępność tej terapii była większa. Na pytanie, czy ten oddział jest sukcesem, najlepszą odpowiedzią jest to, że w tym roku nie ma już żadnych wolnych miejsc, zapisy trwają na 2022 rok - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Do tej pory na oddziale hospitalizowanych było łącznie około 500 pacjentów. Początkowo mogły na nim przebywać 62 osoby, ale ostatnio liczbę tę zwiększono do 90. Jak jednak zapowiada dyrektor szpitala Mariusz Grochowski, placówka chce nadal rozwijać tego typu działalność.

- Sprzęt mamy, mamy obiekty, pracowników odpowiednio wykwalifikowanych. Mamy pomysły, w jaki sposób chcemy to rozwinąć, rozmawialiśmy o tym z prezydentem, konsultowaliśmy, jest bardzo do tego przychylnie nastawiony. Otwieramy dodatkowe miejsca, skończyliśmy przebudowę IV, V piętra, tam przenosimy oddział chorób płuc i gruźlicy i uzyskamy dodatkowe co najmniej 30 łóżek na rehabilitację pocovodiwą - wyjaśnia.

Zdaniem posłanki PiS Violetty Porowskiej, działalność głuchołaskich lekarzy to sukces na międzynarodową skalę. - Ta placówka jest 1. w Europie, która proponuje kompleksową, na wysokim bardzo poziomie, rehabilitację pocovidową. Autorytet pana prezydenta na pewno spowoduje, że autorska koncepcja pana profesora Szczegielniaka, by multiplikować na całą Polskę ten program po prostu będzie zrealizowana - wskazuje.

Jak dodaje parlamentarzystka, w najbliższym czasie w kraju będzie musiało powstać sporo podobnych oddziałów, gdyż liczba osób zmagających się z powikłaniami po koronawirusie wciąż się zwiększa. W ich tworzeniu będą mogły pomóc doświadczenia m.in. profesora Jana Szczegielniaka, który od 2 lat współdziała z głową państwa w ramach Narodowej Rady Rozwoju i zasiądzie w radzie do spraw ochrony zdrowia, której działalność zostanie zainaugurowana w najbliższych tygodniach.

Dodajmy, dziś przed szpitalem w Głuchołazach podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy, oprócz zwolenników, pojawiła się na miejscu też kilkunastoosobowa grupa protestujących z transparentami.
Andrzej Duda
Mariusz Grochowski
Violetta Porowska

Wiadomości z regionu

2021-04-12, godz. 14:45 Kupił konsolę, dostał toster. Oszuści on-line działają cały czas Kupił w sieci konsolę, a dostał... toster. Sprzedawała zabawki po dziecku, straciła prawie 1600 zł. To tylko dwa przykłady osób oszukanych ostatnio na… » więcej 2021-04-12, godz. 14:30 Alkohol i nadmierna prędkość - w weekend na opolskich drogach policja zatrzymała kierowców rażąco łamiących p… Prudniccy policjanci w miniony weekend zatrzymali trzech kierowców, którzy w rażący sposób naruszyli przepisy drogowe. Niechlubnym rekordzistą okazał się… » więcej 2021-04-12, godz. 13:26 Nie żyje Artur Tomala. Burmistrz Gorzowa Śląskiego bardzo ciężko przechodził zakażenie koronawirusem Nie żyje Artur Tomala, burmistrz Gorzowa Śląskiego. Samorządowiec zakaził się koronawirusem na początku marca. » więcej 2021-04-12, godz. 13:26 Uwaga na oszustwa "na kryptowaluty". Mieszkanka Opola zamiast zarobić, straciła blisko 300 tys. złotych 2 kwietnia do komisariatu policji w Opolu zgłosiła się 65-latka mówiąc, że z jej konta skradziono blisko 300 tysięcy złotych. Dzień wcześniej do mieszkanki… » więcej 2021-04-12, godz. 13:00 Proponował małoletniej seks przez internet. Prokuratura przedstawiła akt oskarżenia Elektroniczna korupcja seksualna osoby małoletniej - taki zarzut usłyszał mieszkaniec jednej z wiosek w gminie Strzelce Opolskie. Akt oskarżenia trafił już… » więcej 2021-04-12, godz. 12:00 Raport MZ: ponad 12 tysięcy zakażeń koronawirusem w kraju i blisko 300 w województwie opolskim [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że minionej doby w kraju koronawirusem zakaziło się 12 013 osób. Na Opolszczyźnie odnotowano 293 nowe infekcje. » więcej 2021-04-12, godz. 11:47 Spowodował kolizję i próbował uciekać. Policjanci z Krapkowic zatrzymali kierowcę na "podwójnym gazie" Policjanci z Krapkowic zatrzymali 41-latka, który 10 kwietnia spowodował kolizję i próbował uciec z miejsca zdarzenia. Mężczyzna wyjeżdżając z parkingu… » więcej 2021-04-12, godz. 09:40 Marcin Ociepa o sytuacji w Zjednoczonej Prawicy: "Nie tworzymy alternatywnej dla PiS większości" - Rozmowy z Pawłem Kukizem cały czas są prowadzone, dotyczą wybranych aspektów i są bliskie zakończenia z uzyskaniem konsensusu - przyznał w porannej Loży… » więcej 2021-04-12, godz. 09:29 Wypuścili do stawu w Dobrej ponad 400 kilogramów ryb Ponad 400 kilogramów żywych ryb zostało wpuszczonych do stawu w Dobrej, w gminie Strzeleczki. To miejsce bardzo lubiane przez wędkarzy, ale także cel spacerów… » więcej 2021-04-12, godz. 09:06 Synoptycy ostrzegają przed możliwymi opadami śniegu na południu województwa Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu ostrzega przed możliwymi opadami śniegu w powiatach nyskim i prudnickim, co w godzinach popołudniowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »