Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-26, 09:18 Autor: Justyna Maćkowiak

Rehabilitacja pocovidowa w Głuchołazach. "Wyniki pacjentów są dobre"

Szpital MSWiA w Głuchołazach [zdj. Jan Poniatyszyn]
Szpital MSWiA w Głuchołazach [zdj. Jan Poniatyszyn]
Mariusz Grochowski [fot. Marcin Skomudek]
Mariusz Grochowski [fot. Marcin Skomudek]
- Mamy na razie około 20 pacjentów, ale są 62 miejsca z możliwością zwiększenia tej liczby - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Radia Opole dyrektor szpitala MSWiA w Głuchołazach Mariusz Grochowski, pytany o trwający już pilotażowy na skalę kraju projekt rehabilitacji pocovidowej.
W zależności od potrzeb i rosnącej liczby tzw. ozdrowieńców, przede wszystkim tych, którzy ciężej przeszli chorobę, możliwości szpitala w Głuchołazach mogą być jeszcze większe. - Może być setka, do końca roku może być jeszcze więcej, dlatego że jest to kwestia zmian organizacyjnych w szpitalu. Jeżeli będzie taka potrzeba, to oczywiście uruchomimy dodatkowe łóżka. Pod koniec listopada kończymy przebudowę czwartego i piątego piętra, przeniesiemy tam pulmonologię i dodatkowe łóżka zostaną uruchomione. Możemy wówczas więcej łóżek przeznaczyć na rehabilitację pocovidową - wyjaśnia gość Radia Opole.

- Wszystkie wyniki pacjentów, którzy zakończyli rehabilitację, są dobre - przyznał Mariusz Grochowski. Sama rehabilitacja w zależności od stanu pacjenta może potrwać od 14 do 21 dni.

W projekt są zaangażowani m. in. fizjoterapeuci, lekarze, pielęgniarki, aby efekty powrotu do zdrowia pacjentów były jak najlepsze. - My też musimy sprawdzić, jaka jest efektywność i skuteczność tej rehabilitacji. Będą cały czas prowadzone badania i analizy. Ja myślę, że jeżeli będą na tyle pozytywne skutki, które już obserwujemy, to ta rehabilitacja na pewno będzie rozszerzona o kolejne ośrodki.

Pionierski w skali kraju projekt prowadzi krajowy konsultant w dziedzinie rehabilitacji prof. Jan Szczegielniak, naukowiec z Politechniki Opolskiej i zarazem kierownik Działu Usprawniania Leczniczego w szpitalu MSWiA w Głuchołazach.

Konsultacje ws. zakwalifikowania się do projektu można przeprowadzić korzystając z numeru telefonu 77 40 80 169.

Według założeń Ministerstwa Zdrowia pilotażowy program rehabilitacji pocovidowej w głuchołaskim szpitalu MSWiA potrwa do końca sierpnia 2022 roku.
Mariusz Grochowski cz. 1
Mariusz Grochowski cz. 2

Wiadomości z regionu

2021-04-13, godz. 21:45 Raport dnia: 214 nowych zakażeń koronawirusem w regionie. Zmarło 16 osób. Spada liczba zakażeń, ale śmiertelność… 214 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 16 osób potwierdzono dziś (13.04) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-04-13, godz. 20:00 12 stanowisk i miejsca oczekiwania. Kluczborska hala jest gotowa do masowych szczepień przeciw COVID-19 Zakończyły się przygotowania punktu szczepień masowych w hali przy ulicy Sportowej w Kluczborku. Za inicjatywę odpowiada szpital Vital Medic we współpracy… » więcej 2021-04-13, godz. 19:00 Opolskie Centrum Rehabilitacji będzie przyjmowało chorych na COVID-19. Wojewoda: to odpowiedź na przewidywania związane… Od przyszłego tygodnia Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie rozpoczyna przyjęcia osób chorych na COVID-19. Takie informacje potwierdził na konferencji… » więcej 2021-04-13, godz. 18:00 Wojewoda symbolicznie oddał hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. "Pamięć jest najważniejsza" [ZDJĘCIA, FILM] - Pamięć o ludziach, którzy na nieludzkiej ziemi zostali w podstępny sposób zamordowani jest najważniejsza - powiedział Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski… » więcej 2021-04-13, godz. 18:00 Od przyszłego wtorku zmiany w ruchu w okolicach ul. Torowej w Opolu. Powodem jest modernizacja linii kolejowej Z powodu modernizacji linii kolejowej na odcinku Opole Groszowice - Opole Zachodnie szykują się zmiany w ruchu kołowym. Od przyszłego wtorku (20.04) do 4 maja… » więcej 2021-04-13, godz. 17:30 Rehabilitacja po przechorowaniu koronawirusa jak sanatorium? Wiele osób zajmuje miejsce, a nie ma powikłań Czy na rehabilitację po zakażeniu koronawirusem trafiają wyłącznie osoby potrzebujące pomocy? Wiadomo, że przechorowaniu COVID-19 towarzyszy coraz więcej… » więcej 2021-04-13, godz. 17:00 Zmarł Krzysztof Szymczyk. Był między innymi korektorem w nto oraz mistrzem polskiej ortografii 'We wtorek, 13 kwietnia zmarł Krzysztof Szymczyk, przez wiele lat korektor w nto. Mistrz ortografii, dobry, życzliwy kolega, niezwykle wrażliwy i prawy człowiek'… » więcej 2021-04-13, godz. 16:00 Pomoc osobom w kwarantannie lub izolacji wciąż trwa. Można dzwonić i prosić o zakupy spożywcze czy leki Osoby trafiające na izolację lub kwarantannę domową mogą liczyć na wsparcie. Pomoc w zrobieniu zakupów czy też wyprowadzenie psa oferuje wiele organizacji… » więcej 2021-04-13, godz. 15:30 Prokurator Generalny wniósł kasację od wyroku w sprawie gwałcenia i znęcania się nad trzema dziewczynkami z Krap… Jest kasacja od wyroku sądu apelacyjnego w sprawie gwałcenia trzech małych dziewczynek z Krapkowic i znęcania się nad nimi. Na taki krok zdecydował się… » więcej 2021-04-13, godz. 15:00 Kwarantanna w przedszkolu nr 10 w Brzegu. Zajęcia stacjonarne w jednej z grup częściowo zawieszone Po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem u jednego z podopiecznych Publicznego Przedszkola nr 10 w Brzegu zgodnie z decyzją Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »