Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-01-22, 17:30 Autor: Katarzyna Doros

Seniorzy 70+ rejestrują się na szczepienia przeciw COVID-19. "Proponują infolinię lub listę rezerwową"

Ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów 70+ [fot. Katarzyna Doros]
Ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów 70+ [fot. Katarzyna Doros]
Ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów 70+ [fot. Katarzyna Doros]
Ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów 70+ [fot. Katarzyna Doros]
Ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów 70+ [fot. Katarzyna Doros]
Ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów 70+ [fot. Katarzyna Doros]
Osoby powyżej 70. roku życia mogą od dziś (22.01) rejestrować się na szczepienia przeciw COVID-19. Zapisy prowadzone są m.in. internetowo lub telefonicznie. Sporo seniorów wybrało się jednak osobiście do opolskich przychodni, gdzie zapisywano ich na listy rezerwowe. Jak się okazuje terminy w większości placówek POZ są wypełnione do 31 marca.
- Pani w rejestracji odesłała mnie na infolinię, że tam może jeszcze gdzieś rodziców zarejestrują. Z tego co słyszałam z tą infolinią też są różne przeboje. Sytuacja jest taka, że na dzisiaj nie zarejestrowałam rodziców, którzy są po siedemdziesiątce. Nie mam pojęcia, kiedy ich zarejestruję - mówi jedna z kobiet.

- Chciałam wykonać e-rejestrację. Zadzwoniłam na infolinię, ale po wybraniu numeru wewnętrznego wszystko się wyłączyło. Idę do przychodni zapytać, o co chodzi - mówi seniorka z Opola.

- Nie ma terminów, nie mają szczepionek - dodaje starsza kobieta, która przyszła do przychodni "Centrum" w Opolu.

- Mam ponad 75 lat i trafiłem tylko na listę rezerwową. Nic nie wiem. Powiedzieli, że mam czekać, to czekam - mówi jeden z mężczyzn.

Katarzyna Jelito, lekarz naczelny Optima Medycyna zauważa, że zainteresowanie szczepieniami wśród seniorów jest ogromne. - W większości poradni grafiki na szczepienia są już zajęte - mówi. - Niestety każdy punkt szczepień dysponuje jedynie 30 dawkami szczepionek na tydzień. To znikoma ilość. Te dawki szczepionek są przydzielane odgórnie. My nie mamy na nie wpływu. My nie jesteśmy w stanie pozyskać żadnej dodatkowej ilości.

Inaczej sytuacja wygląda w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu, który jako placówka patronacka dla szpitala tymczasowego będzie szczepić 200 osób dziennie. - Liczba zarejestrowanych osób jest na pewno znacznie większa niż w innych punktach szczepień - mówi Zofia Maj-Twardy, przewodnicząca zespołu kontroli zakażeń szpitalnych i koordynator ds. szczepień USK w Opolu. - Do godziny 10:00 mamy zarejestrowanych 413 osób w wieku 70+, natomiast osób 80+ mamy 913. Mamy określony limit z NFZ to jest 200 osób dziennie do zaszczepienia. 7 dni w tygodniu każdego dnia od 8:00 do 20:00.

- Nasz numer to jest 77 452 05 11. Pod tym numerem senior, który zadzwoni może się zarejestrować - dodaje Dariusz Madera, dyrektor generalny USK.

Na szczepienia można zapisać się osobiście w wybranym punkcie szczepień, poprzez portal pacjent.gov.pl lub dzwoniąc na bezpłatny numer 989. - Można także wysłać sms o treści szczepimysie na numer 664 908 556 - mówi Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - System w tym wypadku pokieruje krok po kroku. Najpierw zostaniemy poproszeni o przekazanie numeru pesel, potem o przesłanie kodu pocztowego. System zaproponuje najbliższy termin na szczepienie w punkcie położonym najbliżej miejsca zamieszkania pacjenta, który chce się zarejestrować.

Jeżeli w danym momencie nie będzie wolnego terminu do wszystkich osób, które wyślą smsa, infolinia oddzwoni w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.

Pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk zapewnił, że wszyscy seniorzy będą mogli zaszczepić się przeciw COVID-19. Obecnie do końca pierwszego kwartału pozostało zaledwie 150 tysięcy terminów na szczepienie. Wynika to z ograniczeń dostaw szczepionki.

Od 15 stycznia na konkretne terminy w punktach szczepień umawiają się seniorzy 80 plus. Dla nich szczepienia ruszą w poniedziałek 25 stycznia.
Ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów 70+

Wiadomości z regionu

2021-04-13, godz. 21:45 Raport dnia: 214 nowych zakażeń koronawirusem w regionie. Zmarło 16 osób. Spada liczba zakażeń, ale śmiertelność… 214 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 16 osób potwierdzono dziś (13.04) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-04-13, godz. 20:00 12 stanowisk i miejsca oczekiwania. Kluczborska hala jest gotowa do masowych szczepień przeciw COVID-19 Zakończyły się przygotowania punktu szczepień masowych w hali przy ulicy Sportowej w Kluczborku. Za inicjatywę odpowiada szpital Vital Medic we współpracy… » więcej 2021-04-13, godz. 19:00 Opolskie Centrum Rehabilitacji będzie przyjmowało chorych na COVID-19. Wojewoda: to odpowiedź na przewidywania związane… Od przyszłego tygodnia Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie rozpoczyna przyjęcia osób chorych na COVID-19. Takie informacje potwierdził na konferencji… » więcej 2021-04-13, godz. 18:00 Wojewoda symbolicznie oddał hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. "Pamięć jest najważniejsza" [ZDJĘCIA, FILM] - Pamięć o ludziach, którzy na nieludzkiej ziemi zostali w podstępny sposób zamordowani jest najważniejsza - powiedział Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski… » więcej 2021-04-13, godz. 18:00 Od przyszłego wtorku zmiany w ruchu w okolicach ul. Torowej w Opolu. Powodem jest modernizacja linii kolejowej Z powodu modernizacji linii kolejowej na odcinku Opole Groszowice - Opole Zachodnie szykują się zmiany w ruchu kołowym. Od przyszłego wtorku (20.04) do 4 maja… » więcej 2021-04-13, godz. 17:30 Rehabilitacja po przechorowaniu koronawirusa jak sanatorium? Wiele osób zajmuje miejsce, a nie ma powikłań Czy na rehabilitację po zakażeniu koronawirusem trafiają wyłącznie osoby potrzebujące pomocy? Wiadomo, że przechorowaniu COVID-19 towarzyszy coraz więcej… » więcej 2021-04-13, godz. 17:00 Zmarł Krzysztof Szymczyk. Był między innymi korektorem w nto oraz mistrzem polskiej ortografii 'We wtorek, 13 kwietnia zmarł Krzysztof Szymczyk, przez wiele lat korektor w nto. Mistrz ortografii, dobry, życzliwy kolega, niezwykle wrażliwy i prawy człowiek'… » więcej 2021-04-13, godz. 16:00 Pomoc osobom w kwarantannie lub izolacji wciąż trwa. Można dzwonić i prosić o zakupy spożywcze czy leki Osoby trafiające na izolację lub kwarantannę domową mogą liczyć na wsparcie. Pomoc w zrobieniu zakupów czy też wyprowadzenie psa oferuje wiele organizacji… » więcej 2021-04-13, godz. 15:30 Prokurator Generalny wniósł kasację od wyroku w sprawie gwałcenia i znęcania się nad trzema dziewczynkami z Krap… Jest kasacja od wyroku sądu apelacyjnego w sprawie gwałcenia trzech małych dziewczynek z Krapkowic i znęcania się nad nimi. Na taki krok zdecydował się… » więcej 2021-04-13, godz. 15:00 Kwarantanna w przedszkolu nr 10 w Brzegu. Zajęcia stacjonarne w jednej z grup częściowo zawieszone Po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem u jednego z podopiecznych Publicznego Przedszkola nr 10 w Brzegu zgodnie z decyzją Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »