Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-01-21, 20:15 Autor: Monika Matuszkiewicz

Raport dnia: 7 zgonów i 143 nowe przypadki zakażeń koronawirusem. W piątek ruszają zapisy na szczepienia przeciw COVD-19 dla osób powyżej 70. roku życia

Badanie przeciwciał na COVID-19 [fot. Katarzyna Doros]
Badanie przeciwciał na COVID-19 [fot. Katarzyna Doros]
7 zgonów i 143 nowe przypadki zakażeń koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 7152 kolejnych infekcjach i śmierci 419 osób zarażonych COVID-19. Zakażenie koronawirusem doprowadziło do śmierci 81 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 338 osób.
Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego na Opolszczyźnie mamy 7 przypadków śmiertelnych. To dwóch mieszkańców z Opola i powiatu oleskiego. Po 1 zgonie odnotowano w powiatach: prudnickim, opolskim oraz strzeleckim. Wszystkie osoby zmagały się także z innymi schorzeniami.

Ostatniej doby najwięcej przypadków COVID-19 potwierdzonych testami jest w Opolu - 27. Zaraziło się po 16 mieszkańców powiatu nyskiego i krapkowickiego, po 14 osób w powiecie strzeleckim oraz opolskim. W powiecie brzeskim odnotowano 13 zakażeń, w powiecie głubczyckim i kędzierzyńsko-kozielskim po 11. Powiat kluczborski ma 9 nowych infekcji, oleski - 7, namysłowski - 4 i prudnicki - 1.

W kraju najwięcej nowych zachorowań odnotowano w województwie mazowieckim (874), pomorskim (740) i wielkopolskim (740).

Liczba zakażonych koronawirusem od początku epidemii wzrosła do 1 457 755. Do tej pory zmarło 34 561 osób, a wyzdrowiało 1 204 210. W szpitalach pozostaje 14 928 pacjentów, z czego 1597 wymaga podłączenia do respiratora.

W opolskich szpitalach zajętych przez pacjentów z COVID-19 jest 278 łóżek i 28 respiratorów. To oznacza, że wolnych miejsc jest jeszcze 503, a respiratorów 34.

W Polsce wykryto tak zwaną "brytyjską mutację koronawirusa", która charakteryzuje się wyższą zakaźnością. Fakt ten już zgłoszono do międzynarodowego systemu raportowania sekwencji wirusa. Brytyjski szczep koronawirusa u chorego z województwa małopolskiego zidentyfikowało laboratorium genXone.

W szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu rozpoczęto szczepienie drugą dawką przeciwko COVID-19. To placówka, która najwcześniej w województwie rozpoczęła akcję zabezpieczania w ten sposób pracowników stykających się codziennie z wirusem. Pierwsze dawki podano 27 grudnia 2020 roku.

Przypomnijmy, w ramach fazy "zero" szczepieniami zostali objęci pracownicy służby zdrowia, farmaceuci, pracownicy sanepidu czy domów pomocy społecznej. W kolejnej fazie - pierwszej - mają być szczepieni seniorzy, a także osoby przewlekle chore oraz przedstawiciele służb mundurowych i nauczyciele. Jak mówi dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu Jarosław Kończyło zaplanowane szczepienia seniorów mogą się odbywać wolniej niż planowano. Dyrektor deklaruje, że jeśli tylko będzie możliwość zwiększenia zamawiania dawek szczepionki, to personel jest w stanie nie tylko wydłużyć godziny pracy i przyjmować więcej seniorów, ale także stworzyć dodatkowe punkty szczepień.

Od piątku (22.01) na szczepienia rejestrować będą mogli się seniorzy powyżej 70. roku życia. Szczepienia dla obu grup rozpoczną się 25 stycznia. Na szczepienie można zapisać się przez infolinię 989, na stronie pacjent.gov.pl albo w punkcie szczepień u lekarza pierwszego kontaktu. Do tej pory w Polsce zaszczepiono na koronawirusa ponad 540 tysięcy osób.

Dzisiaj (21.01) odbyły się konsultacje Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii z przedstawicielami branży fitness. Rozmowy miały na celu wypracowanie zasad sanitarnych, które pozwoliłyby na ponowne otwarcie siłowni czy klubów fitness. Rozmowy z branżą prowadziła wiceminister rozwoju Olga Semeniuk. Przedsiębiorców reprezentował między innymi Tomasz Napiórkowski, prezes Polskiej Federacji Fitness. Obecne obostrzenia epidemiczne obowiązują do 31 stycznia. Oprócz siłowni, zamknięte pozostają między innymi: hotele, restauracje i galerie handlowe. We wtorek Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w lutym mogą wejść w życie protokoły sanitarne, które pozwolą na funkcjonowanie najbardziej poszkodowanym branżom. Zaznaczył, że ewentualna decyzja o częściowym zniesieniu ograniczeń będzie jednak zależała od sytuacji epidemiologicznej. Branża fitness zapowiedziała, że niezależnie od decyzji rządu, 1 lutego ponownie otworzy blisko 2 tysiące obiektów w całym kraju.

Rozpieszczają, przytulają, całują i pomagają w wychowaniu. Babcie dziś a dziadkowie jutro (22.01) mają swoje święto. To dobry czas, aby docenić ich trud i poświecenie. Zwykle z tej okazji w przedszkolach i szkołach dzieci urządzały przedstawienia dla dziadków. Jednak w tym roku ze względu na pandemię składanie życzeń jest ograniczone. Dzieci z przedszkola numer 23 w Opolu nagrały na tę okoliczność filmiki.

Wiadomości z regionu

2021-03-05, godz. 08:00 Remont mauzoleum w Kopicach na ostatniej prostej. "To ważny obiekt dla naszej lokalnej społeczności" Mauzoleum rodziny Schaffgotschów w Kopicach przejdzie ostatni etap renowacji. Tym razem wyremontowana zostanie frontowa ściana kaplicy oraz odnowiona będzie… » więcej 2021-03-05, godz. 07:40 W opolskich przedszkolach za 3 tygodnie rusza rekrutacja. Może nie starczyć miejsca dla wszystkich dzieci Za trzy tygodnie (22.03) startują zapisy do przedszkoli w Opolu. W tym roku dla 3-latków przygotowano ponad 3800 miejsc. To nie oznacza jednak, że każdy dziecko… » więcej 2021-03-05, godz. 07:16 Spalił się magazyn fermy drobiu niedaleko Korfantowa. Nikt nie ucierpiał Przez całą noc strażacy walczyli z pożarem kurnika w miejscowości Włostowa w powiecie nyskim. Ogień w drewnianym magazynie pojawił się wczoraj (04.03)… » więcej 2021-03-04, godz. 20:30 Raport dnia: rośnie liczba zakażeń w kraju i regionie. Mija rok od potwierdzenia pierwszego przypadku COVID-19 1 zgon i 266 nowych przypadków zakażeń koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-03-04, godz. 20:30 Zima wraca na Opolszczyznę? IMGW ostrzega przed oblodzeniem i opadami śniegu Niskie temperatury wystąpią w całym regionie, a opady śniegu na południu Opolszczyzny. » więcej 2021-03-04, godz. 19:45 Braki kadrowe już są, a za dwa lata problem będzie znacznie poważniejszy. OCRM apeluje o utworzenie kierunku ratownik… Za 2 - 3 lata może zabraknąć ratowników medycznych. Czarny scenariusz kreśli Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego. Jego władze wnioskują do przedstawicieli… » więcej 2021-03-04, godz. 19:18 4 marca to Światowy Dzień Otyłości. Pandemia nie pomaga w walce z kilogramami Trzy na pięć osób w Polsce mają problem z nadwagą lub z otyłością. Specjaliści alarmują, że ten problem coraz częściej dotyka dzieci. Według Światowej… » więcej 2021-03-04, godz. 19:00 "Są umowne zgody i pozwolenia na wykonywane prace". Ciąg dalszy sprawy wycinki drzew na Pasiece w Opolu, rzecznik PKP… 'Wszystkie prace są prowadzone zgodnie z umową i obowiązującymi przepisami'. To komentarz PKP Polskich Linii Kolejowych odnośnie wycinki 6 młodych i zdrowych… » więcej 2021-03-04, godz. 17:30 Policjanci przeprowadzili na drogach Opola i powiatu akcję "Prędkość" Zbyt szybka jazda jest wciąż jedną z głównych przyczyn wypadków na drogach. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego w Opolu przeprowadzili więc wczoraj akcję… » więcej 2021-03-04, godz. 17:10 Agnieszka Zagola ma już nową pracę. Teraz będzie kierowała służbą zdrowia Agnieszka Zagola została prezesem spółki Namysłowskie Centrum Zdrowia. Po tym jak w lutym zwolniono ją z funkcji wiceprezesa spółki Zamek Moszna, ofertę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »