Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-01-19, 13:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

Zwisające sople lodu i śnieg na dachu mogą okazać się niebezpieczne dla przechodniów. O ich usunięcie muszą zadbać właściciele budynków

Śnieg na dachu [fot.M.Matuszkiewicz]
Śnieg na dachu [fot.M.Matuszkiewicz]
Sople lodu na dachu [fot.K.Doros]
Sople lodu na dachu [fot.K.Doros]
Śnieg na dachu [fot.M.Matuszkiewicz]
Śnieg na dachu [fot.M.Matuszkiewicz]
Po kilkudniowych opadach śniegu i siarczystym mrozie pozostał biały puch na dachach oraz zwisające sople. Teraz właściciele budynków muszą sprawdzić, czy zalegająca warstwa śniegu nie zagraża ludziom, jak i samej nieruchomości. Kontrolują to także straż miejska i inspektorzy nadzoru budowlanego.
- W tym roku na szczęście nie mieliśmy przymusowych kontroli dachów budynku, bo śnieg był lekki i nie obciąża ich aż tak. Niemniej jednak sprawdzamy to - mówi Mirosław Domański, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Opolu.

- Nasi inspektorzy codziennie wychodzą na kontrole lub oględziny i są uczuleni, że jeżeliby stwierdzili na którymś z dachów nadmiar śniegu, to mają natychmiast zareagować.

- Na ten moment nie mieliśmy jeszcze zgłoszeń od mieszkańców o zwisających soplach, które mogą zagrażać ich zdrowiu i życiu - dodaje Beata Szpakowska, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Opolu. - Niemniej, jeżeli mamy takie zgłoszenia to oceniamy stan i do czasu usunięcia sopli zabezpieczamy teren poprzez otaśmowanie go. Tak robiliśmy wcześniej. Jeżeli teraz będą takie zgłoszenia, to jak najszybciej będziemy obligować właścicieli obiektów do usunięcia tych sopli, bo często one zwisają nad chodnikami, przejściami i są niebezpieczne dla pieszych.

Właścicielom i zarządcom za zaniedbanie obowiązku odśnieżenia dachu i usunięcia sopli grozi mandat do 500 złotych.
Mirosław Domański
Beata Szpakowska

Wiadomości z regionu

2021-03-04, godz. 20:30 Raport dnia: rośnie liczba zakażeń w kraju i regionie. Mija rok od potwierdzenia pierwszego przypadku COVID-19 1 zgon i 266 nowych przypadków zakażeń koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-03-04, godz. 20:30 Zima wraca na Opolszczyznę? IMGW ostrzega przed oblodzeniem i opadami śniegu Niskie temperatury wystąpią w całym regionie, a opady śniegu na południu Opolszczyzny. » więcej 2021-03-04, godz. 19:45 Braki kadrowe już są, a za dwa lata problem będzie znacznie poważniejszy. OCRM apeluje o utworzenie kierunku ratownik… Za 2 - 3 lata może zabraknąć ratowników medycznych. Czarny scenariusz kreśli Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego. Jego władze wnioskują do przedstawicieli… » więcej 2021-03-04, godz. 19:18 4 marca to Światowy Dzień Otyłości. Pandemia nie pomaga w walce z kilogramami Trzy na pięć osób w Polsce mają problem z nadwagą lub z otyłością. Specjaliści alarmują, że ten problem coraz częściej dotyka dzieci. Według Światowej… » więcej 2021-03-04, godz. 19:00 "Są umowne zgody i pozwolenia na wykonywane prace". Ciąg dalszy sprawy wycinki drzew na Pasiece w Opolu, rzecznik PKP… 'Wszystkie prace są prowadzone zgodnie z umową i obowiązującymi przepisami'. To komentarz PKP Polskich Linii Kolejowych odnośnie wycinki 6 młodych i zdrowych… » więcej 2021-03-04, godz. 17:30 Policjanci przeprowadzili na drogach Opola i powiatu akcję "Prędkość" Zbyt szybka jazda jest wciąż jedną z głównych przyczyn wypadków na drogach. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego w Opolu przeprowadzili więc wczoraj akcję… » więcej 2021-03-04, godz. 17:10 Agnieszka Zagola ma już nową pracę. Teraz będzie kierowała służbą zdrowia Agnieszka Zagola została prezesem spółki Namysłowskie Centrum Zdrowia. Po tym jak w lutym zwolniono ją z funkcji wiceprezesa spółki Zamek Moszna, ofertę… » więcej 2021-03-04, godz. 17:00 Mija rok od potwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. "Ciągle uczyliśmy się tego wirusa" 4 marca 2020 roku potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce. Na oddział zakaźny Szpitala Wojewódzkiego w Opolu pierwszy pacjent z COVID-19… » więcej 2021-03-04, godz. 16:00 W szpitalu tymczasowym w Opolu zainstalowano komory do dezynfekcji. Zwiększą bezpieczeństwo personelu i pacjentów W szpitalu tymczasowym w CWK w Opolu zainstalowano specjalne komory dekontaminacyjne. Urządzenia znajdują się na granicy strefy skażonej (czerwonej) i bezpiecznej… » więcej 2021-03-04, godz. 15:47 Zakażenia koronawirusem w opolskiej szkole i kolejnym przedszkolu Ratusz informuje, że przypadki koronawirusa potwierdzono w dwóch placówkach edukacyjnych Opola. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »