Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-01-18, 07:00 Autor: Mariusz Chałupnik

W czasie pandemii więcej osób zgłasza się po nieodpłatną pomoc prawną. Takie wsparcie znajdziemy w każdym powiecie

Zdjęcie przykładowe [fot. pixabay.com]
Zdjęcie przykładowe [fot. pixabay.com]
Doradzają w sprawach związanych na przykład z nabyciem spadku, czy też wskazują możliwości rozwiązania konfliktu. Od początku pandemii koronawirusa wzrosło zainteresowanie nieodpłatną pomocą prawną.
Tylko na terenie powiatu opolskiego jest 13 punktów, w których udzielane jest takie wsparcie.

- Zakres problemów, z którymi przychodzą mieszkańcy od lat jest podobny - mówi adwokat Marcin Smyczek. - Najczęściej są to sprawy spadkowe. Czy to kwestie nabycia spadku, czy nabycia zachowku. Dużo spraw związanych jest z ZUS-em, ubezpieczeniami społecznymi. Zdarza się też, że ludzie przychodzą nie z jakąś konkretną sprawą, tylko tematem opisowym. Na przykład z kwestią długu i trzeba poszukać możliwości rozwiązania problemu.

Jak informuje Halina Śmieja, starszy inspektor w wydziale edukacji i spraw społecznych starostwa powiatowego w Opolu, adwokat, czy też radca prawny, który udziela nieodpłatnej pomocy nie może reprezentować nas i prowadzić naszej sprawy w sądzie.

- Mimo to warto skorzystać z takiego wsparcia, ponieważ prawnik jest w stanie dać nam wiele cennych wskazówek - zaznacza. - Prawnik poinformuje nas o aktualnym stanie prawnym, o przysługujących uprawnieniach i spoczywających na nas obowiązkach. Niektórzy prawnicy mogą prowadzić także mediacje. Warto z nich czasami skorzystać przy spornych sytuacjach.

Zorganizowanie nieodpłatnej pomocy prawnej jest ustawowym obowiązkiem powiatów od 2016 roku. Z takiego wsparcia mogą skorzystać osoby, które nie są w stanie ponieść kosztów związanych z obsługą prawniczą.
Marcin Smyczek
Halina Śmieja

Wiadomości z regionu

2021-03-04, godz. 20:30 Raport dnia: rośnie liczba zakażeń w kraju i regionie. Mija rok od potwierdzenia pierwszego przypadku COVID-19 1 zgon i 266 nowych przypadków zakażeń koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-03-04, godz. 20:30 Zima wraca na Opolszczyznę? IMGW ostrzega przed oblodzeniem i opadami śniegu Niskie temperatury wystąpią w całym regionie, a opady śniegu na południu Opolszczyzny. » więcej 2021-03-04, godz. 19:45 Braki kadrowe już są, a za dwa lata problem będzie znacznie poważniejszy. OCRM apeluje o utworzenie kierunku ratownik… Za 2 - 3 lata może zabraknąć ratowników medycznych. Czarny scenariusz kreśli Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego. Jego władze wnioskują do przedstawicieli… » więcej 2021-03-04, godz. 19:18 4 marca to Światowy Dzień Otyłości. Pandemia nie pomaga w walce z kilogramami Trzy na pięć osób w Polsce mają problem z nadwagą lub z otyłością. Specjaliści alarmują, że ten problem coraz częściej dotyka dzieci. Według Światowej… » więcej 2021-03-04, godz. 19:00 "Są umowne zgody i pozwolenia na wykonywane prace". Ciąg dalszy sprawy wycinki drzew na Pasiece w Opolu, rzecznik PKP… 'Wszystkie prace są prowadzone zgodnie z umową i obowiązującymi przepisami'. To komentarz PKP Polskich Linii Kolejowych odnośnie wycinki 6 młodych i zdrowych… » więcej 2021-03-04, godz. 17:30 Policjanci przeprowadzili na drogach Opola i powiatu akcję "Prędkość" Zbyt szybka jazda jest wciąż jedną z głównych przyczyn wypadków na drogach. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego w Opolu przeprowadzili więc wczoraj akcję… » więcej 2021-03-04, godz. 17:10 Agnieszka Zagola ma już nową pracę. Teraz będzie kierowała służbą zdrowia Agnieszka Zagola została prezesem spółki Namysłowskie Centrum Zdrowia. Po tym jak w lutym zwolniono ją z funkcji wiceprezesa spółki Zamek Moszna, ofertę… » więcej 2021-03-04, godz. 17:00 Mija rok od potwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. "Ciągle uczyliśmy się tego wirusa" 4 marca 2020 roku potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce. Na oddział zakaźny Szpitala Wojewódzkiego w Opolu pierwszy pacjent z COVID-19… » więcej 2021-03-04, godz. 16:00 W szpitalu tymczasowym w Opolu zainstalowano komory do dezynfekcji. Zwiększą bezpieczeństwo personelu i pacjentów W szpitalu tymczasowym w CWK w Opolu zainstalowano specjalne komory dekontaminacyjne. Urządzenia znajdują się na granicy strefy skażonej (czerwonej) i bezpiecznej… » więcej 2021-03-04, godz. 15:47 Zakażenia koronawirusem w opolskiej szkole i kolejnym przedszkolu Ratusz informuje, że przypadki koronawirusa potwierdzono w dwóch placówkach edukacyjnych Opola. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »