Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-18, 14:15 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Nie trzeba iść od razu do sądu, można porozmawiać". Rozpoczął się tydzień mediacji

Rozpoczął się Międzynarodowy Tydzień Mediacji [fot. pixabay.com]
Rozpoczął się Międzynarodowy Tydzień Mediacji [fot. pixabay.com]
Rozpoczął się Międzynarodowy Tydzień Mediacji [fot.www.gov.pl/web/sprawiedliwosc]
Rozpoczął się Międzynarodowy Tydzień Mediacji [fot.www.gov.pl/web/sprawiedliwosc]
Trwają krócej niż postępowania sądowe, są dobrowolne, poufne i w większości przypadków pomagają rozwiązać spór. Mowa o mediacjach. Idealną okazją do skorzystania z nich jest rozpoczynający się dziś (18.10) Międzynarodowy Tydzień Mediacji. Z takiej formy rozstrzygnięcia konfliktu można skorzystać prawie we wszystkich sytuacjach, choć niektóre z nich będą wymagały udziału sądu.
- Jednym z przykładów, w którym wykorzystywane mogą być mediacje, są sprawy rozwodowe - mówi Anna Korwin-Piotrowska, sędzia Sądu Okręgowego w Opolu, koordynator ds. mediacji.

- Można uzgodnić wszelkie sporne kwestie i przyjść do sądu z takim porozumieniem. Sąd oczywiście zbada, czy są przesłanki do rozwodu, bo to nie może być pozorna ugoda. Niemniej jednak wszystkie sporne kwestie między małżonkami, dotyczące majątku, dzieci oraz czy chcą orzekania winny, czy też nie, to można to wszystko przed mediatorem uzgodnić.

Na spotkanie z mediatorem strony konfliktu mogą umówić się same, bądź też zostać skierowane przez sąd. W obu przypadkach spotkanie wygląda tak samo.

- Mediator najpierw przedstawia zasady tego postępowania. Sesje mogą być wspólne lub indywidualne. Wszystko zależy od tego, jak wygląda sytuacja i jak duży jest konflikt między stronami. To właśnie strony szukają rozwiązań, natomiast mediator tylko ich wspiera, zadając określone pytania, ale jest neutralny i bezstronny. Jeśli strony dojdą do porozumienia, to ugoda zawarta przed mediatorem i następnie zatwierdzona przez sąd, ma moc ugody sądowej. To oznacza, że kończy spór pomiędzy stronami i nie trzeba iść do sądu - wyjaśnia Joanna Rak, mediator z Fundacji Mediatio.

Bezpłatne spotkania z mediatorem udzielane są w Fundacji Mediatio w Opolu. Skorzystać z nich można od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00.
Anna Korwin-Piotrowska
Joanna Rak

Wiadomości z regionu

2021-11-29, godz. 22:00 Gmina Rudniki stawia na cyberbezpieczeństwo i e-usługi dla mieszkańców Cyberbezpieczeństwo i poprawa jakości życia mieszkańców. Na te dwa cele gmina Rudniki wyda ponad 240 tysięcy złotych. » więcej 2021-11-29, godz. 21:10 Nie żyje 19-latek z Kędzierzyna-Koźla. Strażacy znaleźli go w łazience Tragiczne zdarzenie w Kędzierzynie-Koźlu. Strażacy w jednym z mieszkań znaleźli martwego 19-latka. » więcej 2021-11-29, godz. 20:05 Raport dnia: ponad 500 zakażeń w regionie, od środy nowe obostrzenia w całym kraju [INFOGRAFIKA] 517 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (29.11) o 13 115 kolejnych infekcjach. Minionej… » więcej 2021-11-29, godz. 20:00 Każdy może dołożyć swoją cegiełkę. W Murowie zbierają świąteczne dary dla dzieci Od ubrań, po zabawki i słodycze. W Murowie trwa świąteczna zbiórka dla dzieci. Akcja prowadzona jest na terenie całej gminy, a koordynują ją strażacy… » więcej 2021-11-29, godz. 19:05 Na trasie Prudnik - Nysa od środy dwa objazdy ze względu na remont DK 41 w Wierzbięcicach Będzie zmiana organizacji ruchu na drodze krajowej nr 41 w pobliżu Wierzbięcic w powiecie nyskim. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi tam… » więcej 2021-11-29, godz. 18:18 W 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej upamiętniono 191. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego Przedstawiciele rządu, samorządowcy oraz żołnierze z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej uczcili 191. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego. Oprócz apelu… » więcej 2021-11-29, godz. 18:10 Łącznik między Szpitalem Wojewódzkim i Opolskim Centrum Onkologii oficjalnie otwarty Ponad 12 milionów złotych kosztowała rozbudowa Opolskiego Centrum Onkologii i Szpitala Wojewódzkiego w Opolu oraz budowa 70-metrowego łącznika między placówkami… » więcej 2021-11-29, godz. 17:20 Ukarano nie tylko kierowców, ale też pieszych. Opolska policja podsumowała akcję "Tydzień bezpieczeństwa pieszyc… Brak elementów odblaskowych, przekraczanie jezdni w niedozwolonym miejscu czy niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej. To główne wykroczenia, jakie policjanci… » więcej 2021-11-29, godz. 16:26 Opole: kolejne placówki oświatowe informują o zakażeniach. W jednej ze szkół zawieszono całkowicie zajęcia Mamy kolejne przypadki zakażenia koronawirusem w opolskich placówkach oświatowych. Rzecznik prasowy opolskiego ratusza Adam Leszczyński poinformował, że… » więcej 2021-11-29, godz. 16:20 Ministerstwo Zdrowia wprowadza alertowy pakiet obostrzeń sanitarnych. Ma związek z nową, groźną mutacją koronawi… Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 1 grudnia będzie obowiązywał alertowy pakiet obostrzeń sanitarnych. Jego wprowadzenie ma związek z… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »