Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-12-23, 09:30 Autor: Justyna Maćkowiak

"To nie jest budżet na trudne czasy". Martyna Nakonieczny z PiS krytycznie o budżecie województwa opolskiego

XXII sesja sejmiku województwa opolskiego [fot.UMWO]
XXII sesja sejmiku województwa opolskiego [fot.UMWO]
Martyna Nakonieczny [fot. Justyna Krzyżanowska]
Martyna Nakonieczny [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Mamy sporo zastrzeżeń do tego budżetu, są one takie same, jak w latach ubiegłych - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Martyna Nakonieczny z klubu Prawa i Sprawiedliwości w Sejmiku Województwa Opolskiego. - Budżet jest bardzo bezpieczny i statyczny, ale nie gwarantuje naszemu regionowi rozwoju - dodaje radna.
- Przytoczę badania ekspertów z jednego z portali ekonomicznych, poziom rozwoju, czyli PKB wypracowane na jednego mieszkańca naszego regionu wynosi około 30 procent średniej uzyskiwanej w innych regionach Unii Europejskiej. Eksperci porównują to PKB do PKB na Madagaskarze. Brak impulsu rozwojowego powoduje, że jesteśmy skazani prawie na samolikwidację, czego oczywiście nikt z nas nie chce.

- Marszałek zaplanował bardzo niski próg zadłużenia na poziomie 6,7 procent, ale to jest właśnie ten moment, żeby więcej pieniędzy przeznaczyć na inwestycje - uważa Martyna Nakonieczny. - My będziemy w tym roku korzystać z Europejskiego Planu Odbudowy, który na poziomie Unii Europejskiej wynosi 730 mld euro przeznaczonych na inwestycje, które, podobnie jak plan przygotowany przez polski rząd, mają służyć rozbujaniu gospodarki i przeciwdziałaniu tym prawdopodobnie długofalowym gospodarczym skutkom pandemii. 50 procent tych środków będzie przeznaczone na badania naukowe i innowacje oraz sprawiedliwą transformację klimatyczną i cyfrową oraz gotowość i odbudowę instrumentów odporności na kryzysy. I tych instrumentów w budżecie województwa nie ma.

- Komisja Europejska wskazuje, że instrumenty wsparcia muszą być wykorzystane jak najszybciej, najlepiej w 2021 roku, a to oznacza, że trzeba mieć już przygotowane pomysły i plany inwestycyjne, żeby te pieniądze wykorzystać i odratować gospodarkę po pandemii - podkreśla radna Prawa i Sprawiedliwości.

- Nie można ograniczać inwestycji do rozbudowy instytucji kultury czy urzędu marszałkowskiego. Najważniejsze problemy Opolszczyzny, czyli demografia i miejsca pracy pozostają nierozwiązane - dodaje gość Radia Opole.

- Te wszystkie czynności, które do tej pory podejmował marszałek są dobre, my ich nie oceniamy źle, ale nie przyniosły pożądanego skutku. Jednym z takich elementów, bardzo małym, ale jednak krokiem naprzód jest projekt funduszu stypendialnego dla pielęgniarek i studentów kierunków medycznych.

Zgodnie z ustaleniami sejmiku, w przyszłym roku na inwestycje trafi 139 mln złotych, czyli o około 40 procent mniej niż w tym roku. W 2021 roku wydatki będą mniejsze od tegorocznych o około 12 mln złotych i wyniosą około 570 mln złotych. Dochody budżetu województwa także spadną do około 537 mln zł i będą o blisko 12 procent niższe od wykonania za 2020.
Martyna Nakonieczny cz. 1
Martyna Nakonieczny cz. 2
Martyna Nakonieczny cz. 3

Wiadomości z regionu

2021-06-20, godz. 21:30 Raport dnia. 133 zakażenia i 5 zgonów w całej Polsce. Liczba w pełni zaszczepionych Polaków przekroczyła 11 mili… 3 osoby zaraziły się minionej doby koronawirusem w województwie opolskim. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 133 nowych przypadkach COVID-19 i śmierci 5… » więcej 2021-06-20, godz. 20:45 Wąż wpełzł do domu jednorodzinnego w Maciejowie. Interweniowała straż pożarna 'Wąż wpełzł do domu' - zgłoszenie o takiej treści wpłynęło po godz. 19 do Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu od mieszkańców… » więcej 2021-06-20, godz. 19:30 Sztuka cyrkowa ma się całkiem dobrze. Udowodnili to młodzi uczestnicy festiwalu w Dobrzeniu Wielkim Ponad 100 osób wzięło udział w 12. Ogólnopolskim Dziecięco-Młodzieżowym Festiwalu Sztuki Cyrkowej 'Magia Cyrku' w Dobrzeniu Wielkim. Imprezę zorganizowano… » więcej 2021-06-20, godz. 18:00 Zdrowa żywność, orzeźwiające napoje, wegańskie lody i prelekcje. Taki był III Festiwal Wege w Opolu 26 stoisk można było zobaczyć na tegorocznym Festiwalu Wege w Opolu. Trzecią edycję imprezy zorganizowano w Talentowni przy ulicy Barlickiego. » więcej 2021-06-20, godz. 17:30 Powiększyła się rodzina tamaryn cesarskich w opolskim zoo. Młode są na razie noszone na grzbiecie ojca i starszego… Bliźnięta tamaryny cesarskiej urodziły się w opolskim zoo. Tym samym rodzina tych małp powiększyła się do 9 osobników. » więcej 2021-06-20, godz. 17:20 Trzy razy opolscy strażacy wyjeżdżali dziś do akcji ratunkowych nad wodą. Jednej osoby nie udało się uratować Do trzech groźnych sytuacji doszło dzisiaj (20.06) na akwenach województwa opolskiego. Przed 14:40 strażacy otrzymali informację, że na kąpielisku Bolko… » więcej 2021-06-20, godz. 17:00 Politechnika Opolska rozpoczyna współpracę z kolejnymi szkołami technicznymi. Zajęcia na uczelni mają zachęcić… Politechnika Opolska rozpoczyna współpracę z Zespołem Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu oraz z Centrum Kształcenia Zawodowego… » więcej 2021-06-20, godz. 15:40 Agnieszka Bachowska ma poparcie PiS w wyborach na burmistrza Gorzowa Śląskiego. Priorytetem budowa zbiornika retency… Pomysł na rozwój gminy Gorzów Śląski przedstawiła dzisiaj (20.06) na konferencji prasowej Agnieszka Bachowska. To jedna z pięciu osób ubiegających się… » więcej 2021-06-20, godz. 13:15 Dom Kultury w Dobrzeniu Wielkim oficjalnie otwarty po remoncie. Prace miały wpływ na wygląd placówki oraz komfort korzystania… Zakończył się remont domu kultury w Dobrzeniu Wielkim. Za ponad 3 miliony 700 tysięcy złotych w budynku powstałym w latach 70. ubiegłego stulecia wykonano… » więcej 2021-06-20, godz. 12:55 Uwaga kierowcy! Utrudnienia na opolskim odcinku autostrady. Wypadek także na DK40 [AKTUALIZACJA] Mamy utrudnienia na autostradzie A4. Na 237 km w kierunku Wrocławia - na wysokości Prószkowa - doszło do zderzenia dwóch pojazdów. Jedna osoba została … » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »