Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-12-18, 19:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Ozimek szykuje się do zmian w systemie oświaty. Część placówek może zostać włączona do centralnego ośrodka

Ozimek [fot. UGiM Ozimek]
Ozimek [fot. UGiM Ozimek]
Utworzenie centralnego ośrodka w Państwowej Szkole Podstawowej numer 3 i przeniesienie jednej z placówek. To główne założenia zmian w systemie oświaty Ozimka, które zostały wypracowane przez zespół do spraw edukacji.
Jak zapewnia Mirosław Wieszołek, burmistrz Ozimka zaproponowane zmiany zostały poprzedzone analizą w kilku obszarach. To między innymi demografia, subwencje, liczebność klas czy też wiek nauczycieli.

- Mamy pomysł, aby nasz oświatowy system działał jak najsprawniej i nie generował zbyt dużych nakładów finansowych – mówi Wieszołek. – Szkoła w Antoniowie zostałaby szkołą filialną szkoły nr 3, z nauczaniem przedszkolnym oraz nauczaniem wczesnoszkolnym klas 1-3. Natomiast szkoła nr 1 zostałaby przeprowadzona do „trójki” bez dzielenia klas, bez rozdziału z nauczycielami. Staramy się maksymalnie scalić jednostki, bez ingerencji w uczniów i kadrę.

Planowane są również przenosiny szkoły numer 2 do budynku „jedynki”. Jednym z argumentów mają być warunki lokalowe.

- Po wizycie w PSP 2 widzimy, że tam nie ma sali gimnastycznej, stołówki, jest też problem z przestrzenią do nauki dla uczniów - tłumaczy Mirosław Wieszołek. – Szkoła ta ma wybitne wyniki. Uznaliśmy, że przeniesienie szkoły nr 2 do budynku szkoły nr 1 spowoduje zabezpieczanie wszystkich podstawowych potrzeb, które musielibyśmy realizować w dawnej siedzibie. Dodatkowy czynnik, to fakt, że PSP 2 jest integracyjną, gdzie część uczniów jest z niepełnosprawnościami. Z kolei budynek PSP 1 mieści się bezpośrednio przy szpitalu, co da szansę na dobry dostęp uczniów do obsługi medycznej.

Kolejne spotkanie dotyczące zmian w systemie oświatowym Ozimka ma się odbyć 7 stycznia przyszłego roku.

Według wstępnych analiz pierwszy rok po zmianach pozwoliłby zaoszczędzić kilkaset tysięcy złotych. Kolejne lata to oszczędności przynajmniej miliona złotych.
Mirosław Wieszołek
Mirosław Wieszołek

Wiadomości z regionu

2021-06-17, godz. 07:00 Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu wznawia możliwość odwiedzin pacjentów. Zmienią się zasady przyjęć na o… Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu wznawia możliwość odwiedzin pacjentów. Od 21 czerwca placówka łagodzi zasady przyjęć na oddziały. » więcej 2021-06-16, godz. 20:10 Kluczbork: stypendia dla studentów kierunków medycznych. W zamian trzeba zobowiązać się do pracy w szpitalu Studenci kierunków medycznych mogą ubiegać się o stypendium w programie gminy Kluczbork. Warunkiem jest zobowiązanie się do co najmniej trzech lat pracy… » więcej 2021-06-16, godz. 20:10 IMGW ostrzega! Od czwartku na Opolszczyźnie upały. "Ograniczmy wysiłek fizyczny, pijmy dużo wody" Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed upałem. » więcej 2021-06-16, godz. 19:45 Raport dnia. W Polsce zmarły 62 zarażone osoby. USK wznawia możliwość odwiedzin pacjentów 12 osób na Opolszczyźnie, a 241 w całej Polsce zaraziło się koronawirusem minionej doby. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (16.06) również o 62… » więcej 2021-06-16, godz. 19:05 Potrącenie 10-latki na rowerze w Paczkowie. Wezwano LPR [AKTUALIZACJA] Na ul. Kościelnej w Paczkowie samochód osobowy potrącił 10-letnią dziewczynkę na rowerze. Na miejscu są służby ratunkowe, w tym 3 zastępy straży po… » więcej 2021-06-16, godz. 18:30 Uczniowie LO nr 1 w Opolu przez pięć dni uczyli się, jak fachowo ratować ludzkie życie Przez pięć dni uczyli się, jak fachowo ratować ludzkie życie. Uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Opolu uczestniczyli w kursie, który… » więcej 2021-06-16, godz. 17:40 Zarzut usiłowania zabójstwa usłyszał 63-letni Kazimierz W. po ataku nożem na znajomego podczas libacji Nawet dożywocie grozi 63-letniemu Kazimierzowi W. za usiłowanie zabójstwa w jednej ze wsi gminy Świerczów. Prokuratura Rejonowa w Kluczborku skierowała akt… » więcej 2021-06-16, godz. 17:15 Druga kapsuła czasu w iglicy zamontowanej na byczyńskim Ratuszu. Konstrukcja spadła z wieży w ubiegłym roku Iglica wróciła na szczyt wieży Ratusza na Rynku w Byczynie. Konstrukcja spadła z wysokości 45 metrów w lutym ubiegłego roku podczas jednej z wichur. » więcej 2021-06-16, godz. 16:10 Po roku przerwy w Opolu rozegrano Mistrzostwa Przedszkolaków w Piłce Nożnej Ponad 80 najmłodszych zawodników wzięło udział w 'Mistrzostwach Przedszkolaków w Piłce Nożnej' w Opolu. To cykliczna impreza organizowana na Miejskim Stadionie… » więcej 2021-06-16, godz. 15:45 Ponad 200 osób skorzystało z mobilnego punktu szczepień w Namysłowie Ponad 200 osób do tej pory zaszczepiło się przeciw COVID-19 w mobilnym punkcie szczepień w Namysłowie. To jedyna taka placówka w regionie. Punkt uruchomiono… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »