Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-11-26, 15:00 Autor: Mariusz Chałupnik

W Ozimku powstanie centralny ośrodek szkolny? Gmina planuje zmiany w organizacji oświaty

UGiM Ozimek [fot. Witold Wośtak]
UGiM Ozimek [fot. Witold Wośtak]
Ozimek szykuje się do zmian w organizacji oświaty. Władze gminy chcą stworzyć centralny ośrodek szkół podstawowych, który będzie składał się z trzech szkół z Ozimka i jednej w Antoniowie. Dodatkowo zostanie uzupełniony przez cztery placówki wiejskie w Krasiejowie, Grodźcu, Dylakach i Szczedrzyku.
Jak mówi burmistrz Ozimka Mirosław Wieszołek potrzebna jest optymalizacja systemu. Z jednej strony spowodowane jest to rosnącymi nakładami z budżetu gminy na oświatę, w przyszłym roku taka dopłata wzrośnie do prawie 12,5 miliona złotych, a z drugiej pozwoli to na lepsze zarządzanie.

- Z perspektywy kolejnych lat rekrutacja do szkół odbywałaby się na poziomie centralnym – informuje Mirosław Wieszołek. - Nie będziemy mieli rozrzuconych pięciu klas, a zrekrutujemy na przykład cztery. To spowoduje, że w kolejnych latach będziemy mieli bardziej optymalne klasy. Dzisiaj mamy klasy, które liczą 8 uczniów, a są takie, gdzie uczniów jest 22. Przy funkcjonujących czterech szkołach jest tak, że rekrutacje powodują różną organizację pracy w tych jednostkach. Dlatego chcemy, żeby w kolejnych latach rekrutacje były prowadzone w sposób scalony.

Na terenie gminy Ozimek działa osiem szkół podstawowych, w których zatrudnionych jest 203 nauczycieli. 165 z nich na stałe pracuje tylko w tej gminie.

- Na pewno będziemy analizować sytuację pod kątem potrzeb związanych z kadrami, bo widzimy, że w ostatnich latach nie mamy wzrostu demograficznego – mówi Mirosław Wieszołek, burmistrz Ozimka. - Oscylujemy wokół 130 - 140 uczniów, których będziemy rekrutować. To oznacza, że mamy demograficzny constans. Na pewno myślimy o tym, aby scalić niektóre szkoły. Zobaczymy czy za zgodą rodziców i nauczycieli będzie można przenieść całe klasy do centralnego ośrodka, czy też będziemy rozmawiać o innych rozwiązaniach. Na przykład o przebudowie jednostki, likwidacji szkoły, a wszyscy znajdują zatrudnienie w innym miejscu.

Prace nad nową strukturą oświaty w Ozimku mają rozpocząć się na początku grudnia. Powołany w tym celu zostanie specjalny zespół, w skład którego wejdą przedstawiciele gminy, nauczyciele, dyrektorzy, rodzice i członkowie związków zawodowych.

Wypracowane przez zespół stanowisko ma następnie trafić do kuratora oświaty, a później pod obrady rady gminy. Wszystkie decyzje muszą zostać wprowadzone w życie najpóźniej do końca lutego 2021 roku.
Mirosław Wieszołek
Mirosław Wieszołek

Wiadomości z regionu

2021-01-25, godz. 07:23 Niemodlin: potrącenie na przejściu dla pieszych [AKTUALIZACJA] Do zdarzenia doszło w Niemodlinie na drodze krajowej nr 46. Na przejściu samochód ciężarowy potrącił pieszego. » więcej 2021-01-25, godz. 06:45 Ruszają szczepienia przeciwko COVID-19 seniorów. Jak się przygotować do wizyty w punkcie szczepień? W całym kraju, także w naszym regionie rozpoczyna się akcja szczepień seniorów przeciwko COVID-19. Przypomnijmy, że wcześniej osoby te musiały się zarejestrować… » więcej 2021-01-24, godz. 20:15 Dwa boiska w gminie Walce z nowym oświetleniem Dzięki zaangażowaniu sportowców, bez wielkich kosztów, można prowadzić wieczorne rozgrywki na głównym boisku w Walcach oraz na treningowym w Kromołow… » więcej 2021-01-24, godz. 20:00 Droga krajowa 46 Nysa - Opole w Pakosławicach zablokowana po zderzeniu dwóch osobówek [AKTUALIZACJA] Uwaga kierowcy, mamy utrudnienia w Pakosławicach w powiecie nyskim. Na drodze krajowej 46 Nysa - Opole tuż przed 18:00 doszło do zderzenia dwóch samochodów… » więcej 2021-01-24, godz. 20:00 Raport dnia: spadła liczba zakażeń i zgonów. Od poniedziałku szczepienia seniorów, wolnych terminów do końca marca… 104 nowe przypadki zakażeń koronawirusem i zero zgonów zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-01-24, godz. 19:45 Śmierć 40-letniego rowerzysty na DK46 w Niemodlinie Nie żyje rowerzysta, który przewrócił się dziś (24.01) po godz. 16.00 w Niemodlinie na drodze krajowej nr 46 Nysa - Opole. » więcej 2021-01-24, godz. 18:09 Jutro rusza akcja szczepień przeciw SARS-CoV-2 skierowana do seniorów. Wszystkie terminy do końca marca zajęte W poniedziałek (25.01) rozpoczynają się szczepienia osób powyżej 70. roku życia. Proces będzie prowadzony w ponad 5 tysiącach punktów w kraju. Wszystkie… » więcej 2021-01-24, godz. 17:15 Opole: "Chcemy pomagać naszym uczniom". Rada rodziców Zespołu Szkół Specjalnych odwołuje Walentynkowy Bal Charytatywny… Za miesiąc miał się odbyć po raz trzeci Walentynkowy Bal Charytatywny 'Bal Serc'. Jednak ze względu na pandemię zostaje on przesunięty. Na razie nie wiadomo… » więcej 2021-01-24, godz. 16:15 Testy na koronawirusa robią od ręki, nie trzeba się rejestrować Osoby, które zostały skierowane na test na obecność wirusa SARS-CoV-2 w Kędzierzynie-Koźlu, nie muszą się rejestrować telefonicznie, żeby to zrobić… » więcej 2021-01-24, godz. 14:22 Kolejna ofiara zatrucia tlenkiem węgla. Nie żyje 51-letni mieszkaniec Krępnej Tragiczna interwencja strażaków w miejscowości Krępna w powiecie krapkowickim. Przed godziną 13.00 w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego znaleźli… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »