Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-12-19, 10:30 Autor: Grzegorz Frankowski

Rosół z modzika z ajnlaufem, maczanka do pierogów czy pęcak ze śliwkami - to tylko niektóre przepisy zawarte w - "Śląskim tyglu kulinarnym". Właśnie pojawiło się drugie wydanie tej książki kucharskiej

,,Śląski tygiel kulinarny’’ - inspirująca książka kucharska - [fot: Muzeum Ziemi Głubczyckiej]
,,Śląski tygiel kulinarny’’ - inspirująca książka kucharska - [fot: Muzeum Ziemi Głubczyckiej]
Najciekawsze przepisy śląskie, kresowe i góralskie, które tworzą dziedzictwo kulinarne województwa opolskiego znalazły się w drugim wydaniu książki pt. "Śląski tygiel kulinarny". Publikacja zawiera blisko 50 zilustrowanych przepisów na lokalne potrawy opatrzone komentarzem i ciekawostkami.
- Przepisów mamy znacznie więcej niż mogło się zmieścić w książce – mówi Barbara Piechaczek, dyrektor Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej, która pracowała przy publikacji - Duża z nich część jest zapisana w oryginale. Są podane inne wartości, inne nazwy tych wartości. Są funtki, półfuntki, kwaterki. Nie chcieliśmy, żeby to umknęło z tej książki. Postanowiliśmy wytłumaczyć, przy okazji nauczyć, że jest taka tradycja, która mija i żeby ktoś, kto weźmie książkę do ręki czegoś przy okazji się nauczył.

- Często zdarzało się tak, że nawet w obrębie jednej wsi w poszczególnych domach zupełnie inaczej przygotowywano poszczególne potrawy. Tak było również z daniami wigilijnymi np. moczką na Śląsku czy kutią na Kresach – dodaje Barbara Piechaczek. - Moczka, czyli moczony piernik z bakaliami różnił się bardzo i konsystencją, i smakiem, i składnikami, które do środka trafiały. Podobnie było z kutią. Ona też się różni. U jednych jest bardzie słodka, u drugich jest mniej słodka. W obrębie jednego stołu potrawy się różniły. Do rodzin wchodziły nowe osoby. Szczególnie kobiety i one wnosiły nową tradycję.

"Śląski tygiel kulinarny" został przygotowany przez stowarzyszenie Odnowa Wsi Biedrzychowice, Muzeum Ziemi Prudnickiej oraz Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej. Książkę bezpłatnie można otrzymać w powyższych placówkach.

Dodajmy, że publikacja została dofinansowana przez samorząd województwa opolskiego w ramach zadania "Opolskie frykasy, czyli specjały na świąteczny stół".
Barbara Piechaczek
Barbara Piechaczek

Wiadomości z regionu

2021-09-28, godz. 21:15 Raport dnia: rośnie liczba zakażeń w kraju i hospitalizowanych pacjentów. Chorują głównie osoby młode, które nie… 8 nowych zakażeń i śmierć jednej osoby potwierdzono dziś (28.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 975 infekcjach… » więcej 2021-09-28, godz. 20:00 Jeszcze tylko opinia geologa i wznowione będą prace przy budowie PSZOK-u w Kielczy Ponad pół rok opóźniona jest budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kielczy, w gminie Zawadzkie. Problemem były niezgodności projektowe… » więcej 2021-09-28, godz. 19:00 Na 1200 szkół i przedszkoli w regionie w czterech placówkach nauka jest prowadzona hybrydowo po wykryciu zakażeń … W 4 szkołach w regionie w związku z wykryciem zakażenia koronawirusem prowadzone jest nauczanie hybrydowe. W sumie zdalna edukacja dotyczy uczniów 11 klas… » więcej 2021-09-28, godz. 18:00 Radni Sejmiku Województwa Opolskiego zdecydowali o zmianie statutu szpitala przy ul. Wodociągowej. Psychiatryczny oddział… Radni Sejmiku Województwa Opolskiego zdecydowali o zmianie statutu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu. To oznacza, że 40-łóżkowy… » więcej 2021-09-28, godz. 17:00 W szpitalu tymczasowym hospitalizowanych jest 16 pacjentów. Siedmiu z nich przebywa na oddziale intensywnej terapii Pogarsza się sytuacja epidemiczna w kraju. Ministerstwo Zdrowia w codziennym komunikacie informowało o 975 nowych infekcjach koronawirusem. W porównaniu z ubiegłym… » więcej 2021-09-28, godz. 17:00 Dzień Chemika w Zakładach Azotowych Kędzierzyn Po raz pierwszy od dwóch lat w Kędzierzynie-Koźlu zorganizowano Dni Chemika. Spotkanie byłych i obecnych pracowników Grupy Azoty ZAK S.A. to wieloletnia tradycja… » więcej 2021-09-28, godz. 16:25 Zderzenie trzech samochodów na autostradzie. Nie ma osób poszkodowanych, ale są utrudnienia [AKTUALIZACJA] Do kolizji trzech samochodów osobowych doszło na opolskim odcinku autostrady. Są utrudnienia na jezdni do Wrocławia. » więcej 2021-09-28, godz. 16:00 Poseł Witold Zembaczyński: niech policja zacznie kierować ruchem. Policja: to słowa krzywdzące - Policja powinna zająć się kierowaniem ruchem w Opolu - tak sugeruje Witold Zembaczyński. Poseł Nowoczesnej na konferencji prasowej przed ratuszem odniósł… » więcej 2021-09-28, godz. 16:00 Opole: Arkadiusz Wiśniewski sprzeciwia się rozszerzeniu działalności firmy Remondis. ''W mieście nie ma miejsca na… Prezydent Opola nie zgadza się na planowane rozszerzenie działalności firmy Remondis. Przedsiębiorstwo podejmuje starania, które ma na celu zwiększenie składowiska… » więcej 2021-09-28, godz. 15:00 "Ten projekt znacząco usprawni żeglugę". Rozpoczął się drugi etap prac modernizacyjnych na stopniu wodnym w Dobrzeniu… Poprawa żeglowności na Odrze oraz zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. To główne cele, jakie są realizowane na stopniu Wodnym w Dobrzeniu Wielkim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »