Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-12-19, 10:30 Autor: Grzegorz Frankowski

Rosół z modzika z ajnlaufem, maczanka do pierogów czy pęcak ze śliwkami - to tylko niektóre przepisy zawarte w - "Śląskim tyglu kulinarnym". Właśnie pojawiło się drugie wydanie tej książki kucharskiej

,,Śląski tygiel kulinarny’’ - inspirująca książka kucharska - [fot: Muzeum Ziemi Głubczyckiej]
,,Śląski tygiel kulinarny’’ - inspirująca książka kucharska - [fot: Muzeum Ziemi Głubczyckiej]
Najciekawsze przepisy śląskie, kresowe i góralskie, które tworzą dziedzictwo kulinarne województwa opolskiego znalazły się w drugim wydaniu książki pt. "Śląski tygiel kulinarny". Publikacja zawiera blisko 50 zilustrowanych przepisów na lokalne potrawy opatrzone komentarzem i ciekawostkami.
- Przepisów mamy znacznie więcej niż mogło się zmieścić w książce – mówi Barbara Piechaczek, dyrektor Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej, która pracowała przy publikacji - Duża z nich część jest zapisana w oryginale. Są podane inne wartości, inne nazwy tych wartości. Są funtki, półfuntki, kwaterki. Nie chcieliśmy, żeby to umknęło z tej książki. Postanowiliśmy wytłumaczyć, przy okazji nauczyć, że jest taka tradycja, która mija i żeby ktoś, kto weźmie książkę do ręki czegoś przy okazji się nauczył.

- Często zdarzało się tak, że nawet w obrębie jednej wsi w poszczególnych domach zupełnie inaczej przygotowywano poszczególne potrawy. Tak było również z daniami wigilijnymi np. moczką na Śląsku czy kutią na Kresach – dodaje Barbara Piechaczek. - Moczka, czyli moczony piernik z bakaliami różnił się bardzo i konsystencją, i smakiem, i składnikami, które do środka trafiały. Podobnie było z kutią. Ona też się różni. U jednych jest bardzie słodka, u drugich jest mniej słodka. W obrębie jednego stołu potrawy się różniły. Do rodzin wchodziły nowe osoby. Szczególnie kobiety i one wnosiły nową tradycję.

"Śląski tygiel kulinarny" został przygotowany przez stowarzyszenie Odnowa Wsi Biedrzychowice, Muzeum Ziemi Prudnickiej oraz Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej. Książkę bezpłatnie można otrzymać w powyższych placówkach.

Dodajmy, że publikacja została dofinansowana przez samorząd województwa opolskiego w ramach zadania "Opolskie frykasy, czyli specjały na świąteczny stół".
Barbara Piechaczek
Barbara Piechaczek

Wiadomości z regionu

2024-10-01, godz. 20:30 Pod koniec października samochody pojadą mostem tymczasowym w Głuchołazach Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace związane z budową mostu tymczasowego w Głuchołazach na drodze krajowej 40. » więcej 2024-10-01, godz. 20:00 "Bardzo fajna inicjatywa". Studenci UO zyskali nowe miejsce do spotkań Nowy rok akademicki i nowe udogodnienia na Uniwersytecie Opolskim. Uczelnia przygotowała dla studentów drewniane leżaki i ławki ogrodowe, które stanęły… » więcej 2024-10-01, godz. 19:00 PANS w Nysie rozpoczyna nowy rok akademicki bez opóźnień Dzisiaj (01.01) odbyły się już pierwsze zajęcia, a 11 października zaplanowano uroczystą inaugurację. » więcej 2024-10-01, godz. 17:15 Tysiące pierogów i leczo dla ratowników i mieszkańców Głuchołaz. To wsparcie z Mazowsza Z ziemniakami, soczewicą, kaszą gryczaną, mięsem, kapustą, skwarkami i ruskie. 20 tysięcy pierogów przywiozło do Głuchołaz 'Pierogowe wsparcie z Maz… » więcej 2024-10-01, godz. 17:00 W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady" 'Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc'. Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic… » więcej 2024-10-01, godz. 16:30 Wymiana elementów sygnalizacji w Dąbrowie. Będą utrudnienia na DK46 W środę (2.10) ruszy wymiana uszkodzonych pętli indykcyjnych sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK46 z ulicą Ciepielowicką i Sztonyka w Dąbrowie. Pierwszy… » więcej 2024-10-01, godz. 16:07 Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani… » więcej 2024-10-01, godz. 16:00 Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej… » więcej 2024-10-01, godz. 15:00 "Będzie węgiel i kuchenki gazowe". Sołtys Wronowa o pilnych potrzebach powodzian - Zabezpieczamy wszystko, co jest potrzebne, a przynajmniej staramy się - mówi Radiu Opole Leszek Witoń, sołtys Wronowa koło Lewina Brzeskiego. Obecnie mieszkańcom… » więcej 2024-10-01, godz. 14:18 Trzy świadczenia dla rodziców małych dzieci. Ruszył rządowy program Ruszył rządowy program Aktywny Rodzic. To trzy świadczenia - aktywny rodzic w pracy, tzw. babciowe, aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu. Wnioski należy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »