Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-12-18, 14:15 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Amfiteatr na Górze św. Anny się rozpada. Nie ma pieniędzy na remont

Amfiteatr na Górze św. Anny się sypie [fot. A. Pospiszyl]
Amfiteatr na Górze św. Anny się sypie [fot. A. Pospiszyl]
Amfiteatr na Górze św. Anny się sypie [fot. A. Pospiszyl]
Amfiteatr na Górze św. Anny się sypie [fot. A. Pospiszyl]
Amfiteatr na Górze św. Anny jest w coraz gorszym stanie. Kamienie odpadają ze schodów, siedzeń, skarpy, podstawy masztu. W wielu miejscach turyści odwiedzający to miejsce natrafiają na tabliczki ostrzegające o niebezpieczeństwie czy całe fragmenty wygrodzone taśmami. Na razie nie zanosi się na to, żeby przeprowadzono tam jakiekolwiek prace remontowe, bo strzeleckie starostwo powiatowe nie ma na to pieniędzy.
- Wstrzymywaliśmy drobne prace, bo miał być duży remont. Pieniędzy z ministerstwa kultury zabrakło, remontu nie ma, a amfiteatr z dnia na dzień wygląda coraz gorzej – przyznaje starosta Józef Swaczyna. - W tej chwili jesteśmy w sytuacji patowej, nic się tam nie dzieje. Jest to obiekt Skarbu Państwa i stąd dostajemy pieniądze na drobne prace, typu wyczyszczenie terenu, a na resztę nie ma nic. Nie ma środków, żeby to remontować.

Co roku zarówno powiat strzelecki jak i gmina Leśnica, na której terenie leży amfiteatr i Pomnik Czynu Powstańczego, przeznaczają kilkaset tysięcy złotych na drobne remonty. Naprawiany jest jednak głównie pomnik i prowadzące do niego drogi z kamienia wapiennego.

- Poza pomnikiem sam amfiteatr woła o porządny remont – mówi Józef Swaczyna. - Mówiąc szczerze, jestem przeciwny liftingowi, bo to nic nie da. Dlatego pewnie dojdzie do takiego dnia, że zamkniemy cały amfiteatr ze względu na bezpieczeństwo. Robi się tam naprawdę niebezpiecznie.

Góra św. Anny, w tym pomnik i amfiteatr mają być miejscem obchodów przypadającej w maju 2021 roku setnej rocznicy wybuchu III powstania śląskiego.

Do lat 90 ubytki w kamieniach wapiennych, z których zbudowano amfiteatr regularnie uzupełniano. Wykorzystywani do tych pracy byli poborowi. Gdy zrezygnowano z obowiązkowej służby wojskowej, skończyły się też akcje remontowe. Ostatnie prace tam przeprowadzono w latach 2019 i 2020, gdy zabezpieczano skarpę amfiteatru i usunięto samosiejki rosnące tuż przy pomniku.
Józef Swaczyna (część 1)
Józef Swaczyna (część 2)

Wiadomości z regionu

2021-05-11, godz. 21:00 Raport dnia: 85 nowych zakażeń na Opolszczyźnie. W regionie zmarło 11 chorych [INFOGRAFIKA] 85 zakażeń koronawirusem i śmierć 11 chorych potwierdzono dziś (11.05) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3098… » więcej 2021-05-11, godz. 19:00 Namysłów chce ograniczyć hałas w centrum miasta. Pomóc w tym mają przeszkody na drodze i zmieniona organizacja r… Namysłowski magistrat chce zniechęcić kierowców do zbyt szybkiej jazdy w ścisłym centrum miasta. Pomóc w tym ma zmieniona organizacja ruchu i dodatkowe… » więcej 2021-05-11, godz. 18:15 Wóz za ponad milion zastąpi 36-letni samochód, który nadal służy zawodowym strażakom Milion 200 tysięcy złotych ma kosztować nowy ciężki wóz bojowy, który stanie w garażu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2021-05-11, godz. 18:00 Zasiali łąkę kwietną i do tego samego namawiają innych Łąka kwietna, lekcje dla dzieci o owadach i gigantyczna kolorowanka na ścianie przystanku autobusowego powstały w Gąsiorowicach, w gminie Jemielnica. Wszystko… » więcej 2021-05-11, godz. 17:30 Brzeżanie nie chcą odpracowywać długów mieszkaniowych. Łączna wartość niezapłaconych czynszów w mieście to… Mieszkańcy Brzegu coraz rzadziej decydują się odrabiać czynszowe długi. W efekcie spółka zarządzająca mieniem komunalnym, która przed laty tworzyła… » więcej 2021-05-11, godz. 17:20 Opole: kolizja na ulicy Strzeleckiej. Nie ma już utrudnień Do tego zdarzenia doszło w rejonie skrzyżowania Strzeleckiej z ulicą Morcinka. Osobowy opel zderzył się z dostawczym iveco. » więcej 2021-05-11, godz. 16:55 Powrót do szkół bez kartkówek i sprawdzianów w pierwszym tygodniu. "Uczniowie mają czuć się bezpiecznie i swob… Tydzień temu do szkolnych ławek wrócili najmłodsi uczniowie podstawówek z klas I-III. W poniedziałek 17 maja wrócą z kolei uczniowie starszych klas oraz… » więcej 2021-05-11, godz. 13:45 Na Opolszczyźnie szukają skamieniałości prehistorycznych zwierząt. Tym razem nie w Krasiejowie, a w Kocurach. "Przyjeżdżamy… Kocury koło Dobrodzienia stały się 'kopalnią' odkryć paleontologów. Badacze po raz kolejny zawitali do tej miejscowości i poszukują nowych szczątków… » więcej 2021-05-11, godz. 13:40 Opole: strażacy od rana usuwają zniszczenia wywołane silnym wiatrem Mocno wieje w stolicy regionu. Do godziny 13.00 strażacy otrzymali trzy zgłoszenia, które spowodowane były silnym wiatrem. » więcej 2021-05-11, godz. 13:40 Opole: zaginął Daniel Paluch. Policja prosi o pomoc Policjanci z Opola poszukują 22-letniego Daniela Palucha. Mężczyzna 6 maja wyszedł z miejsca zamieszkania i do chwili obecnej nie powrócił. Nie nawiązał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »