Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-11-26, 07:00 Autor: Katarzyna Doros

Ośrodki wypoczynkowe w Górach Opawskich odwołują rezerwacje na święta i ferie. Stoki narciarskie będą działać w reżimie sanitarnym

Góry Opawskie [fot. Wiktoria Palarczyk]
Góry Opawskie [fot. Wiktoria Palarczyk]
narty w Zieleńcu [fot. Marcin Skomudek]
narty w Zieleńcu [fot. Marcin Skomudek]
Ośrodki wypoczynkowe w Górach Opawskich na Opolszczyźnie, które przygotowywały się do przyjmowania gości w czasie Świąt Bożego Narodzenia, sylwestra oraz ferii, są zmuszone odwoływać rezerwacje. Przypomnijmy, w związku z trwającą pandemią koronawirusa hotele i ośrodki pozostają dostępne jedynie dla osób podróżujących służbowo. Informacja o jednym terminie ferii dla wszystkich regionów, a co za tym idzie prośba o pozostanie w domach, to kolejny cios dla branży hotelarskiej.
- Zwykle wszyscy już rezerwowali sobie święta, pobyt na sylwestra, turnusy rehabilitacyjne. Teraz to wszystko jest odwołane. Pokrzywna i Jarnołtówek były nazywane Gubałówką Opolszczyzny. Tutaj jest wiele ośrodków wczasowych i to wszystko stoi puste. Ludzie już nawet do nas nie dzwonią, bo wiedzą, że wszystko zamknięte - mówi Adam Maksymów, właściciel ośrodka rehabilitacyjno-wypoczynkowego w Jarnołtówku.

- Mieliśmy sporo rezerwacji, od gości stałych, którzy jak mówią, chcieli się wyrwać w spokojne miejsce, odpocząć w górach - mówi Katarzyna Hanusiewicz, menadżer jednego z hoteli w Podlesiu koło Głuchołaz. - Niestety teraz rezerwacje muszą być anulowane. Mieliśmy rezerwacje całego hotelu w różnych terminach, bo ferie były planowane w różnych terminach. Teraz ma to być jeden czas dla wszystkich. Tylko my hotelarze zastanawiamy się, dla kogo te ferie będą. Bo myślę, że nikt nie będzie dojeżdżał 200-300 kilometrów na stok narciarski, żeby pojeździć 2 godziny, bo nocowanie nie będzie możliwe.

We wtorek (24.11) Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowało, że w sezonie zimowym pozostaną otwarte stoki narciarskie, ale w reżimie sanitarnym. Nie będzie możliwe skorzystanie z gastronomii i noclegu.

- Taka decyzja zadowala tylko częściowo. Wiemy już, że wyjazdy narciarzy będą ograniczone. Zwykle goście przyjeżdżali na tydzień lub dwa - mówi Grzegorz Głód z resortu Zieleniec Ski Arena. - Będziemy mogli bazować jedynie na tych klientach, którzy przyjeżdżają z naszego rejonu np. z Opola i korzystają z naszej infrastruktury do kilku godzin. Przygotowujemy się do sezonu zimowego i obostrzeń sanitarnych. Najważniejsze zmiany dotyczą tego, że na wszystkich terenach narciarskich i wyciągach będzie obowiązywał nakaz zakrywania ust i nosa. Dodatkowo zostaną wprowadzone ograniczenia ilości osób na stoku w zależności od powierzchni.

Piotr Mielec, prezes Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej zauważa, że choć wyciągi narciarskie na Opolszczyźnie nie występują, to obostrzenia i konsekwencje finansowe dotykają inne branże. - Z tego ruchu turystycznego zimą i podczas ferii korzystali właściciele obiektów noclegowych i związanych z gastronomią, niektórzy organizatorzy turystyki. Wszyscy pozostają w trudnej sytuacji, gdy cała branża jest zamrożona.

Przypomnijmy, decyzją rządu w związku z pandemią koronawirusa ferie 2021 odbędą się w dniach 4-17 stycznia i dotyczą uczniów wszystkich województw.
Adam Maksymów
Katarzyna Hanusiewicz
Grzegorz Głód
Piotr Mielec

Wiadomości z regionu

2021-01-16, godz. 20:00 "Wodzenia niedźwiedzia nie da się zrobić online". Mieszkańcy Górek mają pomysł na "bery" w pandemii Gospodynie nie zatańczą z niedźwiedziem, a barwny korowód przejedzie w dystansie w skromniejszym wydaniu. Taki pomysł na organizację popularnego wodzenia… » więcej 2021-01-16, godz. 18:08 Jazda na quadach zakończyła się wypadkiem. Jeden z kierowców nie zauważył zasypanego śniegiem rowu Nieszczęśliwy finał jazdy na quadach w gminie Łubniany. Kierowca jednej z maszyn wywrócił się i trafił do szpitala. » więcej 2021-01-16, godz. 18:00 Góry Opawskie czekają na amatorów narciarstwa biegowego. "To tani i łatwy do nauki sport, który można uprawiać także… Ostatnie opady śniegu i utrzymujące się ujemne temperatury sprzyjają uprawianiu narciarstwa biegowego. Na potrzeby amatorów tej dyscypliny uruchomiono ratrak… » więcej 2021-01-16, godz. 17:00 Nyscy WOPR-owcy chcą rozbudować swoją siedzibę. Obok stanicy ma powstać hangar dla sprzętu Ratownicy wodni z Nysy chcą rozbudować swoją siedzibę. Przy stanicy nad Jeziorem Nyskim ma pojawić się hangar magazynowy dla sprzętu. » więcej 2021-01-16, godz. 17:00 Dzięki pomocy covidowej budują łącznik między szkołą a salą sportową Budowlańcy wykorzystują to, że w szkołach na razie nie ma zbyt dużego ruchu i przeprowadzają remonty, które normalnie byłyby zaplanowane na okres wakacji… » więcej 2021-01-16, godz. 15:45 "Trzeba zdobywać odporność, ciepło jest". Kilkunastu śmiałków wystartowało w kędzierzyńskim "Biegu z gołym … W prawdziwie zimowej scenerii, przy kilkustopniowym mrozie odbyła się w samo południe w Kędzierzynie-Koźlu pierwsza edycja 'Biegu z gołym torsem'. Mężczyźni… » więcej 2021-01-16, godz. 15:45 Kluczborski magistrat zebrał informacje o planowanych imprezach. Wydane kalendarium będzie aktualizowane Kalendarium imprez kulturalno-sportowych na 2021 rok wydała gmina Kluczbork. Informacja jest publikowana co roku i nie zmieniła tego pandemia koronawirusa. » więcej 2021-01-16, godz. 14:00 Gmina Ujazd chce mieć swoją aplikację Aplikacja ma służyć mieszkańcom, ułatwić im kontakt z urzędem, ale także zachęcić turystów do odwiedzin wielu ciekawych miejsc, które gmina Ujazd ma… » więcej 2021-01-16, godz. 13:45 Minister Michał Dworczyk: musieliśmy zmienić plany ws. szczepień przeciw COVID-19 Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że zapadła decyzja o wstrzymaniu transportu 330 tysięcy dawek szczepionki, które miały być w przyszłym… » więcej 2021-01-16, godz. 13:20 Żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej wrócili do pracy w DPS-ach i ZOL-ach. Nie tylko remontują, także przygotowują… Po przewie świąteczno-noworocznej żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej wrócili do pracy domach pomocy społecznej i zakładach opiekuńczo-leczniczych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »