Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-11-07, 10:11 Autor: Bogusław Kalisz/IAR

Od soboty nowe obostrzenia. Ograniczenia w handlu, usługach hotelarskich i instytucjach kultury

nowe obostrzenia foto:MZ/facebook
nowe obostrzenia foto:MZ/facebook
nowe obostrzenia foto:MZ/facebook
nowe obostrzenia foto:MZ/facebook
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Przepisy wchodzą w życie dzisiaj (07.11).
Usługi hotelarskie będą mogły być prowadzone wyłącznie dla pracowników sezonowych i robotników oraz gości w podróży służbowej, zawodników sportowych, medyków, a także pacjentów i ich opiekunów. Poświadczenie pracownikom wystawi pracodawca, a sportowcom - związek sportowy. Lekarze otrzymają taki dokument od swojej placówki, a pacjenci będą mogli skorzystać z oświadczenia.

Placówki kultury będą mogły działać bez publiczności, by przeprowadzać ćwiczenia i próby, nagrania albo transmisje. Biblioteki i muzea będą mogły działać wyłącznie w internecie. Zakaz nie dotyczy wystaw na świeżym powietrzu i należących do placówek lasów, parków czy ogrodów. Kina, także plenerowe, zostaną całkowicie zamknięte.

Imprezy biegowe i dla rowerzystów są zakazane, o ile nie organizuje ich polski związek sportowy.

Sklepy do 100 metrów kwadratowych powierzchni będą mogły wpuścić po jednej osobie na każde dziesięć metrów kwadratowych powierzchni. W galeriach handlowych powyżej 2000 metrów kw. powierzchni będą mogły działać tylko sklepy spożywcze, sklepy z artykułami kosmetycznymi, toaletowymi, czy środkami czystości. Zamknięte będą perfumerie i sklepy z artykułami do upiększania. Czynne pozostaną apteki, księgarnie i kioski z gazetami, sklepy budowlane i remontowe, zoologiczne, samochodowe i punkty operatorów telekomunikacyjnych oraz stacje benzynowe.

Otwarte są salony fryzjerskie, optycy, banki, poczta i kurierzy, ubezpieczenia, warsztaty, myjnie samochodowe, ślusarze, szewcy, krawcy, pralnie i gastronomia na wynos. Nieczynne będą tzw. wyspy handlowe i usługowe. W obiektach handlowych obowiązkowe jest noszenie rękawiczek lub dezynfekcja rąk oraz zakrywanie ust i nosa.

W Kościołach limit wiernych wynosi 1 osoba na 15 metrów kwadratowych świątyni. Uczestnicy nabożeństw muszą zasłaniać nos i usta.

Ograniczenia potrwają do 29 listopada.

Wiadomości z regionu

2021-04-17, godz. 21:30 Raport dnia: 351 nowych zakażeń i 9 zgonów w regionie. Opolski Toropol gotowy na pierwsze masowe szczepienia 351 nowych zachorowań i 9 zgonów wśród zakażonych koronawirusem. To bilans ostatniej doby pandemii na Opolszczyźnie. » więcej 2021-04-17, godz. 20:15 Zbierają opakowania po napojach, by kupić mundury dla młodych strażaków. W akcji pomagają mieszkańcy Otmuchowa Strażacy-ochotnicy z Otmuchowa prowadzą zbiórkę plastikowych butelek i aluminiowych puszek. W ten sposób jednostka chce zdobyć pieniądze na nowe mundury… » więcej 2021-04-17, godz. 20:00 Foodtrucki zaparkowały na rynku w Lewinie Brzeskim. "W ostatnim czasie brakuje takich wydarzeń" Kilkanaście stanowisk z ulicznym jedzeniem z całego świata gości od dziś (17.04) na rynku w Lewinie Brzeskim. To już drugi zlot foodtrucków w tym mieś… » więcej 2021-04-17, godz. 19:21 Zmarła opolska radna Danuta Sokołowska. O jej śmierci poinformował prezydent Arkadiusz Wiśniewski Nie żyje radna Opola Danuta Sokołowska. Informację o jej śmierci podał dziś (17.04) w mediach społecznościowych prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski. » więcej 2021-04-17, godz. 19:15 Nysa chce rozbudować kolejne przedszkole w gminie. Inwestycja pozwoliłaby zaspokoić wszystkie potrzeby w zakresie opieki… Władze Nysy planują rozbudowę kolejnego przedszkola. W ten sposób udałoby się rozwiązać problemy związane z opieką nad dziećmi w tej grupie wiekowe… » więcej 2021-04-17, godz. 18:15 Dwa tygodnie do turnieju rycerskiego w Biskupicach. Przygotowania trwają, ale ważne będzie ostateczne stanowisko sa… Trwają przygotowania do kolejnej edycji Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego w Biskupicach obok Byczyny. Przedsięwzięcie zaplanowano na majówkę (01-03… » więcej 2021-04-17, godz. 17:00 Ruszyły prace związane z utworzeniem sterylizatorni w namysłowskim szpitalu. Inwestycja będzie kosztować więcej… Namysłowskie starostwo rozstrzygnęło przetarg na utworzenie centralnej sterylizatorni w miejscowym szpitalu. Inwestycja będzie droższa, niż planowano, jednak… » więcej 2021-04-17, godz. 16:00 Wkrótce bus dowiezie seniorów i niepełnosprawnych do domu pobytu "Sancta Trinitas" w Gorzowie Śląskim Podopieczni Dziennego Domu Pomocy Caritas Diecezji Opolskiej 'Sancta Trinitas' w Gorzowie Śląskim doczekają się busa. Samochód dostosowany do transportu osób… » więcej 2021-04-17, godz. 16:00 Zachorowań mniej, ale oddziały covidowe nadal pełne. To efekt świąt wielkanocnych Zmniejsza się liczba zarażeń koronawirusem w regionie, ale znacznie wolniej spada liczba zajętych łóżek w szpitalach. Ci, którzy obecnie są przyjmowani… » więcej 2021-04-17, godz. 15:14 Zderzenie trzech aut w Dobrodzieniu. Jedna osoba poszkodowana Trzy samochody zderzyły się w Dobrodzieniu na ul. Edyty Stein. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »