Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-11-24, 08:00 Autor: Piotr Wójtowicz

W pałacyku przy ul. Sempołowskiej w Opolu powstanie hotel z secesyjnym wystrojem wnętrz

Wizualizacje projektowe budynku sporządzone w oparciu o projekt architektury autorstwa arch. Adam Szczegielniaka oraz wytyczne Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Wizualizacje projektowe budynku sporządzone w oparciu o projekt architektury autorstwa arch. Adam Szczegielniaka oraz wytyczne Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Wizualizacje projektowe budynku sporządzone w oparciu o projekt architektury autorstwa arch. Adam Szczegielniaka oraz wytyczne Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Wizualizacje projektowe budynku sporządzone w oparciu o projekt architektury autorstwa arch. Adam Szczegielniaka oraz wytyczne Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Za dwa lata niszczejący pałac przy ulicy Stefanii Sempołowskiej w Opolu zmieni się w czterogwiazdkowy hotel - tak zapowiada Tomasz Kunstler, jeden ze współwłaścicieli obiektu. Projekt zakłada utworzenie 22 przestronnych pokoi, a na parterze restauracji. Hotel nazwano roboczo "butikowym" dlatego, że jego wnętrze ma zostać urządzone tak jak 200 lat temu. By przywrócić secesyjny styl, inwestorzy i architekci musieli sięgnąć do starych fotografii.
- Przed przystąpieniem do licytacji komorniczej szukaliśmy zdjęć i dokumentów w Archiwum Państwowym, na podstawie których odtworzone zostanie wnętrze hotelu. To prawda, że nowy budynek można wybudować taniej, ale pamiętajmy, że tak eleganckie wnętrza uda się stworzyć tylko w budynku, który ma duszę - uzasadnia inwestor.

- Remont budynku ma pochłonąć około 10 mln złotych - szacuje Tomasz Kunstler. Po odrestaurowaniu pałac będzie miał elewacje w kolorze białym, na dachu czerwoną karpiówkę, a wewnątrz powstanie sala bankietowa, spa i oranżeria.

Obiekt o powierzchni 1400 metrów kwadratowych przechodził wiele kolei losu. Wybudowano go prawdopodobnie w 1815 roku, następnie należał do Ligi Kobiet, potem przejęła go parafia ewangelicka, by następnie przejść w ręce uczelni Jańskiego. Finał jest taki, że w licytacji komorniczej rok temu przejęła go spółka KBK Private Equity S.A.

- Ten budynek ma wiele zalet, jak chociażby lokalizacja w rejonie Wzgórza Uniwersyteckiego. Takiego miejsca w Opolu nie sposób już w mieście znaleźć - mówi udziałowiec spółki Tomasz Kunstler.

W tej chwili ruszyły prace adaptacyjne, których celem jest zatrzymanie niszczenia budynku, a więc wymiana dachu czy wykonanie stropu na 1 piętrze. - Tu nie idziemy na skróty, budynek jest pod ścisłą opieką konserwatora zabytków, ponadto nie chcemy, by obiekt po renowacji przeszkadzał swoją architekturą - mówi Kunstler, który dodaje, że w tej chwili trwa dyskusja, jak hotel po remoncie powinien się nazywać. - Być może wymyślimy konkurs na jego nazwę.

Przypomnijmy, XIX wieczny budynek został zaprojektowany przez Carla Johanna Leysera z Wrocławia, który był uczniem Carla Gottharda Langhansa, autora słynnej Bramy Brandenburskiej w Berlinie.
Z Tomaszem Kunstlerem rozmawiał Piotr Wójtowicz

Wiadomości z regionu

2024-04-26, godz. 06:30 Fontanna na Stawie Zamkowym gotowa. Pierwszy pokaz na rozpoczęcie majówki 1 maja zostanie uruchomiona fontanna na Stawie Zamkowym przy ul. Barlickiego w Opolu. Jej remont trwał od lipca 2023 roku. Premierowy pokaz rozpocznie się o… » więcej 2024-04-25, godz. 20:30 Uczniowie z całej Polski rywalizowali w finale olimpiady dla elektryków 21 uczniów szkół ponadpodstawowych z całego kraju przyjechało do Opola na finał olimpiady 'Euroelektra'. To konkurs organizowany od 25 lat przez Stowarzyszenie… » więcej 2024-04-25, godz. 19:50 Kasztany dawno zakwitły. Za prawie dwa tygodnie ruszają egzaminy maturalne 147 uczniów czwartych klas Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Opolu, tegorocznych maturzystów, odebrało świadectwa ukończenia szkoły. Uroczystość… » więcej 2024-04-25, godz. 17:40 Po wypadku, udarze, rehabilitacji. Opole uruchamia opiekę krótkoterminową Opole rusza z programem opieki krótkoterminowej dla osób potrzebujących. Będzie pierwszym w województwie opolskim, i 5 w kraju samorządem, który będzie… » więcej 2024-04-25, godz. 17:00 Głogówek chce być przyjazny dla osób niepełnosprawnych Niepełnosprawni uczniowie z trzech powiatów będą mieli bezpieczny i komfortowy przewóz do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Głogówku. Gmina kupi… » więcej 2024-04-25, godz. 16:00 Zakład Aktywności Zawodowej przy Fundacji DOM działa już 20 lat Od 20 lat przekazują wsparcie w postaci szkoleń, praktyk i staży. Obecnie pracuje tam 60 osób z umiarkowanym lub znaczącym stopniem niepełnosprawności… » więcej 2024-04-25, godz. 15:46 Z fotela wiceburmistrza na... burmistrza. Krzysztof Reinert nowym włodarzem Gogolina Krzysztof Reinert, aktualny wiceburmistrz Gogolina, już za kilka dni będzie rządził w gminie. W wyborach samorządowych pokonał dwóch kontrkandydatów, potrzebna… » więcej 2024-04-25, godz. 15:41 Modernizacja koksowni w Zdzieszowicach na półmetku. Inwestycja warta 165 mln zł 165 mln zł kosztują prace modernizacyjne w zakładach koksowniczych ArcelorMittal Poland w Zdzieszowicach. Do nowo wybudowanego 90-metrowego komina, który zastąpił… » więcej 2024-04-25, godz. 14:30 "Tu się nie da przejść". Pacjenci mają problem z dotarciem do przychodni w Opolu [INTERWENCJA] - Piesi muszą tu wykonać slalom - skarży się mieszkanka Opola na drogę do przychodni 'Centrum' przy ulicy Kościuszki. Od kilku lat jest tam parking dla samochodów… » więcej 2024-04-25, godz. 14:05 To już jest koniec... Radni Opola zebrali się po raz ostatni w tej kadencji Dla 8 radnych Opola to była ostatnia okazja, by zabrać głos podczas dyskusji i zagłosować. Dziś (25.04) radni ósmej kadencji spotkali się po raz ostatni… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »