Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-09, 08:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Pałacyk przy ul. Stefanii Sempołowskiej w Opolu będzie zlicytowany

Pałacyk przy Sempołowskiej w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Pałacyk przy Sempołowskiej w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Pałacyk przy Sempołowskiej w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Pałacyk przy Sempołowskiej w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Pałacyk przy Sempołowskiej w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Pałacyk przy Sempołowskiej w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Pałacyk przy ulicy Sempołowskiej idzie pod młotek. To efekt problemów finansowych właściciela, którym jest Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego z Warszawy. Zabytkowy budynek od kilku lat stoi opuszczony. Zamiast studentów, rezydują w nim bezdomni.
Plany były zupełnie inne. W 2011 roku szkoła Jańskiego otrzymała blisko milion złotych na przeprowadzenie inwestycji od urzędu marszałkowskiego w Opolu. Władze szkoły nie wywiązały się z umowy, więc umowę cofnięto i domagano się zwrotu dotacji. Rozpoczęto postępowanie administracyjne, a wyroki sądów kolejnych instancji były korzystne dla urzędu marszałkowskiego.

- Wraz z odsetkami szkoła powinna oddać ponad milion 600 tysięcy złotych - mówi Violetta Ruszczewska, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego w Opolu. - To jest spora kwota. Oczywiście czekaliśmy na to, żeby te pieniądze szkoła oddała, jednak tego nie zrobiła. Jesteśmy w kolejce wierzycieli szkoły i czekamy na zwrot tych pieniędzy. To jest problem, dlatego że nie jest tajemnicą, że szkoła ma trudności od lat i ma wielu wierzycieli i wiele długów.

Cena wywoławcza zbliżającej się licytacji, to 2 miliony złotych. Problem w tym, że pałacyk jest w bardzo złym stanie technicznym. W związku z tym może być problem ze znalezieniem kupca. Na pewno do licytacji nie stanie miasto Opole.

- Ze względu na położenie, walory architektoniczne, jest to bardzo ładny obiekt. Jednak powstrzymują nas względy finansowe - informuje Marcin Sagan z biura prasowego urzędu miasta Opola. - Stan techniczny jest niestety bardzo zły. To nie jest prosta sytuacja, ponieważ przejmując taki obiekt trzeba wydać bardzo duże pieniądze. Miasto dysponuje środkami publicznymi, jest wiele różnych potrzeb w mieście, które są zgłaszane przez różne grupy i nie da się wszystkich zadowolić. Sytuacja jest więc taka, że ciężko mówić o przejęciu obiektu, który jest w bardzo złym stanie technicznym, w którym jest licytacja komornicza i który jest objęty nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Licytację pałacyku przeprowadzi 23. sierpnia Sąd Rejonowy w Opolu. Jego wartość szacowana jest na blisko 3 miliony złotych.
Violetta Ruszczewska
Marcin Sagan

Wiadomości z regionu

2021-09-21, godz. 21:00 Raport dnia: 8 nowych zakażeń w regionie i ponad 700 w kraju. Rząd rekomenduje trzecią dawkę szczepionki dla określonych… 8 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono dziś (21.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 711 kolejnych infekcjach… » więcej 2021-09-21, godz. 19:25 Duże utrudnienia na obwodnicy północnej Opola Dwie osoby zostały poszkodowane w wypadku, do jakiego doszło dziś (21.09) około 18.30 na obwodnicy północnej Opola. » więcej 2021-09-21, godz. 18:00 Remont A4 idzie zgodnie z planem, ale utrudnienia potrwają jeszcze ponad rok Nie ma opóźnień przy remoncie kolejnego fragmentu opolskiego odcinka autostrady A4, ale kierowcy muszą się uzbroić w cierpliwość - prace zaplanowane są… » więcej 2021-09-21, godz. 16:51 Zakończył się remont jednego z oddziałów Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Co… Kompleksowe odnowienie oddziału, doposażenie sali porodowej w niezbędny sprzęt, nowe łóżka porodowe, przebudowa pomieszczeń higieniczno - sanitarnych… » więcej 2021-09-21, godz. 16:15 Nauczyciele i pracownicy oświaty świętowali zaległy Dzień Edukacji Narodowej. Przyznano medale, wyróżnienia i n… Opolscy nauczyciele i pracownicy oświatowi zostali docenieni za swoją pracę. Podczas uroczystej gali w Nyskim Domu Kultury odebrali z rąk wojewody opolskiego… » więcej 2021-09-21, godz. 16:00 Uczniowie z PSP nr 15 poznali tajniki pracy w MZK w Opolu. "Autobus jest bardzo fajny, bo jest pełno rur" Jak wygląda czyszczenie miejskiego autobusu, gdzie się naprawia pojazd oraz jak sprawdzane są bilety? Tego między innymi mogli dzisiaj (21.09) dowiedzieć… » więcej 2021-09-21, godz. 15:30 41-latek z Opolszczyzny miał organizować nielegalne walki psów, teraz odpowie za znęcanie się nad zwierzętami ze… Miał organizować nielegalne walki 'amstaffów' i karmić je testosteronem. Opolscy policjanci zatrzymali 41-latka podejrzanego o znęcanie się nad zwierzętami… » więcej 2021-09-21, godz. 15:15 Politechnika Opolska nagrodzona w prestiżowym, międzynarodowym konkursie badawczym Politechnika Opolska we współpracy z uczelniami w Luksemburgu, Finlandii i Hiszpanii została laureatem międzynarodowego konkursu o nazwie ''CHIST-ERA''. W… » więcej 2021-09-21, godz. 14:26 Poranne pociągi z Opola do Nysy mają opóźnienie. Jest kilka przyczyn, ale niedługo powinno być lepiej [INTERWENC… Dlaczego poranne pociągi POLREGIO z Opola do Nysy jeżdżą z opóźnieniem? Do naszej redakcji zgłosiła się mieszkanka Łambinowic, która korzysta z kolei… » więcej 2021-09-21, godz. 13:23 Wciąż wielu kierowców decyduje się na jazdę mimo wypitego wcześniej alkoholu Ponad 2 tysiące kontroli i wykrytych 9 kierowców, którzy wsiedli za kierownicę pod wpływem alkoholu - to bilans akcji 'Trzeźwy poranek na A4'. Wczoraj (20.09)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »