Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-11-06, 07:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Nie rób jaj - o zdrowie dbaj" - wystartowała akcja Movember

Wystartowała akcja "Movember" [fot.M.Matuszkiewicz]
Wystartowała akcja "Movember" [fot.M.Matuszkiewicz]
Wystartowała akcja "Movember" [fot.M.Matuszkiewicz]
Wystartowała akcja "Movember" [fot.M.Matuszkiewicz]
Wystartowała akcja "Movember" [fot.M.Matuszkiewicz]
Wystartowała akcja "Movember" [fot.M.Matuszkiewicz]
"Nie rób jaj - o zdrowie dbaj" - pod takim hasłem rozpoczęła się coroczna, ogólnopolska akcja Movember. Do dyskusji na temat profilaktyki oraz zachorowalności na nowotwory prostaty oraz jąder ma prowokować zapuszczanie przez mężczyzn wąsów. W tym roku, ze względu na pandemię, akcja odbywa się wyłącznie on-line. Na stronach internetowych panowie zachęcają do badań.
- Rak jądra jest najczęstszym nowotworem występującym u młodych mężczyzn między 20 a 35 rokiem życia. Raz w miesiącu powinno wykonać się samobadanie, a głównym objawem raka jest niebolesne powiększenie się jednego jądra - mówi Rafał Olejnik, urolog.

- Nieco inaczej wygląda profilaktyka raka prostaty. Już teraz jest on najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn i wyprzedził wieloletniego lidera, czyli raka płuc. Rak prostaty jest nowotworem, który rozwija się bardzo powoli. Po 50. roku życia powinno rozpocząć się profilaktyczne badania. Każdy szanujący się mężczyzna raz w roku musi z wynikami PSA odwiedzić urologa. Jeśli jest wszystko w porządku, to ten jeden raz wystarczy.

Do rozwoju raka prostaty może też przyczynić się niewłaściwa dieta, czy siedzący tryb życia. O profilaktyce i badaniach przypomina także dyrektor opolskiego oddziału NFZ Robert Bryk, który dołączył do akcji.

- Jest to oznaka mojej odpowiedzialności za swoje zdrowie, ale też troski o moich przyjaciół, kumpli, współtowarzyszy pracy i z poza pracy. Przede wszystkim chcę mówić o tym, że mówienie o męskim zdrowiu i chorobach intymnych nie jest oznaką żadnych słabości. Wręcz przeciwnie, jest oznaką obywatelskości i odpowiedzialności.

Co roku w Polsce na raka prostaty choruje 15 tysięcy mężczyzn, a na raka jąder ponad 1500.
Rafał Olejnik
Robert Bryk

Wiadomości z regionu

2021-12-03, godz. 22:00 Strzelce Opolskie: przez brak kierowców kubły ze śmieciami stoją nieopróżnione Przez brak kierowców na ulicach po kilka dni stoją nieopróżnione kubły ze śmieciami. Taka sytuacja ma miejsce w gminie Strzelce Opolskie, gdzie spółka… » więcej 2021-12-03, godz. 21:15 Raport dnia: prawie 27 tysięcy zakażeń w kraju i blisko tysiąc w regionie. Zmarło 470 osób, z czego 20 na Opolszczyźnie… 947 nowych zakażeń i śmierć 20 osób potwierdzono dziś (03.12) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 26 965 nowych… » więcej 2021-12-03, godz. 20:45 W Opolu ruszył jarmark bożonarodzeniowy. Na mieszkańców czekają wystawcy, karuzele i bajkowe domki Na opolskim rynku można już poczuć klimat świąt. W drewnianych domkach znajdziemy świąteczne ozdoby, wyroby z drewna, miody i inne przysmaki. W ruch poszły… » więcej 2021-12-03, godz. 19:50 Posłowie Koalicji Obywatelskiej apelują o wyciszenie sporu między prezydentem Opola i marszałkiem. "To nie czas na… Posłowie Koalicji Obywatelskiej Tomasz Kostuś i Witold Zembaczyński zaapelowali do samorządowców, by ci przestali 'kopać się po kostkach', bo tylko zgoda… » więcej 2021-12-03, godz. 19:03 Kolejne zakażenia w szkołach i przedszkolach w Opolu. Na kwarantannę trafiło blisko tysiąc uczniów Urząd Miasta w Opolu informuje o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w dziesięciu szkołach i przedszkolach w stolicy regionu. Zakażonych jest jedenastu… » więcej 2021-12-03, godz. 18:40 Dzień majsterkowicza w opolskiej Talentowni. "Majsterkowanie związane jest z kreatywnością, naprawianiem i udoskon… Dzisiaj (3.12) Światowy Dzień Majsterkowicza. Z tej okazji opolskie przedszkolaki uczyły się fachu w Talentowni przy ul. Barlickiego w Opolu i tworzyły mikołajkowe… » więcej 2021-12-03, godz. 18:11 Poseł Janusz Kowalski: "Przywracamy symetrię w finansowaniu nauki języka polskiego dla rodaków za granicą" Rocznie w Polsce przeznacza się 236 milionów złotych na naukę języka niemieckiego dla Mniejszości Niemieckiej. W 2022 roku dotacja ta miałaby zostać zmniejszona… » więcej 2021-12-03, godz. 17:30 Brzeska policja ma nową broń do walki z pijanymi kierowcami. To efekt współpracy z gminą Lubsza Brzeska policja z nowym narzędziem do walki z nietrzeźwymi kierowcami. To promiler przekazany funkcjonariuszom przez gminę Lubsza. » więcej 2021-12-03, godz. 16:30 Dotacje przyznane. Kolejne opolskie organizacje pozarządowe pozyskały fundusze na swoje działania Umowy podpisane, można działać. 31 organizacji samorządowych otrzymało od urzędu marszałkowskiego pieniądze na realizację swoich zadań. Wśród projektów… » więcej 2021-12-03, godz. 16:00 Opolski sanepid ruszył z kontrolami. Sprawdza, jak przestrzegane są nowe obostrzenia sanitarne Od środy (01.12) opolski sanepid przeprowadził w galeriach handlowych i nie tylko ponad 400 kontroli. Mają one związek z wprowadzonymi ograniczeniami w limicie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »