Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-11-06, 07:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Nie rób jaj - o zdrowie dbaj" - wystartowała akcja Movember

Wystartowała akcja "Movember" [fot.M.Matuszkiewicz]
Wystartowała akcja "Movember" [fot.M.Matuszkiewicz]
Wystartowała akcja "Movember" [fot.M.Matuszkiewicz]
Wystartowała akcja "Movember" [fot.M.Matuszkiewicz]
Wystartowała akcja "Movember" [fot.M.Matuszkiewicz]
Wystartowała akcja "Movember" [fot.M.Matuszkiewicz]
"Nie rób jaj - o zdrowie dbaj" - pod takim hasłem rozpoczęła się coroczna, ogólnopolska akcja Movember. Do dyskusji na temat profilaktyki oraz zachorowalności na nowotwory prostaty oraz jąder ma prowokować zapuszczanie przez mężczyzn wąsów. W tym roku, ze względu na pandemię, akcja odbywa się wyłącznie on-line. Na stronach internetowych panowie zachęcają do badań.
- Rak jądra jest najczęstszym nowotworem występującym u młodych mężczyzn między 20 a 35 rokiem życia. Raz w miesiącu powinno wykonać się samobadanie, a głównym objawem raka jest niebolesne powiększenie się jednego jądra - mówi Rafał Olejnik, urolog.

- Nieco inaczej wygląda profilaktyka raka prostaty. Już teraz jest on najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn i wyprzedził wieloletniego lidera, czyli raka płuc. Rak prostaty jest nowotworem, który rozwija się bardzo powoli. Po 50. roku życia powinno rozpocząć się profilaktyczne badania. Każdy szanujący się mężczyzna raz w roku musi z wynikami PSA odwiedzić urologa. Jeśli jest wszystko w porządku, to ten jeden raz wystarczy.

Do rozwoju raka prostaty może też przyczynić się niewłaściwa dieta, czy siedzący tryb życia. O profilaktyce i badaniach przypomina także dyrektor opolskiego oddziału NFZ Robert Bryk, który dołączył do akcji.

- Jest to oznaka mojej odpowiedzialności za swoje zdrowie, ale też troski o moich przyjaciół, kumpli, współtowarzyszy pracy i z poza pracy. Przede wszystkim chcę mówić o tym, że mówienie o męskim zdrowiu i chorobach intymnych nie jest oznaką żadnych słabości. Wręcz przeciwnie, jest oznaką obywatelskości i odpowiedzialności.

Co roku w Polsce na raka prostaty choruje 15 tysięcy mężczyzn, a na raka jąder ponad 1500.
Rafał Olejnik
Robert Bryk

Wiadomości z regionu

2021-01-21, godz. 07:00 Co 5 kontrola kończyła się mandatem. Palimy czym się da, a później oddychamy smogiem Co piąta kontrola kończy się mandatem. Tak wyglądają statystyki 'kopciuchowych' interwencji straży miejskiej w Opolu. W zakresie spalania odpadów w kotłach… » więcej 2021-01-20, godz. 21:30 Brzeg wyróżniony za politykę prorodzinną. Będzie promowany w ramach projektu Polska Szczęśliwych Rodzin Za promocję rodziny i wdrażanie działań pomocowych dla potrzebujących gmina Brzeg została wyróżniona przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej… » więcej 2021-01-20, godz. 21:00 Raport dnia. 4 zgony i 138 infekcji na Opolszczyźnie. Blisko 7 tysięcy zakażeń w całej Polsce 4 zgony osób zarażonych koronawirusem i 138 nowych zakażeń potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś (20.01)… » więcej 2021-01-20, godz. 20:46 Polska Rada Ekumeniczna odznaczyła arcybiskupa Alfonsa Nossola. "I my powinniśmy żyć dla innych, zwłaszcza w tym okrutnym… Arcybiskup Alfons Nossol został odznaczony ustanowioną w ubiegłym roku nagrodą Polskiej Rady Ekumenicznej. Zgodnie z regulaminem „przyznawana jest osobom… » więcej 2021-01-20, godz. 20:45 Policja chce ukarania 16-letniego aktywisty Młodzieżowego Strajku Klimatycznego za używanie megafonu. Forum Młodzieży… Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego wydało oświadczenie ws. działań wystosowanych przez opolską policję wobec 16-letniego aktywisty Młodzieżowego… » więcej 2021-01-20, godz. 19:30 Wybrał się na spacer bez maseczki, trafił na 3 miesiące do więzienia Poszukiwany wpadł w ręce policji, bo w mroźny dzień wybrał się na spacer i nie zasłonił twarzy maseczką. Najbliższy kwartał spędzi za kratkami. » więcej 2021-01-20, godz. 19:00 Internetowe podsumowanie roku w Mniejszości Niemieckiej. Była też mowa o najbliższych wyzwaniach Podsumowania, podziękowania i plany na rozpoczęty rok. Mniejszość Niemiecka zorganizowała spotkanie noworoczne w formie online. » więcej 2021-01-20, godz. 18:44 Opole: Ratusz uruchamia infolinię i adres mailowy do zamówienia transportu na szczepienie przeciwko COVID-19 Dwa numery telefoniczne i adres mailowy uruchomi Urząd Miasta Opola dla osób potrzebujących dowozu na szczepienie przeciwko koronawirusowi. Infolinia będzie… » więcej 2021-01-20, godz. 18:15 Mimo pandemii budżet bez deficytu. Burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak zdradza plany finansowe gminy na 2021 rok - To z pewnością nie jest budżet marzeń, ale udało się go spiąć bez deficytu - tak o planach tegorocznych wydatków mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-01-20, godz. 17:30 "Odzew jest bardzo duży". Mieszkańcy Ozimka i Antoniowa pomagają czwórce osieroconych dzieci Trwa zbiórka rzeczy i pieniędzy dla dzieci Katarzyny Konieczko-Pałgan z Ozimka. 36-letnia kobieta zmarła w nocy z niedzieli (17.01) na poniedziałek, najprawdopodobniej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »