Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-01, 21:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Onkolodzy apelują do pacjentów - choroby nowotworowe nie poczekają

Opolskie Centrum Onkologii [fot. Daniel Klimczak]
Opolskie Centrum Onkologii [fot. Daniel Klimczak]
Opolskie Centrum Onkologii [fot. Daniel Klimczak]
Opolskie Centrum Onkologii [fot. Daniel Klimczak]
Coraz więcej chorych nie zgłasza się do lekarzy i na badania profilaktyczne. Lekarze onkolodzy alarmują, że choroba nowotworowa nie poczeka, aż minie koronawirus. Dodatkowo, jeśli rak zostanie wykryty zbyt późno, to szanse na leczenie będą znikome. Do poradni onkologicznych pacjenci mogą zgłaszać się sami. Nie są potrzebne skierowania od lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.
- W naszym szpitalu od marca odnotowaliśmy znaczący spadek nowych pacjentów. Oczywiście wracają do nas powoli, ale to są głównie panie, które wykonują badania profilaktyczne w kierunku raka piersi. Jednak wciąż jest ich za mało - mówi dr Barbara Radecka z Opolskiego Centrum Onkologii.

- Jeżeli przez pół roku liczba kart diagnostyki i leczenia onkologicznego wystawianych w Polsce zmniejszyła się o kilka, a według niektórych statystyk o kilkanaście procent, to nie znaczy, że ludzie nie chorują. Oni nadal chorują, tylko jeszcze nie zostali zdiagnozowani, nie podjęto u nich leczenia i dotrą do onkologów z opóźnieniem kilkumiesięcznym. W przypadku niektórych nowotworów opóźnienie o kilka miesięcy znacząco obniża szanse nie tylko na wyzdrowienie, ale także leczenie pacjenta onkologicznego.

Doktor Radecka podkreśla, że pacjenci nie mogą obawiać się przyjścia do szpitala. Wszyscy pracownicy wyposażeni są w środki ochrony osobistej, a w przychodniach panuje bardzo duży rygor sanitarny.
dr Barbara Radecka

Wiadomości z regionu

2021-10-21, godz. 11:02 Raport MZ: ponad 5,5 tysiąca nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, w tym 89 na Opolszczyźnie. Zmarło 46 pacjentów… 5592 nowe zakażenia koronawirusem odnotowano ostatniej doby w kraju - przekazało Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 14 pacjentów, natomiast z powodu… » więcej 2021-10-21, godz. 10:45 Tajemniczy mężczyzna w czerwonych slipach... wybrał się na zakupy Mieszkaniec osiedla Armii Krajowej w Opolu w samych slipach wybrał się do jednego ze sklepów nocnych. Widok mężczyzny stojącego przed ladą z telefonem w… » więcej 2021-10-21, godz. 10:45 Brzeskie przedszkole nr 10 ma nową kuchnię. Władze miasta planują kolejne podobne inwestycje w szkołach podstawow… Brzeskie przedszkole nr 10 może już korzystać z nowej kuchni. Dzięki zrealizowanym pracom przedszkolaki będą mogły jeść świeże posiłki, przygotowywane… » więcej 2021-10-21, godz. 10:00 3 przestępstwa, 15 miesięcy więzienia. 18-latek pobił policjantki, napadł na chłopca z nożem i odpalił gaśnicę… Na 15 miesięcy do więzienia trafi 18-letni Łukasz S. za trzy przestępstwa, między innymi za rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Oskarżony napadł… » więcej 2021-10-21, godz. 09:40 Te rany mogły powstać podczas bitwy pod Byczyną. Czy trasa S11 będzie przebiegać przez pole bitwy? - Badanie pól bitewnych jest trudne - przyznała w Porannej Loży Radiowej archeolog Małgorzata Przysiężna-Pizarska z Uniwersytetu Opolskiego, która badała… » więcej 2021-10-21, godz. 09:30 Strzelce Opolskie: ograniczenie odwiedzin w szpitalu Szpital powiatowy w Strzelcach Opolskich wprowadził ograniczenia w odwiedzinach pacjentów. Jest to związane z ponownym wzrostem zakażeń wirusem Sars-CoV-… » więcej 2021-10-21, godz. 08:30 "Różowe Opole", czyli profilaktyka raka piersi. Trwa cykl otwartych wykładów w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego Wcześnie wykryty rak piersi jest wyleczalny w 90 procentach - przypominają eksperci konferencji 'Różowe Opole'. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie… » więcej 2021-10-21, godz. 07:30 Zlecono dokumentację techniczną. To pierwszy etap rozbudowy szpitala w Kędzierzynie-Koźlu Za trzy lata szpital w Kędzierzynie-Koźlu może być rozbudowany. Samorząd powiatowy i dyrekcja szpitala rozpoczęły przygotowania do nadbudowania skrzydła… » więcej 2021-10-20, godz. 23:14 Gmina zapłaci za rehabilitację starszych mieszkańców Krioterapia, masaż, ćwiczenia pod okiem rehabilitanta - z tego i innych zabiegów mogą skorzystać mieszkańcy gminy Jemielnica. Warunek - muszą mieć wskazanie… » więcej 2021-10-20, godz. 20:30 Raport dnia. Ponad 5,5 tysiąca nowych infekcji w całej Polsce i 56 w regionie. Na 1 listopada cmentarze nie zostaną… Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5559 nowych zakażeniach koronawirusem. Minionej doby na Opolszczyźnie zakaziło się 56 osób. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »