Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-01, 21:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Onkolodzy apelują do pacjentów - choroby nowotworowe nie poczekają

Opolskie Centrum Onkologii [fot. Daniel Klimczak]
Opolskie Centrum Onkologii [fot. Daniel Klimczak]
Opolskie Centrum Onkologii [fot. Daniel Klimczak]
Opolskie Centrum Onkologii [fot. Daniel Klimczak]
Coraz więcej chorych nie zgłasza się do lekarzy i na badania profilaktyczne. Lekarze onkolodzy alarmują, że choroba nowotworowa nie poczeka, aż minie koronawirus. Dodatkowo, jeśli rak zostanie wykryty zbyt późno, to szanse na leczenie będą znikome. Do poradni onkologicznych pacjenci mogą zgłaszać się sami. Nie są potrzebne skierowania od lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.
- W naszym szpitalu od marca odnotowaliśmy znaczący spadek nowych pacjentów. Oczywiście wracają do nas powoli, ale to są głównie panie, które wykonują badania profilaktyczne w kierunku raka piersi. Jednak wciąż jest ich za mało - mówi dr Barbara Radecka z Opolskiego Centrum Onkologii.

- Jeżeli przez pół roku liczba kart diagnostyki i leczenia onkologicznego wystawianych w Polsce zmniejszyła się o kilka, a według niektórych statystyk o kilkanaście procent, to nie znaczy, że ludzie nie chorują. Oni nadal chorują, tylko jeszcze nie zostali zdiagnozowani, nie podjęto u nich leczenia i dotrą do onkologów z opóźnieniem kilkumiesięcznym. W przypadku niektórych nowotworów opóźnienie o kilka miesięcy znacząco obniża szanse nie tylko na wyzdrowienie, ale także leczenie pacjenta onkologicznego.

Doktor Radecka podkreśla, że pacjenci nie mogą obawiać się przyjścia do szpitala. Wszyscy pracownicy wyposażeni są w środki ochrony osobistej, a w przychodniach panuje bardzo duży rygor sanitarny.
dr Barbara Radecka

Wiadomości z regionu

2021-05-13, godz. 18:02 Policja odnalazła ciało zaginionego 22-letniego Daniela Palucha z Opola. Opolska policja odnalazła ciało zaginionego 22-letniego Daniela Palucha z Opola. Jak informowali mundurowi, poszukiwania zaginionego kończyły się w lesie… » więcej 2021-05-13, godz. 18:00 Gmina Nysa wyróżniona w konkursie Samorząd Pro Familia 2021 Trwa Międzynarodowa Konferencja V4+ Coalition Pro Familia. Przedstawiciele polskiego rządu oraz Grupy Wyszehradzkiej rozmawiają między innymi o polityce demograficznej… » więcej 2021-05-13, godz. 17:35 Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce będzie prowadzone przez WBP i Związek Niemieckich Stowarzyszeń… Otwarcie Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce coraz bliżej. Dzisiaj (13.05) podpisano porozumienie między Wojewódzką Biblioteką Publiczną… » więcej 2021-05-13, godz. 17:10 Wypadki z udziałem rowerzystów na Opolszczyźnie Dzisiaj popołudniu (13.05) mieliśmy w regionie dwa zdarzenia z udziałem tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. W Brzegu na ulicy Zielonej samochód… » więcej 2021-05-13, godz. 16:45 Wielkie sprzątanie w Jędrzejowie. Spływające z pól błoto zalało kilkanaście posesji. Spokojnej nocy nie mieli także… Niewielki Jędrzejów walczy ze skutkami nocnej ulewy. Miejscowość okazała się najbardziej poszkodowaną w powiecie brzeskim, podtopionych zostało tam kilkanaście… » więcej 2021-05-13, godz. 16:00 "Trzymamy rękę na pulsie". Wojewoda w stałym kontakcie z zespołem doradców, trwa odmrażanie szpitali Wojewoda opolski zapewnia, że cały czas wszystkie służby medyczne i nie tylko są w gotowości do walki z pandemią koronawirusa. Jak dodaje, mimo poluzowania… » więcej 2021-05-13, godz. 15:15 Śmiertelne pobicie 22-latka w Nysie. Będzie nowy proces, a jednemu z oskarżonych grozi dożywocie? Nie poznaliśmy zapowiadanego wyroku ws. śmiertelnego pobicia 22-latka przed jednym z marketów w Nysie. Sąd zaznaczył, że jeden z oskarżonych może odpowiadać… » więcej 2021-05-13, godz. 13:30 Policjanci rozpoczęli służbę nad Jeziorem Dużym w Turawie [FILM] Mundurowi z ogniwa wodnego Komendy Miejskiej Policji w Opolu rozpoczęli sezon na Jeziorze Dużym w Turawie. Pierwsza łódź została już zwodowana, służbę… » więcej 2021-05-13, godz. 13:20 Opole: utrudnienia dla pieszych w rejonie budowanego centrum przesiadkowego MZD w Opolu informuje, że od poniedziałku (17.05) nastąpi zmiana organizacji ruchu na ulicy Armii Krajowej, w rejonie wiaduktu Żołnierzy Wyklętych. Zamknięty… » więcej 2021-05-13, godz. 12:40 Szpital w Głubczycach pracuje już normalnie. Dla pacjentów ,,covidowych’’ zachowano izolatorium Szpital w Głubczycach decyzją wojewody wrócił do normalnego funkcjonowania. Wznowione zostały przyjęcia na oddziały: chirurgii ogólnej, neurologii i ginekologiczno-położniczy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »