Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-11-02, 20:30 Autor: Katarzyna Doros

Raport dnia: 15 578 nowych zachorowań, w tym 355 na Opolszczyźnie. Ostatniej doby w regionie nie zmarł żaden chory

Zdjęcie ilustracyjne [Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Zdjęcie ilustracyjne [Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Na Opolszczyźnie odnotowano dziś (02.11) 355 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. To oznacza, że od początku pandemii w regionie COVID-19 potwierdzono u 11 076 mieszkańców, z czego 6789 jest aktualnie chorych. Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu w ciągu doby w województwie nie odnotowano ofiar śmiertelnych. Dotąd zmarło 213 mieszkańców.
Z codziennego raportu służb wojewody opolskiego wynika, że najwięcej zachorowań - 88 odnotowano w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Kolejne pod względem liczy przypadków są miasto Opole (61), a następnie powiaty: krapkowicki (34 przypadki), strzelecki (31), nyski (30), głubczycki i prudnicki (29), opolski (19), namysłowski (18), brzeski (10) oraz kluczborski (6). Ani jednego nowego przypadku COVID-19 nie zanotowano w powiecie oleskim.

W regionie aktualnie 279 osób jest hospitalizowanych, a 2876 objętych nadzorem epidemicznym.

Oddział chorób płuc dla dzieci w Stobrawskim Centrum Medycznym w Kup czasowo nie będzie realizował podstawowych zadań. Został on bowiem w całości przekształcony na potrzeby walki z COVID-19. Za utrzymaniem dotychczasowej formy oddziału apelowali rodzice, którzy w tej sprawie wystosowali petycję do wojewody opolskiego. Jak poinformował nas prezes Stobrawskiego Centrum Medycznego Marek Drobik, w obecnej sytuacji nie było innego wyjścia, jak przekierowanie działań do walki z koronawirusem.

Od jutra (03.11) w Kędzierzynie-Koźlu przy hali Azoty i pływalni Wodne oKKo rusza drugi punkt pobierania wymazów na obecność koronawirusa. Osoby kierowane na wykonanie testu, po wcześniejszej rejestracji telefonicznej, będą mogły zgłaszać się codziennie od godziny 9:00 do 14:00. Nowy punkt, podobnie jak ten przy szpitalu w Koźlu będzie działać w systemie drive-thru, czyli bez konieczności wysiadania z samochodu. Dodajmy, że punkt przy SP ZOZ w Koźlu zmienia godziny pracy i będzie dostępny codziennie od godziny 14.00 do 20.00. Rejestracja telefoniczna do obu punktów jest możliwa od poniedziałku do piątku między 8:00 a 12:00. Do Koźla pod znanym numerem telefonu 690 694 999, z kolei do Azot pod numerem 690 694 775. Rejestrować można się na konkretny dzień i godzinę.

Koronawirusa ponownie wykryto w przedszkolu nr 61 „Wesoła Gromadka” przy ulicy Krzanowickiej 4 w Opolu. Zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono u jednej z nauczycielek. W związku z tym zawieszono zajęcia w grupie cztero- i pięciolatków. Na nadzór epidemiczny do poniedziałku 9 listopada trafiło 23 dzieci.

Zakażenia koronawirusem i obowiązek kwarantanny powodują znaczącą absencję w prudnickich instytucjach samorządowych. Do tego dochodzą zwolnienia lekarskie związane z sezonem grypowym. Wymusza to niestandardowy tryb pracy również w spółkach komunalnych. - Udało nam się uniknąć zachwiania działalności m.in. naszych spółek dostarczających wodę i ciepło - mówi wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka. Z przyczyn zdrowotnych w prudnickim urzędzie miejskim pracy nie świadczy ponad 40% zatrudnionych. W następstwie epidemii problemy kadrowe ma też tamtejsze starostwo.  - Mimo dużej absencji urząd realizuje swoje zadania – zapewnia Janusz Siano, wicestarosta prudnicki.
  
Szpital powiatowy w Prudniku leczy pacjentów na wszystkich oddziałach. Zarząd tej lecznicy poszukuje aktualnie dwóch opiekunek dzieci do utworzonego przedszkola przy PCM. Chodzi o to, aby z powodu braku opieki nad dziećmi pielęgniarki i lekarki nie musiały pozostawać w domu.  

Ze wsparcia o różnym charakterze mogą skorzystać seniorzy w gminie Głogówek. Samorząd chce ich zatrzymać w domach i uchronić przed zakażeniem koronawirusem. Osoby w starszym wieku są w grupie największego ryzyka zarażenia i związanych z tym konsekwencji zdrowotnych. Gmina Głogówek przygotowuje też akcję pomocy żywnościowej dla seniorów. Paczki z takimi artykułami otrzymają również osoby samotne, wytypowane przez tamtejszy Ośrodek Pomocy Społecznej.

Wystarczy komputer z kamerą i mikrofonem lub smartfon. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchamia e-wizyty, czyli możliwość rozmowy wideo z pracownikami. Od środy (04.11) mieszkańcy Opolszczyzny będą mogli załatwić sprawę z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie, bez wychodzenia z domu.

Nysa zachęca do wspierania lokalnych firm. Zgodnie z obostrzeniami epidemicznymi, aktualnie obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji, pizzerii czy barów. Jedzenie wciąż jednak można zamówić na dowóz lub wynos. „Solidarnie przetrwajmy ten trudny czas” – zachęca na swojej stronie nyski magistrat i zamieszcza link z bazą takich lokali. Lista jest na bieżąco aktualizowana, właściciele punktów gastronomicznych, których w niej nie ujęto, są proszeni o kontakt mailowy z pracownikami nyskiego urzędu miejskiego.

- Tarcza antykryzysowa od marca cały czas funkcjonuje, a w jej ramach podejmujemy różne inicjatywy mające ułatwić funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym w tym trudnym czasie - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" dyrektor opolskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Łukasz Żmuda. Dodał też, że otwierane są nowe programy wsparcia pomocy terapeutycznej i psychologicznej, natomiast na działające od dawna formy pomocy, jak choćby refundacja kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych, przeznaczono w ostatnim czasie większą pulę pieniędzy,

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu przygotowała bogaty program tegorocznej odsłony Opolskiej Jesieni Literackie. Mimo pandemii biblioteka proponuje spotkania zaproszonych autorów z udziałem publiczności.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przygotowują się do udzielania wsparcia producentom i sprzedawcom chryzantem. Na wsparcie mogą liczyć ci przedsiębiorcy, którzy posiadają co najmniej 50 niesprzedanych donic z kwiatami. By otrzymać pomoc, sprzedawcy z naszego regionu powinni złożyć wniosek w oddziałach powiatowych ARiMR i siedzibie KOWR.

Wierni Kościoła katolickiego wspominają dzisiaj ( 02.11) zmarłych i modlą się o ich zbawienie. 2 listopada to Dzień Zaduszny. Jest to czas szczególnej modlitwy do Boga za tych, którzy po śmierci potrzebują oczyszczenia w miłości, czyli czyśćca. To także moment refleksji. - W tym roku ten dzień jest wyjątkowo inny od poprzednich, bo jesteśmy odcięci od grobu swoich bliskich i nie możemy pójść do nich i zapalić znicza. Jednak pozostaje nam modlitwa za ich dusze - mówi  ksiądz Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś (02.11) 15 578 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej zakażeń odnotowano w województwie mazowieckim - 2218, małopolskim - 1746 i kujawsko-pomorskim - 1379. W pozostałym województwach: śląskie 1362, wielkopolskie 1256, łódzkie 1180, podkarpackie 1049, lubelskie 1043, pomorskie 967, dolnośląskie 737, warmińsko-mazurskie 582, zachodniopomorskie 572, podlaskie 543, lubuskie 295, świętokrzyskie 294.

Resort zdrowia poinformował również, że z powodu COVID-19 minionej doby zmarło 92 chorych, z czego 85 miało choroby współistniejące. Od początku pandemii zakażenie koronawirusem w kraju potwierdzono u 395 480 osób, a 5 875 chorych zmarło. Obecnie w szpitalach przebywa 17 223 osoby, z czego 1453 jest podłączonych do respiratora. Do tej pory w Polsce wyzdrowiało 154 413 osób. 

Wiadomości z regionu

2021-09-17, godz. 08:06 Niespokojna noc i poranek na opolskich drogach W nocy i nad ranem (17.09) mieliśmy w regionie 3 zdarzenia drogowe, w których łącznie dwie osoby zostały ranne. » więcej 2021-09-17, godz. 07:45 Utrudnienia w ruchu w związku z organizacją II Opolskiego Rajdu Rowerowego Uwaga kierowcy! W niedzielę (19.09) będą utrudnienia w ruchu na drogach w stolicy regionu. Ma to związek z organizacją II Opolskiego Rajdu Rowerowego w ramach… » więcej 2021-09-17, godz. 07:00 Jak nie dać się okraść przez internet i robić zakupy w sieci? Opolscy uczniowie i seniorzy wiedzą, jak bezpiecznie… Jak nie dać się okraść przez internet czy SMS-a i bezpiecznie robić zakupy w sieci - dowiedzieli się uczestnicy warsztatów organizowanych w ramach akcji… » więcej 2021-09-16, godz. 20:15 Przyjmą butelki szklane, plastikowe, a także puszki. W Opolu za kilka dni ruszą butelkomaty Mieszkańcy Opola w najbliższych dniach będą mogli korzystać z butelkomatów. Dzięki tej ekologicznej inwestycji opolanie będą pozbywać się niepotrzebnych… » więcej 2021-09-16, godz. 20:10 Raport dnia: wysoka liczba nowych zakażeń w kraju. W regionie koronawirusa potwierdzono u 18 osób [INFOGRAFIKA] 18 zakażeń koronawirusem potwierdzono dziś (16.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 722 nowych infekcjach w… » więcej 2021-09-16, godz. 19:30 DK 46 Nysa - Kłodzko zablokowana po czołowym zderzeniu dwóch samochodów [AKTUALIZACJA] Na drodze krajowej nr 46 Nysa - Kłodzko w Ściborzu czołowo zderzyły się dwa auta - osobowe i dostawcze. » więcej 2021-09-16, godz. 19:15 Podziel się przepisem na chleb i wygraj nagrody Niektórzy domowy chleb zaczęli piec w czasie pandemii, inni od lat jedzą na śniadanie swoje wypieki. Władze powiatu strzeleckiego zachęcają, żeby podzielić… » więcej 2021-09-16, godz. 18:00 Będzie więcej patroli policji w gminie Izbicko Więcej patroli policji będzie pojawiać się w miejscowościach gminy Izbicko. To efekt porozumienia, jakie wójt podpisała ze strzelecką komendą powiatową… » więcej 2021-09-16, godz. 17:25 ''Płyniemy pod prąd, bo takie jest życie Igi''. Grupa przyjaciół płynie Odrą, aby ocalić życie 3-letniej dziewczynki… Ma zaledwie 3 lata i choruje na SMA - rdzeniowy zanik mięśni typu 1. Aby ocalić Igę Czekalską z Boczowa (woj. lubuskie), grupa przyjaciół wypłynęła w… » więcej 2021-09-16, godz. 17:23 Pogorszone warunki jazdy. Autobus MZK potrącił dziecko na ul. Książąt Opolskich w Opolu, wypadek w Polskim Świętowie… Około godziny 16:40 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o potrąceniu dziewczynki na przejściu dla pieszych na Książąt Opolskich. Z kolei w Polskim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »