Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-22, 18:45 Autor: Daniel Klimczak

Będą spore podwyżki opłat za odbiór śmieci w gminie Namysłów

Pojemniki na odpady w Namysłowie [fot. Daniel Klimczak]
Pojemniki na odpady w Namysłowie [fot. Daniel Klimczak]
Rada miejska w Namysłowie [fot. Daniel Klimczak]
Rada miejska w Namysłowie [fot. Daniel Klimczak]
Mieszkańców gminy Namysłów czeka spora podwyżka cen za odbiór odpadów. Miejscy radni uchwalili dziś (22.10) nowe stawki wynoszące 25 złotych za mieszkańca miasta i 17 za każdą osobę zamieszkującą wieś.
Dotychczas opłaty te wynosiły odpowiednio 19 i 11 złotych. Burmistrz Bartłomiej Stawiarski wskazuje, że wzrost opłat spowodowany jest coraz wyższymi kosztami, jakie wiążą się z zagospodarowaniem odpadów.

- Podwyżki wynikają przede wszystkim za wzrostu strumieni odpadów. Druga rzecz, że stawki ich odbioru w regionalnej instalacji w Gortartowie po prostu rosną i coraz więcej kosztuje wywóz. Jeżeli byśmy nie podnieśli tych stawek, około 3 milionów by nam brakowało w systemie do rozstrzygnięcia przetargu - tłumaczy.

Część rady nie zgadzała się na nowy cennik. Niezrzeszony radny Jacek Fior przekonywał, że podwyżki to pójście na łatwiznę, a władze miasta zmarnowały czas, w którym można było wypracować sposób, aby im zapobiec.

- Nic nie zostało zrobione poza jednym obszarem, który bardzo doceniam, czyli praca, którą gmina wykonała, żeby zawęzić obszar osób, które nie deklarują odbioru śmieci i my za nich wszyscy płacimy. Jedyny argument jest taki, że rosną ceny, ale my nie usprawniliśmy naszej gospodarki odpadami, nie podjęliśmy żadnych kroków, żeby zmienić na przykład sposób rozliczania śmieci - wymienia.

Z argumentami nie zgadza się burmistrz, który przekonuje, że do tej pory magistrat wykonał sporo pracy, by zmniejszyć tempo wzrostu cen. Jednak nie jest w stanie całkowicie zniwelować chociażby rosnącej ilości śmieci. Jeszcze 6 lat temu, w gminie produkowanych było niespełna 7400 ton odpadów rocznie. Teraz, według prognoz, będzie to o około 2 tysięcy ton więcej. Samorządowiec zapewnia jednak, że to najprawdopodobniej ostatnia podwyżka w ciągu kolejnych 3 lat.

- Około 20 procent mieszkańców nie płaciło za wywóz. W tej chwili prawie 90 procent złożyło deklaracje i płaci. Podejmujemy działania, żeby to jeszcze bardziej uszczelnić. Będą też miejsca związane z edukacją. Będę się starał, i to deklaruję, że do końca kadencji nie będę proponował podwyższenia stawek - zapowiada.

Ostatecznie podwyżkę poparło 10 radnych przy 9 głosach sprzeciwu. Zmiany wejdą w życie od nowego roku.
Bartłomiej Stawiarski
Jacek Fior
Bartłomiej Stawiarski

Wiadomości z regionu

2022-12-06, godz. 21:00 Mandat i punkty dla młodego kierowcy. "Prawko" miał od 14 dni [FILM] Prawo jazdy miał zaledwie od 14 dni, a już 'zaliczył' wyprzedzanie nieoznakowanego radiowozu na przejściu dla pieszych. » więcej 2022-12-06, godz. 20:15 Weekend Cudów. Blisko 30 rodzin z Opolszczyzny nie ma jeszcze darczyńcy W bazie Szlachetnej Paczki jest jeszcze blisko 30 rodzin, które nie znalazły swojego darczyńcy. To przede wszystkim samotni rodzice, seniorzy czy osoby z niepełnosprawnościami… » więcej 2022-12-06, godz. 19:30 Tadeusz Byrdak protestował przed opolską prokuraturą Protest przed siedzibą opolskiej prokuratury. To pokłosie pikiety, którą Tadeusz Byrdak z Opola zorganizował w tym samym miejscu trzy lata temu. Jak mówi… » więcej 2022-12-06, godz. 19:30 Opole: rondo na styku Witosa z aleją Solidarności jest już przejezdne Bardzo dobra informacja dla kierowców z Opola. Zakończyła się budowa ronda na styku Witosa z aleją Solidarności, tuż przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym… » więcej 2022-12-06, godz. 18:44 Wypadek na krajówce w Igłowicach. Bus wpadł do rowu 50-letnia kobieta została poszkodowana w wypadku na DK 39 w miejscowości Igłowice w powiecie namysłowskim. » więcej 2022-12-06, godz. 18:30 Pożar balkonu w Namysłowie. Trwa akcja gaszenia 5 zastępów straży pożarnej walczy z pożarem w bloku przy ulicy Wojska Polskiego w Namysłowie. » więcej 2022-12-06, godz. 18:20 Kluczborskie starostwo zdobyło pieniądze na duży remont domu dziecka w Bogacicy Dom dziecka w Bogacicy obok Kluczborka przejdzie kompleksową przebudowę. Według przepisów, w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, które utworzono po 2011… » więcej 2022-12-06, godz. 18:00 Radny Batko pyta o powrót byłej wiceprezes WiK do pracy - Jestem zdumiony, że osoba z zarzutami prokuratorskimi piastuje wysokie stanowisko w Wodociągach i Kanalizacji - stwierdził dziś Sławomir Batko, radny Opola… » więcej 2022-12-06, godz. 16:59 Rudniki będą mieć posterunek policji. Mundurowi wrócą tam po kilkudziesięciu latach Po kilkudziesięciu latach posterunek policji powróci do Rudnik w powiecie oleskim. Wczoraj (05.12) wójt podpisał stosowne porozumienie z komendantem wojewódzkim… » więcej 2022-12-06, godz. 16:27 Prezent od mikołaja nie dotarł do odbiorcy. Bo to była substancja zakazana Mundurowi służby więziennej z Brzegu udaremnili próbę przemytu narkotyków na teren miejscowego zakładu karnego. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »