Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-09-21, 09:49 Autor: Jacek Rudnik

Dr Bartłomiej Machnik o kryzysie w Zjednoczonej Prawicy: może być ciekawie

Bartłomiej Machnik [fot. Jan Mika]
Bartłomiej Machnik [fot. Jan Mika]
- Sytuacja jest dynamiczna i wszelkie scenariusze są w zasadzie realne, może być ciekawie - przyznał w rozmowie "W cztery oczy" dr Bartłomiej Machnik, politolog Collegium Humanum, odnosząc się do kryzysu w obozie rządowym. Impas na prawej stronie sceny politycznej będzie tematem poniedziałkowego (21.09) spotkania kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości. Czy są jeszcze szanse na porozumienie w obozie Zjednoczonej Prawicy?
W ocenie dr. Bartłomieja Machnika porozumienie się Prawa i Sprawiedliwości z Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry oraz Porozumieniem Jarosława Gowina i zażegnanie kryzysu w taki sposób, wydaje się na dziś najmniej prawdopodobnym scenariuszem.

- Wydaje mi się, że dzisiejsze spotkanie kierownictwa PiS oraz późniejszy komunikat może dosyć zmienić sytuację na polskiej scenie politycznej, a konsekwencje tego mogą być niekorzystne dla Polski z punktu widzenia jej racji stanu - ocenił na antenie Radia Opole dr Bartłomiej Machnik.

W razie rządu mniejszościowego - nie miał wątpliwości gość Radia Opole - forsowanie wszelkich ustaw będzie bardzo trudne i najpewniej też potrwa dłużej.

- Projekty różnych rozwiązań będą niezwykle trudne do przyjęcia, a rząd mniejszościowy będzie każdorazowo musiał negocjować z innymi partiami poparcie, a wiemy doskonale, że relacje Prawa i Sprawiedliwości z innymi klubami parlamentarnymi nie są za dobre - wyjaśniał politolog.

Według nieoficjalnych informacji ze stanowiskiem ministerialnym w rządzie może się pożegnać minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Dr Machnik mówił też o dużym prawdopodobieństwie opuszczenia już dziś rządu przez Solidarną Polskę.

W ocenie rozmówcy Radia Opole opozycja na ewentualnych wcześniejszych wyborach raczej straci, gdyż sondaże - mimo poważnych tarć na prawej stronie sceny politycznej, nadal pokazują wyraźną przewagę PiS.

Zerwanie rozmów koalicyjnych w sprawie rekonstrukcji rządu między Prawem i Sprawiedliwością a Solidarną Polską i Porozumieniem to m.in. konsekwencja piątkowego (18.09) głosowanie w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

Spotkanie kierownictwa PiS w sprawie kryzysu w Zjednoczonej Prawicy ma się rozpocząć (21.09) o godz. 13.
Bartłomiej Machnik 01
Bartłomiej Machnik 02

Wiadomości z regionu

2020-10-30, godz. 12:00 Tymczasowa zmiana organizacji ruchu przy cmentarzach w Krapkowicach Gmina Krapkowice wprowadziła tymczasową zmianę organizacji ruchu przy krapkowickich cmentarzach. » więcej 2020-10-30, godz. 11:30 Dzień Wszystkich Świętych inny niż wszystkie. Policja apeluje o zachowanie zasad sanitarnych Zachowajmy dystans społeczny, zasłaniajmy usta i nos oraz stosujmy dezynfekcję. Te zasady będą szczególnie ważne podczas zbliżających się dni. W dzień… » więcej 2020-10-30, godz. 11:03 Zmiana organizacji ruchu w obrębie cmentarzy w Kędzierzynie-Koźlu W związku ze zbliżającą się uroczystością Wszystkich Świętych w Kędzierzynie-Koźlu wprowadzono tymczasową organizację ruchu przy cmentarzach. Będzie… » więcej 2020-10-30, godz. 11:00 Władze uczelni Opola i Wrocławia w związku z protestami apelują o pokojowe rozwiązanie sporu Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola wystosowało apel do rządzących i społeczeństwa w związku z trwającą sytuacją prawną, polityczną i społeczną… » więcej 2020-10-30, godz. 10:45 Raport MZ: 550 nowych zachorowań na COVID-19 na Opolszczyźnie. W kraju jest 21 629 chorych Kolejna doba z rekordowo wysoką liczbą zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 629 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem… » więcej 2020-10-30, godz. 09:40 Senator PO Danuta Jazłowiecka o protestach w sprawie aborcji. "Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, a do tej pory rząd… - Te podziały społeczeństwa są wyraźne od 5 lat i z każdym rokiem się pogłębiają - tak protesty, które od tygodnia odbywają się w całym kraju w związku… » więcej 2020-10-30, godz. 07:00 Zmiana cennika biletów za przejazdy komunikacją miejską w Opolu. To pierwsza podwyżka biletów od 2011 roku Od nowego roku zmieni się cennik biletów MZK w Opolu. Taką decyzję podjęli radni miasta. Bilet normalny będzie kosztował 3 złote, a ulgowy 1,50. Inne stawki… » więcej 2020-10-30, godz. 07:00 Bez zmian w organizacji ruchu przy cmentarzach w powiecie głubczyckim Wzorem lat ubiegłych w okresie Wszystkich Świętych w Głubczycach pojawią się wzmocnione siły policji drogowej przy cmentarzu przy ul. Wrocławskiej. W tym… » więcej 2020-10-30, godz. 06:30 W tym roku inaczej planujemy wizyty na cmentarzach. "1 listopada trudno będzie wejść do autobusu" Rozkładamy wizyty na cmentarzach w związku z epidemią. Wydaje się, że wielu mieszkańców posłuchało apeli wirusologów i policji, aby nie kumulować wyjazdów… » więcej 2020-10-29, godz. 21:30 Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle porządkuje mogiły polskich bohaterów przed dniem Wszystkich Święty… Przedstawiciele Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle przed Wszystkimi Świętymi porządkują mogiły polskich bohaterów. To groby Kresowiaków, Sybiraków… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***