Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-09-21, 09:49 Autor: Jacek Rudnik

Dr Bartłomiej Machnik o kryzysie w Zjednoczonej Prawicy: może być ciekawie

Bartłomiej Machnik [fot. Jan Mika]
Bartłomiej Machnik [fot. Jan Mika]
- Sytuacja jest dynamiczna i wszelkie scenariusze są w zasadzie realne, może być ciekawie - przyznał w rozmowie "W cztery oczy" dr Bartłomiej Machnik, politolog Collegium Humanum, odnosząc się do kryzysu w obozie rządowym. Impas na prawej stronie sceny politycznej będzie tematem poniedziałkowego (21.09) spotkania kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości. Czy są jeszcze szanse na porozumienie w obozie Zjednoczonej Prawicy?
W ocenie dr. Bartłomieja Machnika porozumienie się Prawa i Sprawiedliwości z Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry oraz Porozumieniem Jarosława Gowina i zażegnanie kryzysu w taki sposób, wydaje się na dziś najmniej prawdopodobnym scenariuszem.

- Wydaje mi się, że dzisiejsze spotkanie kierownictwa PiS oraz późniejszy komunikat może dosyć zmienić sytuację na polskiej scenie politycznej, a konsekwencje tego mogą być niekorzystne dla Polski z punktu widzenia jej racji stanu - ocenił na antenie Radia Opole dr Bartłomiej Machnik.

W razie rządu mniejszościowego - nie miał wątpliwości gość Radia Opole - forsowanie wszelkich ustaw będzie bardzo trudne i najpewniej też potrwa dłużej.

- Projekty różnych rozwiązań będą niezwykle trudne do przyjęcia, a rząd mniejszościowy będzie każdorazowo musiał negocjować z innymi partiami poparcie, a wiemy doskonale, że relacje Prawa i Sprawiedliwości z innymi klubami parlamentarnymi nie są za dobre - wyjaśniał politolog.

Według nieoficjalnych informacji ze stanowiskiem ministerialnym w rządzie może się pożegnać minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Dr Machnik mówił też o dużym prawdopodobieństwie opuszczenia już dziś rządu przez Solidarną Polskę.

W ocenie rozmówcy Radia Opole opozycja na ewentualnych wcześniejszych wyborach raczej straci, gdyż sondaże - mimo poważnych tarć na prawej stronie sceny politycznej, nadal pokazują wyraźną przewagę PiS.

Zerwanie rozmów koalicyjnych w sprawie rekonstrukcji rządu między Prawem i Sprawiedliwością a Solidarną Polską i Porozumieniem to m.in. konsekwencja piątkowego (18.09) głosowanie w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

Spotkanie kierownictwa PiS w sprawie kryzysu w Zjednoczonej Prawicy ma się rozpocząć (21.09) o godz. 13.
Bartłomiej Machnik 01
Bartłomiej Machnik 02

Wiadomości z regionu

2021-07-23, godz. 17:54 Zderzenie osobówki z TIR-em we Wrzoskach. Utrudnienia na obwodnicy Opola Samochód osobowy zderzył się z samochodem ciężarowym na obwodnicy północnej Opola we Wrzoskach. Są utrudnienia w ruchu na DK46, która w tym momencie (stan… » więcej 2021-07-23, godz. 17:20 Śmiertelny wypadek na przejeździe kolejowym w Warmątowicach. Są utrudnienia w kursowaniu pociągów Jedna osoba nie żyje po tym, jak dziś (23.07) kilkanaście minut przed godziną 17.00 pociąg uderzył w samochód osobowy w Warmątowicach. Doszło do tego… » więcej 2021-07-23, godz. 16:56 Prokuratura oskarżyła byłego wiceministra Andrzeja B. o jazdę po pijanemu Kluczborska prokuratura wysłała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu wiceministrowi Andrzejowi B., któremu zarzuca jazdę pod wpływem alkoholu. Według… » więcej 2021-07-23, godz. 15:46 Czołgi, wozy bojowe i wojskowe ciężarówki zjechały do Winowa. Na poligonie ruszył X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych … Czołgi, wozy bojowe, ciężarówki i wojskowe samochody zaparkowały na poligonie w Winowie. Tam rozpoczął się X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych. To pierwsze takie… » więcej 2021-07-23, godz. 15:00 Mieszkaniec powiatu nyskiego sam zatrzymał pijanego kierowcę. Okazało się, że miał on ponad 3 promile alkoholu Obywatelskie zatrzymanie w Nysie. Jeden z mieszkańców na trasie zauważył, że jadący przed nim kierowca porusza się 'wężykiem'. Postanowił jechać za… » więcej 2021-07-23, godz. 14:33 Rekrutacja do szkół średnich w powiecie głubczyckim na podobnym poziomie jak w zeszłym roku Zakończyła się rekrutacja do szkół średnich w powiecie głubczyckim. Podobnie jak w latach poprzednich największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszy… » więcej 2021-07-23, godz. 13:43 Wybrano najlepszą potrawę w województwie. KGW z Hajduków Nyskich będzie reprezentować Opolszczyznę podczas VI finału… Znamy zwycięzców pierwszego etapu VI edycji Bitwy Regionów. Najlepszą potrawą okazały się zapiekane hajduckie gołąbki z nadzieniem z surowych ziemniaków… » więcej 2021-07-23, godz. 12:47 Województwo opolskie szuka wykonawcy, który przygotuje dokumentację przedprojektową na potrzeby rewitalizacji linii… Województwo opolskie jako lider wspólnego projektu dla samorządów opolskich i śląskich ogłosiło przetarg w ramach II etapu programu Kolej Plus na wykonanie… » więcej 2021-07-23, godz. 12:15 W marcu napadł z nożem na sklep, teraz został aresztowany 28-latek, który w marcu napadł na sklep i grożąc nożem ukradł pieniądze, został zatrzymany przez policję. Najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie… » więcej 2021-07-23, godz. 11:00 Raport MZ. Bez nowych przypadków zakażeń i zgonów w naszym regionie. W kraju nieco ponad sto zachorowań [INFOGRAF… Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 108 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju. Minionej doby nie wykryto żadnego przypadku na Opolszczyźnie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »