Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-09-21, 09:49 Autor: Jacek Rudnik

Dr Bartłomiej Machnik o kryzysie w Zjednoczonej Prawicy: może być ciekawie

Bartłomiej Machnik [fot. Jan Mika]
Bartłomiej Machnik [fot. Jan Mika]
- Sytuacja jest dynamiczna i wszelkie scenariusze są w zasadzie realne, może być ciekawie - przyznał w rozmowie "W cztery oczy" dr Bartłomiej Machnik, politolog Collegium Humanum, odnosząc się do kryzysu w obozie rządowym. Impas na prawej stronie sceny politycznej będzie tematem poniedziałkowego (21.09) spotkania kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości. Czy są jeszcze szanse na porozumienie w obozie Zjednoczonej Prawicy?
W ocenie dr. Bartłomieja Machnika porozumienie się Prawa i Sprawiedliwości z Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry oraz Porozumieniem Jarosława Gowina i zażegnanie kryzysu w taki sposób, wydaje się na dziś najmniej prawdopodobnym scenariuszem.

- Wydaje mi się, że dzisiejsze spotkanie kierownictwa PiS oraz późniejszy komunikat może dosyć zmienić sytuację na polskiej scenie politycznej, a konsekwencje tego mogą być niekorzystne dla Polski z punktu widzenia jej racji stanu - ocenił na antenie Radia Opole dr Bartłomiej Machnik.

W razie rządu mniejszościowego - nie miał wątpliwości gość Radia Opole - forsowanie wszelkich ustaw będzie bardzo trudne i najpewniej też potrwa dłużej.

- Projekty różnych rozwiązań będą niezwykle trudne do przyjęcia, a rząd mniejszościowy będzie każdorazowo musiał negocjować z innymi partiami poparcie, a wiemy doskonale, że relacje Prawa i Sprawiedliwości z innymi klubami parlamentarnymi nie są za dobre - wyjaśniał politolog.

Według nieoficjalnych informacji ze stanowiskiem ministerialnym w rządzie może się pożegnać minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Dr Machnik mówił też o dużym prawdopodobieństwie opuszczenia już dziś rządu przez Solidarną Polskę.

W ocenie rozmówcy Radia Opole opozycja na ewentualnych wcześniejszych wyborach raczej straci, gdyż sondaże - mimo poważnych tarć na prawej stronie sceny politycznej, nadal pokazują wyraźną przewagę PiS.

Zerwanie rozmów koalicyjnych w sprawie rekonstrukcji rządu między Prawem i Sprawiedliwością a Solidarną Polską i Porozumieniem to m.in. konsekwencja piątkowego (18.09) głosowanie w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

Spotkanie kierownictwa PiS w sprawie kryzysu w Zjednoczonej Prawicy ma się rozpocząć (21.09) o godz. 13.
Bartłomiej Machnik 01
Bartłomiej Machnik 02

Wiadomości z regionu

2021-05-14, godz. 21:15 Punk szczepień w opolskim Toropolu będzie zlikwidowany? Jest plan przeprowadzki do przychodni przy Waryńskiego Punkt szczepień powszechnych w opolskim Toropolu może być zlikwidowany 1 czerwca. Z takim wnioskiem wystąpił jego koordynator dr Tomasz Halski. Są dwa powody… » więcej 2021-05-14, godz. 20:30 Raport dnia: na Opolszczyźnie potwierdzono blisko sto nowych zakażeń. Rusza luzowanie obostrzeń [INFOGRAFIKA] 98 nowych zakażeń i śmierć 8 mieszkańców potwierdzono dziś (14.05) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3 288… » więcej 2021-05-14, godz. 19:40 W Nysie funkcjonuje kolejny punkt szczepień. W domu kultury można podawać nawet 1000 dawek dziennie W Nysie uruchomiono kolejny punkt szczepień. W miejscowym domu kultury preparat będzie mogło przyjmować nawet prawie 1000 osób dziennie. » więcej 2021-05-14, godz. 18:45 "Będzie można lżej oddychać". Od soboty koniec z noszeniem maseczek na zewnątrz Rusza kolejny etap luzowania obostrzeń. Od jutra (15.05) zniesiony zostanie obowiązek zasłania ust i nosa na świeżym powietrzu. Warunkiem jest jednak zachowany… » więcej 2021-05-14, godz. 17:40 Byli parlamentarzyści Zjednoczonej Prawicy będą współpracować z wojewodą na rzecz Opolszczyzny [FILM, ZDJĘCIA] Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski zaprosił do współpracy byłych parlamentarzystów Zjednoczonej Prawicy, by razem pracować dla rozwoju Opolszczyzny. W… » więcej 2021-05-14, godz. 17:30 Dziś łatwiej natknąć się na policyjny patrol. W całym kraju trwa akcja "Prędkość" Po drogach całego kraju krąży dziś (14.05) większa niż zwykle liczba policyjnych patroli. W ramach akcji 'Prędkość', funkcjonariusze w sposób szczególny… » więcej 2021-05-14, godz. 16:15 Zaginionego 32-latka z Kędzierzyna-Koźla udało się odnaleźć po kilku godzinach poszukiwań W poszukiwania mężczyzny zaangażowano służby kryminalne, patrole prewencji i strażaków. » więcej 2021-05-14, godz. 15:52 Gaszą pożary i... walczą z covidem. Opolscy strażacy docenieni. Były medale, wyróżnienia, awanse i promesy na nowe… Gaszą pożary, usuwają skutki nawałnic, a od ponad roku pomagają w walce z pandemią COVID-19. 11 maja strażacy świętowali swój dzień, a dziś (14.05)… » więcej 2021-05-14, godz. 15:00 Nyski magistrat nauczy studentów, jak wygląda praca w urzędzie. Miasto podpisało porozumienie z miejscową uczelni… Nysa to kolejny samorząd, który zawarł porozumienie z miejscową uczelnią. Na jego mocy miasto ufunduje stypendia dla studentów, a także zapewni im możliwość… » więcej 2021-05-14, godz. 14:25 Koronawirus w szkole i przedszkolu w Opolu - Pozytywny wynik testu na obecność COVID-19 otrzymał uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 w Opolu. Na kwarantannę trafiło 20 osób - informuje opolski… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »