Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-09-09, 15:15 Autor: Witold Wośtak

W przyszłym roku ma być gotowy łącznik między Szpitalem Wojewódzkim a Opolskim Centrum Onkologii

Opolskie Centrum Onkologii [fot. Daniel Klimczak]
Opolskie Centrum Onkologii [fot. Daniel Klimczak]
M. Szemainda i M. Staszewski [fot. Witold Wośtak]
M. Szemainda i M. Staszewski [fot. Witold Wośtak]
Będzie łącznik między Opolskim Centrum Onkologii a Szpitalem Wojewódzkim w Opolu. Dzisiaj (09.09) podpisano umowę z wykonawcą.
Chodzi nie tylko o skomunikowanie obu szpitali, ale też dobudowę trzykondygnacyjnego budynku. Ma znaleźć się w nim Izba Przyjęć, Oddział Chirurgii Onkologicznej i Oddział Ginekologii Onkologicznej. Jak mówi Marek Staszewski, dyrektor OCO, chodzi o logistykę, komunikację, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo pacjentów.

- Czasami pacjent musi trafić do Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Dzisiaj nie mamy takiego oddziału, a żeby go zorganizować, potrzebowalibyśmy 8-9 milionów złotych. Sam łącznik kosztuje natomiast jakieś 2,5-3 miliony złotych. Dzięki niemu pacjent zyskuje bezpośredni dostęp do Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Szpitalu Wojewódzkim.

Realizacja ma potrwać do końca przyszłego roku, ale już teraz nieoficjalnie mówi się o wcześniejszym zakończeniu prac.

Marcin Szemainda, prezes firmy wykonawczej Baumar, zdaje sobie sprawę z trudności logistycznych tego zadania.

- Trwają prace projektowe, ale na poziomie logistycznym to zadanie będzie wymagające. Musimy pamiętać, że pracujemy na otwartym organizmie. Nie ma zbyt dużo miejsca - musimy tak zorganizować budowę, aby przebiegła sprawnie i bezpiecznie dla wszystkich ludzi uczestniczących w projekcie oraz dla pacjentów poruszających się na tym obszarze.

Roman Kolek, wicemarszałek województwa, przypomina, że idea łącznika pojawiła się już kilkanaście lat temu.

- Wreszcie zaistniały dobre warunki i przesłanki do tego, że przy współpracy obu dyrektorów powstała koncepcja dobrego zagospodarowania tego połączenia. Okres epidemii pokazał, że funkcjonalny łącznik stwarza możliwości wykorzystania powierzchni do celów potrzebnych w danym momencie.

Inwestycja ma kosztować 11 milionów 400 tysięcy złotych. Ponad 7 milionów złotych stanowi dotacja urzędu marszałkowskiego, natomiast resztę pieniędzy zapewnią oba szpitale.
Marek Staszewski
Marcin Szemainda
Roman Kolek

Wiadomości z regionu

2021-07-26, godz. 22:21 W słowackich Tatrach znaleziono ciało najprawdopodobniej polskiego turysty Poszukiwania zaginionego polskiego turysty zakończone - przekazało słowackie, górskie pogotowie ratunkowe. » więcej 2021-07-26, godz. 21:00 Raport dnia: jedno zakażenie koronawirusem w regionie. Rząd apeluje o zaszczepienie się Jedno zakażenie koronawirusem zostało minionej doby potwierdzone na Opolszczyźnie, a konkretnie w powiecie brzeskim. Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w… » więcej 2021-07-26, godz. 20:45 W Baborowie powstał hotelik dla zwierzaków "Poczekalnia". Ma pomóc w znalezieniu nowych właścicieli dla bezpańskich… Gmina Baborów uruchomiła hotelik dla zwierząt. Nazywa się 'Poczekalnia', bo tam właśnie bezpańskie psy czekają na nowych właścicieli. Czekają dokładnie… » więcej 2021-07-26, godz. 19:58 "To skandal". Janusz Kowalski o głosie "na nie" Ryszarda Galli w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego W piątek (23.07) Sejm uchwalił ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy… » więcej 2021-07-26, godz. 19:15 Uwaga! Pojawili się oszuści metodą "na skarbówkę" Otrzymałeś SMS-a z informacją o nieopłaconym podatku? Nie reaguj na jego treść, ani odnośniki w nim zawarte. Możesz stracić oszczędności całego życia… » więcej 2021-07-26, godz. 19:04 Wypadek z udziałem motocyklisty na DK 39 Około godziny 16.00 między Namysłowem a Kamienną, w ciągu DK 39 samochód osobowy zderzył się z motocyklem. » więcej 2021-07-26, godz. 19:00 Będzie kolejny etap rewitalizacji sali rajców w brzeskim ratuszu. Wewnątrz pojawi się również dodatkowe wyposaż… Sala rajców w brzeskim ratuszu przejdzie dalszą rewitalizację. Trwa postępowanie przetargowe mające wyłonić wykonawcę kolejnego etapu prac, dzięki którym… » więcej 2021-07-26, godz. 18:00 Ryszard Galla zabiega o obecność członków mniejszości w radach programowych mediów Poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla od dłuższego czasu zabiega o obecność członków mniejszości w radach programowych tych ośrodków medialnych… » więcej 2021-07-26, godz. 18:00 Przyrodnicy i wolontariusze policzyli susły w Kamieniu Śląskim. Łąkę w okolicy lotniska zamieszkuje 315 gryzoni 315 susłów moręgowanych zamieszkuje łąki w okolicy lotniska w Kamieniu Śląskim w gminie Gogolin. Tak wynika z szacunków wolontariuszy Polskiego Towarzystwa… » więcej 2021-07-26, godz. 17:00 Polska Cerekiew: po tym, jak woda wlała się do sali ślubów, gmina chce wybudować zadaszenie dziedzińca starego p… Zabytkowemu pałacowi w Polskiej Cerekwi zagraża woda. Nie chodzi o lokalne podtopienia, ale wody opadowe. Zbudowany na planie kwadratu budynek ma otwarty dziedziniec… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »