Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-09-09, 15:15 Autor: Witold Wośtak

W przyszłym roku ma być gotowy łącznik między Szpitalem Wojewódzkim a Opolskim Centrum Onkologii

Opolskie Centrum Onkologii [fot. Daniel Klimczak]
Opolskie Centrum Onkologii [fot. Daniel Klimczak]
M. Szemainda i M. Staszewski [fot. Witold Wośtak]
M. Szemainda i M. Staszewski [fot. Witold Wośtak]
Będzie łącznik między Opolskim Centrum Onkologii a Szpitalem Wojewódzkim w Opolu. Dzisiaj (09.09) podpisano umowę z wykonawcą.
Chodzi nie tylko o skomunikowanie obu szpitali, ale też dobudowę trzykondygnacyjnego budynku. Ma znaleźć się w nim Izba Przyjęć, Oddział Chirurgii Onkologicznej i Oddział Ginekologii Onkologicznej. Jak mówi Marek Staszewski, dyrektor OCO, chodzi o logistykę, komunikację, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo pacjentów.

- Czasami pacjent musi trafić do Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Dzisiaj nie mamy takiego oddziału, a żeby go zorganizować, potrzebowalibyśmy 8-9 milionów złotych. Sam łącznik kosztuje natomiast jakieś 2,5-3 miliony złotych. Dzięki niemu pacjent zyskuje bezpośredni dostęp do Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Szpitalu Wojewódzkim.

Realizacja ma potrwać do końca przyszłego roku, ale już teraz nieoficjalnie mówi się o wcześniejszym zakończeniu prac.

Marcin Szemainda, prezes firmy wykonawczej Baumar, zdaje sobie sprawę z trudności logistycznych tego zadania.

- Trwają prace projektowe, ale na poziomie logistycznym to zadanie będzie wymagające. Musimy pamiętać, że pracujemy na otwartym organizmie. Nie ma zbyt dużo miejsca - musimy tak zorganizować budowę, aby przebiegła sprawnie i bezpiecznie dla wszystkich ludzi uczestniczących w projekcie oraz dla pacjentów poruszających się na tym obszarze.

Roman Kolek, wicemarszałek województwa, przypomina, że idea łącznika pojawiła się już kilkanaście lat temu.

- Wreszcie zaistniały dobre warunki i przesłanki do tego, że przy współpracy obu dyrektorów powstała koncepcja dobrego zagospodarowania tego połączenia. Okres epidemii pokazał, że funkcjonalny łącznik stwarza możliwości wykorzystania powierzchni do celów potrzebnych w danym momencie.

Inwestycja ma kosztować 11 milionów 400 tysięcy złotych. Ponad 7 milionów złotych stanowi dotacja urzędu marszałkowskiego, natomiast resztę pieniędzy zapewnią oba szpitale.
Marek Staszewski
Marcin Szemainda
Roman Kolek

Wiadomości z regionu

2020-11-27, godz. 21:30 Zabójstwo podczas domowej imprezy w Cisowej w Kędzierzynie-Koźlu. Ciosy zadano wałkiem kuchennym Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu prowadzi śledztwo w sprawie śmierci 60-letniego mężczyzny, który zginął podczas zakrapianej alkoholem imprezy… » więcej 2020-11-27, godz. 20:30 Rządowe dofinansowanie do budowy mostu w Kędzierzynie-Koźlu odciąży miejski budżet. "To ważna i historyczna chw… - To bardzo ważna i historyczna chwila dla Kędzierzyna-Koźla. O tę inwestycję zabiegali wszyscy samorządowcy i sympatycy PiS, dla których ważne są sprawy… » więcej 2020-11-27, godz. 20:00 Raport dnia. W regionie 19 zgonów osób zarażonych COVID-19. Ponad 17 tysięcy infekcji i śmierć 579 zakażonych w… 19 zgonów osób zarażonych koronawirusem i 536 nowych infekcji potwierdzono dzisiaj (27.11) na Opolszczyźnie. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2020-11-27, godz. 19:10 Teraz zakażenie koronawirusem przechodzimy gorzej niż wiosną. Choruje też więcej białego personelu - Wiosenna fala koronawirusa była znacznie łagodniejsza, jeżeli chodzi o objawy zakażenia. Nie dominowały wtedy zaburzenia węchu i smaku - mówi Grzegorzem… » więcej 2020-11-27, godz. 18:30 W brzeskim żłobku miejskim wzrosną opłaty. Po raz ostatni stawki te zmieniano prawie 8 lat temu Brzeg podniesie opłaty dla rodziców posyłających dzieci do miejskiego żłobka. Powodem są rosnące koszty związane z przygotowywaniem posiłków. » więcej 2020-11-27, godz. 17:09 Martwy mężczyzna w rowie przy ulicy Gagarina w Opolu. Na miejscu są policjanci i prokurator [AKTUALIZACJA] Zwłoki mężczyzny odnaleziono przy ulicy Gagarina w Opolu. » więcej 2020-11-27, godz. 17:06 32-latek uprawiał w mieszkaniu konopie. Sam wezwał policję by zgłosić próbę oszustwa Do trzech lat więzienia grozi 32-latkowi, który miał w hodować konopie indyjskie w swoim mieszkaniu. Jak się okazało mężczyzna sam zadzwonił do policjantów… » więcej 2020-11-27, godz. 16:16 Rząd dofinansuje budowę łącznika do powstającej obwodnicy północnej Kędzierzyna-Koźla. Inwestycja jest warta 87… Rząd dofinansuje budowę łącznika do powstającej obwodnicy północnej Kędzierzyna-Koźla. Inwestycja jest warta ponad 80 milionów złotych i będzie możliwa… » więcej 2020-11-27, godz. 16:00 Kolejny kierowca ciężarówki z niesprawnymi hamulcami. Kontrola WITD na przejściu granicznym w Trzebinie Ciężarówkę z pękniętą tarczą hamulcową zatrzymali funkcjonariusze Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Opolu. » więcej 2020-11-27, godz. 15:30 Klikamy we wszystkie promocje, a konta są czyszczone. Mieszkańcy powiatu kluczborskiego stracili prawie 150 tysięcy… Blisko 150 tysięcy złotych straciło łącznie kilkoro mieszkańców powiatu kluczborskiego po oszukaniu przez cyberprzestępców. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »