Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-10, 20:50 Autor: Witold Wośtak

Uniwersytecki Szpital Kliniczny będzie mieć Centrum Badań i Innowacji. To projekt wart prawie 27 milionów złotych

Podpisanie umowy w sprawie Centrum Badań i Innowacji USK w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Podpisanie umowy w sprawie Centrum Badań i Innowacji USK w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Podpisanie umowy w sprawie Centrum Badań i Innowacji USK w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Podpisanie umowy w sprawie Centrum Badań i Innowacji USK w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Nowoczesne metody leczenia chorób serca, kręgosłupa i cywilizacyjnych będą opracowywane w Opolu. Dziś (10.07) podpisano umowę między Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym a urzędem marszałkowskim.
Badania oprą się o pacjentów, którzy będą zgłaszać się sami i przechodzić kwalifikację do projektów.

- Centrum badawcze w pełni uczyni nas szpitalem klinicznym - mówi Dariusz Madera, dyrektor USK, dodając, że na ten cel przeznaczono duży budynek po byłej pralni.

- To jest prawie 990 metrów kwadratowych. W budynku powstaną laboratoria medyczne, ale zainstalujemy również nowy tomograf komputerowy i rezonans trzyteslowy. One pozwolą na realizację typowych badań naukowych, bo to nie jest sprzęt stosowany bezpośrednio przy szpitalnym oddziale ratunkowym. Te urządzenia są bardziej dokładne – pozwalają badać na przykład choroby kardiologiczne w taki sposób, aby w trakcie jednego ruchu serca poznać wszystkie jego warstwy.

Prof. Marek Gierlotka, kierownik Oddziału Kardiologii w USK mówi, że celem jest połączenie leczenia pacjenta przy jednoczesnym rozwoju diagnostyki leczenia.

- Jesteśmy nastawieni na diagnostykę obrazową – to jest wytyczanie ścieżek diagnostycznych w chorobach sercowo-naczyniowych. W Centrum będziemy realizować zarówno projekty własne, jak i zewnętrzne. Liczymy na duże zainteresowanie, między innymi dlatego, że dedykowany sprzęt będzie dostępny właśnie dla badań naukowych.

Roman Kolek, wicemarszałek województwa odpowiedzialny za służbę zdrowia, zaznacza, że trzeba nadążać za postępem medycyny, w co bardzo dobrze wpisuje się ten projekt.

- Cieszę się z możliwości poprawy diagnostyki. Z pewnością będziemy mieć do czynienia z rozwojem nauki, ale także z wprowadzaniem nowoczesnych rozwiązań, które są stosowane na świecie. Szuka się coraz to nowszych metod, aby medycyna stała się skuteczniejsza i aby skrócić czas hospitalizacji. Dlatego, że dłuższe przebywanie w szpitalu zawsze skutkuje ryzykiem zakażeń wewnątrzszpitalnych. Nawet teraz w czasie epidemii mamy z tym wielkie problemy.

Projekt jest wart blisko 27 milionów złotych - ponad 17 milionów pochodzi z dotacji unijnej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, a blisko 2,5 miliona z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Dariusz Madera
Marek Gierlotka
Roman Kolek

Wiadomości z regionu

2020-09-26, godz. 21:15 Przebiegli ponad 400 kilometrów górskim szlakiem, by zachęcić mężczyzn do regularnego badania się 440 kilometrów górskiego szlaku w 6 dni pokonało dwóch mieszkańców Opolszczyzny. W ten sposób chcieli promować profilaktyczne badania w kierunku nowotworów… » więcej 2020-09-26, godz. 21:00 Kochają orzeszki leszczynowe, a można je spotkać w gęstych lasach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. To orzesznice… Biolodzy z Uniwersytetu Opolskiego prowadzą inwentaryzację gryzoni popielicowatych na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Pracownicy Instytutu Biologii… » więcej 2020-09-26, godz. 20:30 Raport dnia: kolejne 2 ofiary COVID-19 w regionie. Ostatniej doby przybyło też 32 chorych i 19 ozdrowieńców Kolejne dwie ofiary śmiertelne koronawirusa na Opolszczyźnie. W ciągu ostatniej doby w regionie przybyło też 32 zarażonych i 19 ozdrowieńców. » więcej 2020-09-26, godz. 18:15 Brzeg: biesiada pod znakiem upamiętnienia Bitwy Warszawskiej Koncerty, pokazy dawnego żołnierskiego wyposażenia i wspólna zabawa - to wszystko czeka na gości trwającej do jutra (27.09) Brzeskiej Biesiady Piwnej. » więcej 2020-09-26, godz. 17:00 Trwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Dołączyć do nich można w każdej chwili, bo odbywają się on-line Do niedzieli (27.09) potrwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich. W tym roku, w związku z pandemią, wydarzenie to odbywa się online. W programie znalazły się… » więcej 2020-09-26, godz. 16:44 Tradycyjny opolski żur żyniaty na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych Żur żyniaty na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych, w kategorii gotowe dania i potrawy. To 69 produkt z Opolszczyzny. O wpis na listę starało się… » więcej 2020-09-26, godz. 15:15 30 lat Opolskiej Izby Lekarskiej. "Nasze bezpieczeństwo jest gwarancją bezpieczeństwa naszych chorych" [ZDJĘCIA] Działają w interesie społecznym, dbają o rzetelność wykonywania zawodu i pracy lekarzy. To tylko część zadań, jakie realizuje od 30 lat Opolska Izba… » więcej 2020-09-26, godz. 15:15 Komprachcice: nowe miejsce do handlu obwoźnego W Komprachcicach powstał nowy parking, który będzie jednocześnie wykorzystywany do handlu obwoźnego. Jak informuje tamtejszy samorząd, dotychczasowa lokalizacja… » więcej 2020-09-26, godz. 14:20 W niedzielę 8. Święto Plonów i Targi Miodów w Muzeum Wsi Opolskiej 8. Święto Plonów i Targi Miodów już w niedzielę (27.09) w opolskim skansenie. Będzie można skosztować regionalnych potraw, spotkać twórców ludowych… » więcej 2020-09-26, godz. 12:55 W Grodkowie runął komin. W trakcie interwencji strażacy zostali wezwani do zdarzenia na autostradzie Pracowita sobota strażaków w powiecie brzeskim. Przed południem dwukrotnie wyjeżdżali do zdarzeń związanych z bezpieczeństwem na drogach regionu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***