Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-10, 20:50 Autor: Witold Wośtak

Uniwersytecki Szpital Kliniczny będzie mieć Centrum Badań i Innowacji. To projekt wart prawie 27 milionów złotych

Podpisanie umowy w sprawie Centrum Badań i Innowacji USK w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Podpisanie umowy w sprawie Centrum Badań i Innowacji USK w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Podpisanie umowy w sprawie Centrum Badań i Innowacji USK w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Podpisanie umowy w sprawie Centrum Badań i Innowacji USK w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Nowoczesne metody leczenia chorób serca, kręgosłupa i cywilizacyjnych będą opracowywane w Opolu. Dziś (10.07) podpisano umowę między Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym a urzędem marszałkowskim.
Badania oprą się o pacjentów, którzy będą zgłaszać się sami i przechodzić kwalifikację do projektów.

- Centrum badawcze w pełni uczyni nas szpitalem klinicznym - mówi Dariusz Madera, dyrektor USK, dodając, że na ten cel przeznaczono duży budynek po byłej pralni.

- To jest prawie 990 metrów kwadratowych. W budynku powstaną laboratoria medyczne, ale zainstalujemy również nowy tomograf komputerowy i rezonans trzyteslowy. One pozwolą na realizację typowych badań naukowych, bo to nie jest sprzęt stosowany bezpośrednio przy szpitalnym oddziale ratunkowym. Te urządzenia są bardziej dokładne – pozwalają badać na przykład choroby kardiologiczne w taki sposób, aby w trakcie jednego ruchu serca poznać wszystkie jego warstwy.

Prof. Marek Gierlotka, kierownik Oddziału Kardiologii w USK mówi, że celem jest połączenie leczenia pacjenta przy jednoczesnym rozwoju diagnostyki leczenia.

- Jesteśmy nastawieni na diagnostykę obrazową – to jest wytyczanie ścieżek diagnostycznych w chorobach sercowo-naczyniowych. W Centrum będziemy realizować zarówno projekty własne, jak i zewnętrzne. Liczymy na duże zainteresowanie, między innymi dlatego, że dedykowany sprzęt będzie dostępny właśnie dla badań naukowych.

Roman Kolek, wicemarszałek województwa odpowiedzialny za służbę zdrowia, zaznacza, że trzeba nadążać za postępem medycyny, w co bardzo dobrze wpisuje się ten projekt.

- Cieszę się z możliwości poprawy diagnostyki. Z pewnością będziemy mieć do czynienia z rozwojem nauki, ale także z wprowadzaniem nowoczesnych rozwiązań, które są stosowane na świecie. Szuka się coraz to nowszych metod, aby medycyna stała się skuteczniejsza i aby skrócić czas hospitalizacji. Dlatego, że dłuższe przebywanie w szpitalu zawsze skutkuje ryzykiem zakażeń wewnątrzszpitalnych. Nawet teraz w czasie epidemii mamy z tym wielkie problemy.

Projekt jest wart blisko 27 milionów złotych - ponad 17 milionów pochodzi z dotacji unijnej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, a blisko 2,5 miliona z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Dariusz Madera
Marek Gierlotka
Roman Kolek

Wiadomości z regionu

2021-01-21, godz. 20:45 W piątek pogrzeb płk Lidii Lwow-Eberle. Sanitariuszka Armii Krajowej bywała na Opolszczyźnie Pułkownik Lidia Lwow-Eberle spocznie w piątek (22.01) na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Sanitariuszka Armii Krajowej miała w życiorysie akcent opolski. » więcej 2021-01-21, godz. 20:30 Najstarszy dom Barki został rozbudowany i podwyższony W Kaczorowni pod Strzelcami Opolskimi zakończyła się rozbudowa najstarszego domu wspólnoty pomocy wzajemnej Barka. W przebudowanym dawnym gospodarstwie rolnym… » więcej 2021-01-21, godz. 20:15 Raport dnia: 7 zgonów i 143 nowe przypadki zakażeń koronawirusem. W piątek ruszają zapisy na szczepienia przeciw COVD-19… 7 zgonów i 143 nowe przypadki zakażeń koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-01-21, godz. 19:30 Dostęp do dziekanatu w torebce lub kieszeni. Uniwersytet Opolski przygotował aplikację na smartfony Uniwersytet Opolski uruchomi w poniedziałek (25.01) aplikację Mobilny USOS. » więcej 2021-01-21, godz. 19:17 Interwencja strażaków w samą porę. Pożar w Brzegu Ogień pojawił się na 3. piętrze wielorodzinnego budynku w Brzegu. » więcej 2021-01-21, godz. 19:06 Pomoc prawna, psychologiczna i lokalowa. Wsparcie dla czwórki osieroconych dzieci z Ozimka zakrojone na dużą skalę Nie tylko ubrania i pieniądze, ale również przygotowanie mieszkania, wsparcie psychologiczne i prawne. Mieszkańcy, przedsiębiorcy z gminy Ozimek oraz magistrat… » więcej 2021-01-21, godz. 18:51 Chorwacki przewoźnik zatrzymany przez WITD Jechał z niewłaściwym tachografem i teraz musi słono za to zapłacić. Funkcjonariusze Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Opolu podczas kontroli… » więcej 2021-01-21, godz. 17:15 Dyspozytornia medyczna w Opolu częścią Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego Do tej pory dyspozytornią zarządzało Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego, które podlega urzędowi marszałkowskiemu. » więcej 2021-01-21, godz. 16:45 Czy jest szansa, by pociągi dalekobieżne zatrzymywały się na przystanku obok jeziora Otmuchowskiego? Liczą na to właściciele… Mieszkańcy Otmuchowa chcą, by pociągi dalekobieżne, które w tym roku powróciły na magistralę podsudecką, zatrzymywały się także na przystanku Otmuchów… » więcej 2021-01-21, godz. 15:42 Czołowe zderzenie na DK45. Trasa Opole - Kluczbork zablokowana po wypadku [AKTUALIZACJA] Na odcinku drogi krajowej 45, między Obwodnicą Północną Opola a Zawadą ok. 14.30 samochód osobowy zderzył się czołowo z ciężarówką. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »