Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-01, 19:00 Autor: Witold Wośtak

Raport dnia: 7 nowych zakażeń i 7 powrotów do zdrowia. W sumie na Opolszczyźnie wyzdrowiało ponad 600 osób

[Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
[Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
7 nowych zachorowań i 7 powrotów do zdrowia odnotowano dzisiaj (01.07) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia w codziennym raporcie poinformowało o 382 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i 14 zgonach.
Wśród 7 nowych przypadków zachorowań na Opolszczyźnie mamy 2 osoby z powiatu oleskiego. To kobieta i mężczyzna w średnim wieku. Zakaziło się również 2 mieszkańców powiatu kluczborskiego. To kobieta i mężczyzna w wieku senioralnym. Kolejne przypadki dotyczą: mężczyzn w średnim wieku z powiatu głubczyckiego i krapkowickiego oraz seniora z Opola. Jak informują służby wojewody opolskiego stan wszystkich jest dobry. Zostali oni poddani izolacji domowej. Wszyscy zarazili się transmisją lokalną.

Walkę z koronawirusem wygrały między innymi 2 seniorki hospitalizowane w kędzierzyńsko-kozielskim szpitalu - to mieszkanka Opola i powiatu brzeskiego. W izolatorium wyzdrowiała również seniorka z powiatu namysłowskiego. W izolacji domowej do zdrowia powróciło 3 mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego: kobieta w sile wieku, nastolatka i nastolatek. Ostatnim z nowych ozdrowieńców jest mężczyzna w sile wieku z powiatu kluczborskiego, który przebywał w izolatorium.

Od początku pandemii na Opolszczyźnie odnotowano 948 zakażeń. Zmarło 51 osób, a wyzdrowiało 605 zarażonych.

Najwięcej nowych zakażeń potwierdzono wśród mieszkańców Śląska (169). Pozostałe przypadki dotyczą mieszkańców województw: wielkopolskiego (107), mazowieckiego (20), podkarpackiego (20), małopolskiego (18), łódzkiego (10), lubelskiego (7), warmińsko-mazurskiego (6), podlaskiego (5), dolnośląskiego (5), kujawsko-pomorskiego (4), świętokrzyskiego (4).

Od początku pandemii w Polsce liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 34 775. Z powodu COVID-19 zmarło 1 477 chorych. Do tej pory wyzdrowiało 21 791 osób, z czego 510 minionej doby.

Grupa Azoty przekazała kędzierzyńskiemu szpitalowi przy ul. Roosevelta kolejną partię podchlorynu sodu, środka, który służy do odkażania ścieków powstałych na oddziale zakaźnym. Takie ścieki mogą zawierać drobnoustroje chorobotwórcze, stąd potrzeba ich dodatkowego oczyszczenia. - Jest to sprawdzony środek w naszych instalacjach chłodniczych. Mamy pewność, że jest skuteczny i bezpieczny - mówi Jerzy Naszkiewicz, rzecznik prasowy Grupy Azoty ZAK S.A.

W komunikacji miejskiej nadal obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Policjanci przypominają o tym mieszkańcom stolicy regionu. Podczas kontroli w autobusach MZK zapominalskim wręczają maseczkę zamiast mandatu. Przekazane one zostały mundurowym przez opolski ratusz. - Mieliśmy w ostatnim czasie sporo zgłoszeń od mieszkańców, że coraz częściej pasażerowie wsiadają do autobusów bez maseczek - mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik prasowy opolskiego ratusza.

Koronawirus nie wpłynął na znaczne zmniejszenie liczby ubezpieczonych pracowników na Opolszczyźnie. ZUS informuje, że o zaledwie niecałe 1,5 procent ubyło osób zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. - Tuż przed wybuchem pandemii COVID-19 w naszym województwie zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych było 300 366 osób - mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych województwa opolskiego.

Rozprawa wcale nie musi odbywać się na sali sądowej czy na terenie zakładu karnego. W czasie pandemii koronawirusa coraz częściej dochodzi do sytuacji, w której posiedzenia odbywają się w formie elektronicznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu wizyta sędziego w zakładzie karnym nie jest konieczna. - Od początku epidemii w jednostkach okręgu opolskiego z możliwości tak zwanej e-wokandy skorzystało już 50 więźniów - mówi kapitan Katarzyna Idziorek, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Opolu.

Trwa sezon turystyczny nad Jeziorem Nyskim. Mimo pandemii koronawirusa, zarządcy terenu rekreacyjnego nie narzekają na brak zainteresowania ofertą. Nyska Akwa, która administruje terenem nad wodą wskazuje, że każdego dnia widać coraz większą frekwencję na plaży. Menedżer obiektu Łukasz Bogdanowski zauważa, że nie brakuje też osób, które rezerwują pobyt w ośrodku.

Dużą popularnością na początku sezonu letniego cieszą się też jeziora turawskie. Część plażowiczów nie wybiera się tego lata nad polskie morze ze względu na epidemię, mimo że wcześniej dokonali rezerwacji w pensjonatach i hotelach. Stawiają na wypoczynek niedaleko miejsca zamieszkania, aby ograniczać ryzyko zarażenia się koronawirusem. Dominika Kościelak, ratowniczka na Jeziorze Średnim, zwraca uwagę, że są punkty do dezynfekcji oraz dodatkowe maseczki i rękawiczki w apteczkach. - Większość ludzi jednak nie przejmuje się zasadami sanitarnymi - ocenia.

Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu zrezygnował z kolonii wyjazdowych w te wakacje ze względu na pandemię koronawirusa. Przygotował jednak półkolonie dla dzieci pozostających w Opolu. Zajęcia będą się odbywać od poniedziałku do piątku z zachowaniem obostrzeń sanitarnych. Pierwszy turnus rozpoczyna się w najbliższy poniedziałek - 6 lipca. MDK zapewnia opiekę od godziny 8.00 do 16.00. Uczestnicy otrzymają dwa posiłki: drugie śniadanie i obiad. Będą uczestniczyli w zajęciach artystycznych i sportowych na terenie placówki. Udział w półkolonii jest płatny.

Wiadomości z regionu

2020-09-26, godz. 21:15 Przebiegli ponad 400 kilometrów górskim szlakiem, by zachęcić mężczyzn do regularnego badania się 440 kilometrów górskiego szlaku w 6 dni pokonało dwóch mieszkańców Opolszczyzny. W ten sposób chcieli promować profilaktyczne badania w kierunku nowotworów… » więcej 2020-09-26, godz. 21:00 Kochają orzeszki leszczynowe, a można je spotkać w gęstych lasach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. To orzesznice… Biolodzy z Uniwersytetu Opolskiego prowadzą inwentaryzację gryzoni popielicowatych na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Pracownicy Instytutu Biologii… » więcej 2020-09-26, godz. 20:30 Raport dnia: kolejne 2 ofiary COVID-19 w regionie. Ostatniej doby przybyło też 32 chorych i 19 ozdrowieńców Kolejne dwie ofiary śmiertelne koronawirusa na Opolszczyźnie. W ciągu ostatniej doby w regionie przybyło też 32 zarażonych i 19 ozdrowieńców. » więcej 2020-09-26, godz. 18:15 Brzeg: biesiada pod znakiem upamiętnienia Bitwy Warszawskiej Koncerty, pokazy dawnego żołnierskiego wyposażenia i wspólna zabawa - to wszystko czeka na gości trwającej do jutra (27.09) Brzeskiej Biesiady Piwnej. » więcej 2020-09-26, godz. 17:00 Trwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Dołączyć do nich można w każdej chwili, bo odbywają się on-line Do niedzieli (27.09) potrwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich. W tym roku, w związku z pandemią, wydarzenie to odbywa się online. W programie znalazły się… » więcej 2020-09-26, godz. 16:44 Tradycyjny opolski żur żyniaty na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych Żur żyniaty na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych, w kategorii gotowe dania i potrawy. To 69 produkt z Opolszczyzny. O wpis na listę starało się… » więcej 2020-09-26, godz. 15:15 30 lat Opolskiej Izby Lekarskiej. "Nasze bezpieczeństwo jest gwarancją bezpieczeństwa naszych chorych" [ZDJĘCIA] Działają w interesie społecznym, dbają o rzetelność wykonywania zawodu i pracy lekarzy. To tylko część zadań, jakie realizuje od 30 lat Opolska Izba… » więcej 2020-09-26, godz. 15:15 Komprachcice: nowe miejsce do handlu obwoźnego W Komprachcicach powstał nowy parking, który będzie jednocześnie wykorzystywany do handlu obwoźnego. Jak informuje tamtejszy samorząd, dotychczasowa lokalizacja… » więcej 2020-09-26, godz. 14:20 W niedzielę 8. Święto Plonów i Targi Miodów w Muzeum Wsi Opolskiej 8. Święto Plonów i Targi Miodów już w niedzielę (27.09) w opolskim skansenie. Będzie można skosztować regionalnych potraw, spotkać twórców ludowych… » więcej 2020-09-26, godz. 12:55 W Grodkowie runął komin. W trakcie interwencji strażacy zostali wezwani do zdarzenia na autostradzie Pracowita sobota strażaków w powiecie brzeskim. Przed południem dwukrotnie wyjeżdżali do zdarzeń związanych z bezpieczeństwem na drogach regionu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***