Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-30, 11:45 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Długo na to czekałem" kontra "to nie jest dobry pomysł" - opolanie o częściowym zniesieniu obowiązku noszenia maseczek

Maseczki ochronne [fot.rynekaptek.pl]
Maseczki ochronne [fot.rynekaptek.pl]
Po ponad półtora miesiąca zniesiony zostaje obowiązek zasłaniania ust i nosa w otwartej przestrzeni publicznej pod warunkiem, że możemy zachować dwa metry odstępu od innych. Maseczki będą konieczne w przestrzeniach zamkniętych, między innymi w urzędach, sklepach czy autobusach.
- Utrzymanie dystansu społecznego i noszenie maseczek w przestrzeni otwartej, tam gdzie jest większe skupisko ludzi chroni nas przed ewentualnym zakażeniem koronawirusem - mówi Małgorzata Gudełajtis, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu. - Osoby, które są w pobliżu nas mogą kaszleć, kichać i bioaerozol, który wydostaje się z dróg oddechowych poszczególnych osób utrzymuje się w powietrzu. On może być przenoszony przez wiatr, może utrzymywać się w powietrzu i my w tę chmurę wchodzimy w danym momencie. Przede wszystkim maski powinniśmy nosić w sposób właściwy. Noszenie masek zasłaniających jedynie usta czy noszenie ich na brodzie całkowicie bezzasadne i mija się z celem. Dodatkowo nikogo to nie chroni.

Zdania mieszkańców stolicy województwa na temat noszenia maseczek są podzielone. Jedni są za ich zdjęciem, a drudzy uważają, że powinny być nadal wszędzie obowiązkowe.

- Osobiście uważam, że nie jest to dobre, bo nie możemy polegać na odpowiedzialności ludzi. Nie wszyscy są w stanie powstrzymać się od wyjścia, jeśli są chorzy nawet na zwykłą grypę, a wszystko teraz osłabia naszą odporność i zwiększa ryzyko zachorowania. Podsumowując uważam, że to nie jest dobry pomysł - mówią mieszkańcy Opola. - Długo na to czekałem, ze względu na to, że biegam, a bieganie w maseczce jest bardzo trudne. - Uważam, że po wejściu zmniejszania restrykcji co do maseczek, to część ludzi będzie chodzić bez nich, a część dla własnego komfortu psychicznego będzie ich nadal używać.

Przypominamy, że z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki do 13 roku życia, osoby wspólnie mieszkające i osoby niepełnosprawne.
Małgorzata Gudełajtis
mieszkańcy Opola

Wiadomości z regionu

2020-09-29, godz. 10:30 Koronawirus w krapkowickim ratuszu. Wydział Spraw Obywatelskich nieczynny do poniedziałku Urząd Miasta i Gminy w Krapkowicach poinformował o zamknięciu Wydziału Spraw Obywatelskich do poniedziałku (5 października). Ma to związek z potwierdzeniem… » więcej 2020-09-29, godz. 09:37 Nocny wypadek w Dąbrowie. Poszkodowane zostały 2 osoby Dwie osoby zostały ranne w nocnym wypadku na drodze krajowej nr 46 w Dąbrowie na trasie Nysa - Opole. 40 minut po północy zderzyły się dwa samochody oso… » więcej 2020-09-29, godz. 08:30 SOR przy Szpitalu Wojewódzkim w Opolu otrzymał od Ministerstwa Zdrowia maszynę do pomocy w resuscytacji pacjenta Ministerstwo Zdrowia przekazało aparat do mechanicznej kompresji klatki piersiowej pacjenta dla SOR-u w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. Maszyna ma być wsparciem… » więcej 2020-09-29, godz. 07:55 10 zastępów straży pożarnej gasi pożar chlewni i budynku mieszkalnego w Niezdrowicach Strażacy gaszą pożar chlewni i budynku mieszkalnego w Niezdrowicach w powiecie strzeleckim. » więcej 2020-09-28, godz. 22:00 Prudnik: nowa koncepcja dworca autobusowego przewiduje oszczędną inwestycję. "Obiekt będzie skrojony na potrzeby naszego… Spółka z Łodzi wykona dokumentację projektową budowy dworca autobusowego w Prudniku. Oferując najkorzystniejsze warunki finansowe wygrała przetarg na to… » więcej 2020-09-28, godz. 20:30 Nagrody marszałka dla najlepszych sportowców z regionu. "Sport w województwie opolskim ma się dobrze" 27 zawodników i 7 trenerów, którzy w 2019 roku wyróżnili się szczególną aktywnością na rzecz rozwoju i promocji sportu w regionie odebrało nagrody przyznawane… » więcej 2020-09-28, godz. 20:00 Raport dnia: w regionie potwierdzono 35 zakażeń koronawirusem. 19 przypadków dotyczy powiatu oleskiego 35 nowych zakażeń koronawirusem i 3 przypadki ozdrowień potwierdzono dziś (28.09) na Opolszczyźnie. Od początku epidemii w Polsce patogen z Chin potwierdzono… » więcej 2020-09-28, godz. 18:30 W połowie października przy centrum przesiadkowym Opole Główne staną 16-metrowe filary Powstają fundamenty pod budowę centrum przesiadkowego Opole Główne. W miejscu, gdzie wcześniej mieścił się dworzec PKS wykonawca betonuje ławy, ustawiono… » więcej 2020-09-28, godz. 18:00 Osiem placówek oświatowych w regionie pracuje hybrydowo, trzy pozostają zamknięte Osiem placówek oświatowych na Opolszczyźnie pracuje hybrydowo, a trzy pozostają całkowicie zamknięte - poinformowało opolskie kuratorium oświaty. Przedszkole… » więcej 2020-09-28, godz. 17:15 Opole: są już szczepionki dla seniorów powyżej 65. roku życia Mieszkańcy Opola powyżej 65. roku życia od jutra (29.09) mogą korzystać z darmowych szczepionek przeciwko grypie » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***