Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-03-07, 08:00 Autor: Witold Wośtak

Młodzież z Opola wzięła udział w turnieju debat oksfordzkich. "Jesteśmy w stanie wyciągnąć z nich wiele wniosków"

Turniej eliminacyjny Ogólnopolskiego Turnieju Debat Oksfordzkich DeBBaty w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Turniej eliminacyjny Ogólnopolskiego Turnieju Debat Oksfordzkich DeBBaty w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Trzy licea z Opola zmierzyły się w turnieju eliminacyjnym Ogólnopolskiego Turnieju Debat Oksfordzkich DeBBaty. Chodzi w nich o kulturalną dyskusję nad tezą - jedna strona broni jej, druga sprzeciwia się.
Uczestnicy rozmawiali, czy lektury z treściami nietolerancyjnymi powinny zostać usunięte z kanonu i czy państwa walczące z terroryzmem muszą przestrzegać praw człowieka.

- Trzecia kwestia to szkodliwość zakazu handlu w niedzielę - mówi Adam Gomoła, koordynator debat oksfordzkich w Opolu.

- Skoro organizujemy turniej dla licealistów, zdajemy sobie sprawę, że oni stykają się z debatami pierwszy raz. Z tego względu wcześniej organizujemy cykl szkoleń w zakresie debatowania oksfordzkiego. U nas były dwa takie spotkania - tydzień po tygodniu - i one trwały po trzy godziny. Debatujący mieli więc sześć godzin solidnego szkolenia odnośnie debat oksfordzkich.

Zuzanna Jarocka, uczennica liceum numer 2 Opolu, zaznacza, że do udziału zmobilizowała ją wychowawczyni oraz możliwość wzięcia udziału w warsztatach przed turniejem.

- Rzeczywiście ta forma nie leży szczególnie początkującym mówcom i debatującym osobom. Uważam, że debaty oksfordzkie są trudne, ale bardzo edukujące. Jesteśmy w stanie wyciągnąć z nich wiele wniosków, które być może wprowadzimy w swoim życiu przy wystąpieniach publicznych. Na pewno mówimy o brutalnej formie, bo trzeba wyznaczyć wygranego oraz przegranego i zwrócić uwagę na wszystkie błędy.

Turnieje eliminacyjne są organizowane w jedenastu innych miastach Polski. Zwycięzcy spotkają się na finale ogólnopolskim w Warszawie.

Debbaty są organizowane przez Samorząd Studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Adam Gomoła
Zuzanna Jarocka

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 U rodziny Cimermanów święta to nie lada wyzwanie. Do wieczerzy zasiądzie w tym roku 19 osób Ponad 150 uszek, kilka litrów barszczu i mnóstwo pierników - tak w skrócie wyglądają przygotowania do wigilii u państwa Cimermanów z Lewina Brzeskiego… » więcej 2024-12-24, godz. 10:49 "Ksiądz na rowerze" o znaczeniu wigilii i Bożego Narodzenia - W kościele katolickim mamy wiele wigilii - bo słowo 'wigilia' oznacza 'dzień wcześniej'. Mamy więc dzisiejszą Wigilię Bożego Narodzenia, ale mamy też… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »