Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-04, 18:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Opolskie walczy ze smogiem i... wysyła urzędników na studia. "Trzeba pojąć trochę wiedzy energetycznej"

Podpisanie umowy między UMWO a PO [fot.P.Wójtowicz]
Podpisanie umowy między UMWO a PO [fot.P.Wójtowicz]
Opolskie przeznaczy 10 mln złotych na wykształcenie ekspertów do spraw jakości powietrza. Plan zakłada, że urząd marszałkowski pozyska bezpośrednio z Brukseli pieniądze, natomiast Politechnika Opolska będzie kształciła urzędników. Taką możliwość stwarza program LIFE. Marszałek Andrzej Buła tłumaczy, że po zdobyciu kwalifikacji pracownicy będą doradzać właścicielom kopciuchów, jak mogą przyczynić się do poprawy jakości powietrza. My pytaliśmy dlaczego 10 mln złotych trafia na studia, zamiast na wymianę pieców?
Marszałek twierdzi, że program LIFE nie jest programem inwestycyjnym, tylko przeznaczonym na zarządzanie, ponadto pomoc przeznaczona na wymianę pieców nie cieszy się dużym zainteresowaniem.

- Przeznaczamy już pieniądze na program, który zakłada, że właściciel domu, gmina i urząd marszałkowski przeznaczą na wymianę pieca po 1/3. W pierwszym naborze na 12 mln złotych skonsumowano 8 mln złotych - argumentuje Andrzej Buła.

- Najpierw to koordynatorów musimy wyposażyć w wiedzę - dodaje Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska. Natomiast na pytanie, jaka potrzebna jest wiedza, by wiedzieć, że powietrze jest zanieczyszczone, tłumaczył - to prawda, ale żeby móc dobrze doradzić, to trzeba pojąć trochę wiedzy energetycznej.

Natomiast marszałek uzupełnia: - Jeśli mamy teraz szansę, żeby wziąć 10 mln złotych z Brukseli i nie angażować pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego to, to robimy. Jeśli się to nie uda, to zrobimy to z RPO. To jest konkurencja europejska, a w tym programie konkurujemy z Europą.

Jeśli opolskie otrzyma dofinansowanie, to w październiku tego roku ruszy inwentaryzacja źródeł ciepła, po to, by absolwenci studiów podyplomowych wiedzieli, komu potem doradzać. Studia rozpoczną się w lutym 2021 i potrwają rok, a mogą z nich skorzystać tylko osoby, które wyznaczy wójt, czy burmistrz. Do pomysłu przyłącza się również Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, który na tzw. wkład własny dał promesę w kwocie 4 milionów złotych.

Dzisiaj w sprawie kształcenia doradców energetycznych podpisano umowę w Politechniką Opolską. Porozumienie zakłada, że z pieniędzy programu LIFE uczelnia będzie kształcić ekspertów. Rektor Marcin Lorenc stwierdził: - Moim zdaniem zmiana świadomości szczególnie w mniejszych miejscowościach jest ważna. Ponieważ tam starsi mieszkańcy często uważają, że niczym innym nie można ogrzewać domów, jak tylko piecem na węgiel, a palenie plastikowych butelek przynosi efekty ekologiczne.

Do tej pory na 71 samorządów z województwa opolskiego do programu chcą przystąpić 42 gminy. W najbliższy czwartek w urzędzie marszałkowskim dojdzie do podpisania umów między marszałkiem a samorządowcami. Według informacji samorządu regionu za przekroczenie pyłów zawieszonych i benzo(a)pirenu w 42 procentach odpowiada ogrzewanie indywidualne.
Andrzej Buła, Manfred Grabelus

Wiadomości z regionu

2021-09-26, godz. 19:12 W Ligocie Górnej osobówka zderzyła się z motocyklem. Są utrudnienia na DW 409 Utrudnienia na drodze wojewódzkiej nr 409 w miejscowości Ligota Górna w powiecie strzeleckim. Tam dziś (26.09) po godz. 18:00 samochód osobowy zderzył się… » więcej 2021-09-26, godz. 18:15 Pomagają, leczą i udzielają porad. Aptekarze mają dzisiaj swoje święto. Ich pracę doceniono w Gorzowie Śląskim Mają ogromną wiedzę i empatię, często zastępują lekarzy i udzielają fachowej pomocy. Dziś (26.09) przypada Światowy Dzień Farmaceuty, który obchodzony… » więcej 2021-09-26, godz. 18:00 Za nami pielgrzymka złotych jubilatów małżeńskich. Do Opola zjechały małżeństwa z całej diecezji Przeżyli ze sobą 50 lat, a dzisiaj podziękowali za to Bogu. Do kościoła seminaryjnego w Opolu zjechały małżeństwa z całego regionu. Pielgrzymi na mszach… » więcej 2021-09-26, godz. 17:00 W Brzegu rozegrano Mistrzostwa Polski Ultimate Frisbee. W tej grze nie ma sędziów, potrzebne jest zaufanie Łączy w sobie elementy koszykówki, piłki nożnej, ręcznej i rugby. Mowa o grze zespołowej ultimate frisbee, która w ten weekend zagościła na stadionie… » więcej 2021-09-26, godz. 16:00 Zakończyła się akcja szczepień w parafiach w powiecie brzeskim i namysłowskim. Zainteresowanie było niewielkie W czterech parafiach naszego regionu stanęły dzisiaj (26.09) mobilne punkty szczepień. Wierni po niedzielnej mszy świętej mogli się zaszczepić w dwóch… » więcej 2021-09-26, godz. 15:10 W Namysłowie trwa piknik wojskowy. "Mieszkańcy mogą tutaj tak namacalnie zobaczyć, jak wygląda wojsko, dotknąć sprzętu"… Konkurs strzelecki, pokazy sprzętu wojskowego czy sprawdzenie umiejętności w dyscyplinach sportowych. To tylko część atrakcji, jakie czekają na mieszkańców… » więcej 2021-09-26, godz. 14:45 Wypadek na ul. Partyzanckiej w Opolu. Dwie osoby poszkodowane Dwie osoby zostały ranne w wypadku w Opolu. Jak poinformował asp. sztab. Dariusz Grudzień z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, po… » więcej 2021-09-26, godz. 13:00 Na Opolszczyźnie brakuje 300 wolontariuszy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości Na Opolszczyźnie brakuje 300 wolontariuszy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości, a w całym kraju ponad 9000 osób. Czasu na zgłoszenia zostało niewiele… » więcej 2021-09-26, godz. 13:00 Nysa: gmina dołoży pieniądze do budowy kolumbarium Nysa ogłosiła kolejny przetarg na budowę kolumbarium na cmentarzu przy ul. Złotogłowickiej. Wcześniej do konkursu na wykonanie pierwszego etapu prac stanęła… » więcej 2021-09-26, godz. 11:00 Ministerstwo Zdrowia: 643 zakażenia koronawirusem w kraju, w tym 7 w województwie opolskim. Zmarł jeden mieszkaniec… Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 643 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 7 w województwie opolskim. W najnowszym raporcie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »