Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-04, 18:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Opolskie walczy ze smogiem i... wysyła urzędników na studia. "Trzeba pojąć trochę wiedzy energetycznej"

Podpisanie umowy między UMWO a PO [fot.P.Wójtowicz]
Podpisanie umowy między UMWO a PO [fot.P.Wójtowicz]
Opolskie przeznaczy 10 mln złotych na wykształcenie ekspertów do spraw jakości powietrza. Plan zakłada, że urząd marszałkowski pozyska bezpośrednio z Brukseli pieniądze, natomiast Politechnika Opolska będzie kształciła urzędników. Taką możliwość stwarza program LIFE. Marszałek Andrzej Buła tłumaczy, że po zdobyciu kwalifikacji pracownicy będą doradzać właścicielom kopciuchów, jak mogą przyczynić się do poprawy jakości powietrza. My pytaliśmy dlaczego 10 mln złotych trafia na studia, zamiast na wymianę pieców?
Marszałek twierdzi, że program LIFE nie jest programem inwestycyjnym, tylko przeznaczonym na zarządzanie, ponadto pomoc przeznaczona na wymianę pieców nie cieszy się dużym zainteresowaniem.

- Przeznaczamy już pieniądze na program, który zakłada, że właściciel domu, gmina i urząd marszałkowski przeznaczą na wymianę pieca po 1/3. W pierwszym naborze na 12 mln złotych skonsumowano 8 mln złotych - argumentuje Andrzej Buła.

- Najpierw to koordynatorów musimy wyposażyć w wiedzę - dodaje Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska. Natomiast na pytanie, jaka potrzebna jest wiedza, by wiedzieć, że powietrze jest zanieczyszczone, tłumaczył - to prawda, ale żeby móc dobrze doradzić, to trzeba pojąć trochę wiedzy energetycznej.

Natomiast marszałek uzupełnia: - Jeśli mamy teraz szansę, żeby wziąć 10 mln złotych z Brukseli i nie angażować pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego to, to robimy. Jeśli się to nie uda, to zrobimy to z RPO. To jest konkurencja europejska, a w tym programie konkurujemy z Europą.

Jeśli opolskie otrzyma dofinansowanie, to w październiku tego roku ruszy inwentaryzacja źródeł ciepła, po to, by absolwenci studiów podyplomowych wiedzieli, komu potem doradzać. Studia rozpoczną się w lutym 2021 i potrwają rok, a mogą z nich skorzystać tylko osoby, które wyznaczy wójt, czy burmistrz. Do pomysłu przyłącza się również Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, który na tzw. wkład własny dał promesę w kwocie 4 milionów złotych.

Dzisiaj w sprawie kształcenia doradców energetycznych podpisano umowę w Politechniką Opolską. Porozumienie zakłada, że z pieniędzy programu LIFE uczelnia będzie kształcić ekspertów. Rektor Marcin Lorenc stwierdził: - Moim zdaniem zmiana świadomości szczególnie w mniejszych miejscowościach jest ważna. Ponieważ tam starsi mieszkańcy często uważają, że niczym innym nie można ogrzewać domów, jak tylko piecem na węgiel, a palenie plastikowych butelek przynosi efekty ekologiczne.

Do tej pory na 71 samorządów z województwa opolskiego do programu chcą przystąpić 42 gminy. W najbliższy czwartek w urzędzie marszałkowskim dojdzie do podpisania umów między marszałkiem a samorządowcami. Według informacji samorządu regionu za przekroczenie pyłów zawieszonych i benzo(a)pirenu w 42 procentach odpowiada ogrzewanie indywidualne.
Andrzej Buła, Manfred Grabelus

Wiadomości z regionu

2020-09-27, godz. 19:47 Genealodzy ponownie debatowali w Brzegu. "W czasie pandemii wiele osób rozpoczęło swoje poszukiwania" W Brzegu zakończyła się 7. edycja ogólnopolskiej konferencji genealogicznej. Podczas weekendowego wydarzenia można było zgłębić wiedzę w zakresie między… » więcej 2020-09-27, godz. 19:10 Opolanie produkują coraz więcej odpadów. Opolski ratusz zamierza zabiegać o pieniądze na projekt edukacyjny, który… Opole chce przygotować i realizować projekt 'Eko-nawyki dobre praktyki - gospodarka o obiegu zamkniętym'. Podczas czwartkowej (24.09) sesji 21 radnych jednogłośnie… » więcej 2020-09-27, godz. 18:30 "Trzeba pomagać innym i robić tego jak najwięcej". W Przyworach zorganizowano festyn na rzecz opolskiego hospicjum … Mieszkańcy Przywor włączyli się w pomoc finansową na rzecz hospicjum 'Betania' z Opola. Na placu przy domu kultury przygotowali festyn pod hasłem 'Przywory… » więcej 2020-09-27, godz. 16:00 Pandemia nie zatrzymała miłośników festiwalowego rajdu ulicami Opola. "Są prędkości, są zakręty" 35 załóg w 6 kategoriach bierze udział w rozgrywanym dziś (27.09) 51. Rajdzie Festiwalowym na ulicach Opola. » więcej 2020-09-27, godz. 13:00 Park za prudnickim liceum zyska nowy wygląd i... pszczoły. Czy dzięki inwestycji w technikum zostanie uruchomiony profil… Trwa przebudowa parku przy II Liceum Ogólnokształcącym w Prudniku. Inwestycja jest warta 950 tysięcy złotych, a 85 procent pieniędzy pochodzi z dotacji unijnej… » więcej 2020-09-27, godz. 12:29 Miody, chleby, lokalne przysmaki, porcelana i wiele innych wyrobów na Święcie Plonów i Targach Miodu w opolskim skansenie… Ponad 40 wystawców z Polski oraz Czech zjechało do Muzeum Wsi Opolskiej na Święto Plonów i Targi Miodów. Już po raz 8. mieszkańcy Opolszczyzny i nie tylko… » więcej 2020-09-27, godz. 10:57 Raport MZ: 1350 nowych zakażeń w Polsce i 16 na Opolszczyźnie. Jest kolejna ofiara śmiertelna w regionie [AKTUALIZ… 1350 nowych przypadków koronawirusa stwierdzono w ciągu ostatniej doby w naszym kraju. Ministerstwo Zdrowia poinformowało też o kolejnych 8 zgonach związanych… » więcej 2020-09-27, godz. 09:19 Barier dla osób głuchych i niedosłyszących może być znacznie mniej. Dziś doskonała okazja, by o tym przypomnie… W przypadającym w niedzielę (27.09) Międzynarodowym Dniu Głuchych i Języka Migowego o barierach w urzędach i problemach z komunikacją, których może być… » więcej 2020-09-27, godz. 07:00 Krogulna karpiem płynąca! Finał akcji "Chcę wyjechać na wieś" 'Roladka stawowego Władka', 'Karp krogulniański z pieczarkami' i 'Pulpeciki rybne z ziołami' - o tych dniach rozmawialiśmy na antenie Radia Opole nadając… » więcej 2020-09-26, godz. 21:15 Przebiegli ponad 400 kilometrów górskim szlakiem, by zachęcić mężczyzn do regularnego badania się 440 kilometrów górskiego szlaku w 6 dni pokonało dwóch mieszkańców Opolszczyzny. W ten sposób chcieli promować profilaktyczne badania w kierunku nowotworów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***