Radio Opole » Gospodarka
2021-01-12, 13:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Spójny system zarządzania jakością powietrza na Opolszczyźnie. Rusza innowacyjny projekt na skalę ogólnopolską

Dym [fot. Daniel Klimczak]
Dym [fot. Daniel Klimczak]
Województwo opolskie rozpoczyna diagnostykę złego stanu powietrza. Zdefiniować przyczyny ma pomóc prowadzony w ramach europejskiego programu LIFE projekt „Wdrożenie systemu zarządzania jakością powietrza w samorządach województwa opolskiego”. Jego koordynatorem będzie urząd marszałkowski.
- Projekt będzie się składał z dwóch głównych elementów. Szeroko zakrojonej akcji informacyjnej dla mieszkańców oraz na utworzeniu jednolitego, dla całego regionu, systemu zarządzania – mówi Katarzyna Oszańca, kierownik projektu. - Ten system będzie się składał z kilku komponentów. Z jednej strony będziemy pomagać mieszkańcom w napisaniu wniosku o dofinansowanie, będzie baza wojewódzka "kopciuchów", uspójniona z rządową bazą. Dodatkowo chcemy zrobić regionalny system diagnozowania jakości powietrza. W każdej gminie, w każdym powiecie będzie zamontowany czujnik, 71 takich czujników na terenie województwa.

Projekt jest realizowany w ramach europejskiego programu LIFE. Opolszczyzna, obok Małopolski, będzie prekursorem takich rozwiązań w kraju.

- Potrzebne nam jest skuteczne zdefiniowanie problemów związanych z jakością powietrza i to ma dać wymierne efekty nie tylko na Opolszczyźnie - przekonuje wicemarszałek województwa opolskiego Antoni Konopka. - Problemy związane z realizacją programu ochrony powietrza, jaki przyjęliśmy w naszym województwie, to przede wszystkim brak systemu zarządzania. Jeżeli chodzi o odpowiednie narzędzia oraz kompetencje w samorządach lokalnych w przygotowaniu systemu zarządzania jesteśmy liderem w naszym kraju.

Do projektu przystąpiły 42 gminy z województwa opolskiego, w tym wszystkie miasta powiatowe. Partnerem została Politechnika Opolska, która między innymi wykształci na podyplomowych studiach, specjalistów dla gmin. Projekt będzie realizowany także we współpracy z dwoma regionami czeskimi. To kraje ołomuniecki i śląsko-morawski.

W puli jest ponad 3 miliony euro. Ponad połowa zostanie pokryta przez Komisję Europejską. 40 proc. tej kwoty przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Projekt będzie realizowany do połowy przyszłego roku.
Katarzyna Oszańca
Antoni Konopka

Gospodarka

2021-01-23, godz. 18:00 Drogowe otwarcie roku w Dąbrowie. W styczniu pięć przetargów Rozstrzygnięcie przetargu na remont ulicy Akacjowej w Mechnicach rozpoczął tegoroczne drogowe działania w Dąbrowie. Inwestycja będzie kosztowała 170 tysięcy… » więcej 2021-01-23, godz. 15:00 Kluczborskie starostwo kontynuuje spłatę zadłużenia. W budżecie są też inwestycje, ale kluczową rolę odegrają… Spłata 4 milionów 300 tysięcy złotych zadłużenia to cel Starostwa Powiatowego w Kluczborku na 2021 rok. » więcej 2021-01-23, godz. 11:00 Wyleją asfalt na 2 kilometrach drogi między polami Prawie 2-kilometrowa, szutrowa droga transportu rolnego w okolicach Zakrzowa w gminie Polska Cerekiew doczeka się asfaltu. To jedna z większych inwestycji zaplanowanych… » więcej 2021-01-23, godz. 08:00 Mała wiejska gmina przeznacza połowę budżetu na inwestycje Niemal połowa tegorocznego budżetu gminy Walce przeznaczona jest na inwestycje. Większość planów, które mają być zrealizowane w tym roku, jest wsparta… » więcej 2021-01-22, godz. 20:30 Turawa z rekordowym budżetem inwestycyjnym. W puli ponad 22 miliony złotych. Powstanie ścieżka rowerowa z Opola nad… Inwestycje drogowe zdominowały plany budżetowe Turawy na 2021 rok. Największą z nich będzie realizacja ścieżki pieszo-rowerowej, która połączy granice… » więcej 2021-01-22, godz. 19:15 Gmina Głubczyce może otrzymać 3 mln złotych na inwestycje i pomoc dla branży turystycznej Gmina Głubczyce została zakwalifikowana do programu pomocy z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych. W ramach tego programu ponad 200 gmin położonych na terenach… » więcej 2021-01-22, godz. 18:45 Powiat kędzierzyńsko-kozielski wśród laureatów Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów Powiat kędzierzyńsko-kozielski na trzecim miejscu w konkursie na najlepsze i najbardziej rozwojowe samorządy. Konkurs zorganizował Związek Powiatów Polskich… » więcej 2021-01-22, godz. 17:15 Nowy inwestor w Kluczborku. Będzie magazyn firmy kurierskiej i 60-70 miejsc pracy Będzie od 60 do 70 nowych miejsc pracy w Kluczborku. Firma kurierska wybuduje magazyn. » więcej 2021-01-22, godz. 15:15 Rozbudowują sieć kanalizacyjną dla nowych mieszkańców i inwestorów Niemal cała gmina Bierawa jest już skanalizowana, ale sieć sanitarna musi być rozbudowana, żeby mogli z niej korzystać nowi mieszkańcy. Nowe odcinki powstały… » więcej 2021-01-22, godz. 13:15 Zawadzkie buduje PSZOK i prowadzącą do niego drogę W tym roku gmina Zawadzkie ma mieć własny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Pod koniec roku 2020 rozstrzygnięto przetarg na realizację tej inwestycji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »