Radio Opole » Gospodarka
2021-01-12, 13:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Spójny system zarządzania jakością powietrza na Opolszczyźnie. Rusza innowacyjny projekt na skalę ogólnopolską

Dym [fot. Daniel Klimczak]
Dym [fot. Daniel Klimczak]
Województwo opolskie rozpoczyna diagnostykę złego stanu powietrza. Zdefiniować przyczyny ma pomóc prowadzony w ramach europejskiego programu LIFE projekt „Wdrożenie systemu zarządzania jakością powietrza w samorządach województwa opolskiego”. Jego koordynatorem będzie urząd marszałkowski.
- Projekt będzie się składał z dwóch głównych elementów. Szeroko zakrojonej akcji informacyjnej dla mieszkańców oraz na utworzeniu jednolitego, dla całego regionu, systemu zarządzania – mówi Katarzyna Oszańca, kierownik projektu. - Ten system będzie się składał z kilku komponentów. Z jednej strony będziemy pomagać mieszkańcom w napisaniu wniosku o dofinansowanie, będzie baza wojewódzka "kopciuchów", uspójniona z rządową bazą. Dodatkowo chcemy zrobić regionalny system diagnozowania jakości powietrza. W każdej gminie, w każdym powiecie będzie zamontowany czujnik, 71 takich czujników na terenie województwa.

Projekt jest realizowany w ramach europejskiego programu LIFE. Opolszczyzna, obok Małopolski, będzie prekursorem takich rozwiązań w kraju.

- Potrzebne nam jest skuteczne zdefiniowanie problemów związanych z jakością powietrza i to ma dać wymierne efekty nie tylko na Opolszczyźnie - przekonuje wicemarszałek województwa opolskiego Antoni Konopka. - Problemy związane z realizacją programu ochrony powietrza, jaki przyjęliśmy w naszym województwie, to przede wszystkim brak systemu zarządzania. Jeżeli chodzi o odpowiednie narzędzia oraz kompetencje w samorządach lokalnych w przygotowaniu systemu zarządzania jesteśmy liderem w naszym kraju.

Do projektu przystąpiły 42 gminy z województwa opolskiego, w tym wszystkie miasta powiatowe. Partnerem została Politechnika Opolska, która między innymi wykształci na podyplomowych studiach, specjalistów dla gmin. Projekt będzie realizowany także we współpracy z dwoma regionami czeskimi. To kraje ołomuniecki i śląsko-morawski.

W puli jest ponad 3 miliony euro. Ponad połowa zostanie pokryta przez Komisję Europejską. 40 proc. tej kwoty przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Projekt będzie realizowany do połowy przyszłego roku.
Katarzyna Oszańca
Antoni Konopka

Gospodarka

2021-10-15, godz. 15:15 Pod koniec października rusza remont DW 409 w Gogolinie Mieszkańcy Gogolina muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu na ulicy Krapkowickiej, czyli drodze wojewódzkiej 409. Od 25 października na 1,5-kilometrowym… » więcej 2021-10-15, godz. 10:54 Idą zmiany w uchwale antysmogowej dla Opolszczyzny. W 2030 roku w regionie nie będzie już "kopciuchów"? Zakończyły się konsultacje zmian w uchwale antysmogowej. Samorząd województwa przygotowuje przepisy, które zakażą używania tzw. kopciuchów od 2030 r… » więcej 2021-10-15, godz. 08:47 Gmina odśnieży drogi powiatowe. Tegoroczna zima będzie testem, czy taki system się sprawdzi Ta zima będzie okresem testowym - samorządy gminy Bierawa i powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego będą sprawdzać, czy nowy system odśnieżania dróg zda egzamin… » więcej 2021-10-14, godz. 14:56 Są miliony złotych dla młodych bezrobotnych na otwarcie własnej firmy w regionie. W programie uczestniczą wszystkie… Ponad 14,5 miliona złotych ma Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu dla młodych osób, które chcą otworzyć własną działalność gospodarczą. » więcej 2021-10-14, godz. 10:00 "To będzie praktycznie nowa droga". Kluczborskie starostwo ma dotację na przebudowę ulicy Drzymały Ulica Drzymały w Kluczborku doczeka się gruntownej przebudowy. Samorząd powiatowy pozyskał na ten cel ponad 1,2 miliona złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju… » więcej 2021-10-14, godz. 08:00 Chcą teraz znaleźć budowlańców, żeby nie dokładać pieniędzy z budżetu w przyszłym roku Urzędnicy gminy Walce obawiają się stale rosnących cen na usługi budowlane, dlatego już teraz ogłaszają przetargi na zadania, które mają być wykonane… » więcej 2021-10-14, godz. 07:45 Rozwój zielonej energii wyprzedza wiedzę strażaków na temat gaszenia pożarów takich instalacji Straż pożarna coraz częściej odbiera sygnały o pożarach instalacji fotowoltaicznych. Starszy brygadier Arkadiusz Kuśmierski, zastępca opolskiego komendanta… » więcej 2021-10-12, godz. 19:00 Znów można dowiadywać się o unijnych dotacjach i szkoleniach z Mobilnych Punktów Informacyjnych Mobilne Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich powróciły do akcji po roku przerwy wynikającej z pandemii. Dzisiaj (12.10) można było zasięgnąć informacji… » więcej 2021-10-12, godz. 16:37 Opóźnienie w przygotowaniu dokumentów do budowy oczyszczalni dla strefy ekonomicznej Oczyszczalnia ścieków przemysłowych dla strefy gospodarczej gminy Ujazd powstanie, ale z lekkim poślizgiem. Inwestor, czyli Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna… » więcej 2021-10-12, godz. 10:01 Blisko 125 milionów złotych w ramach tarcz antykryzysowych przekazał ZUS do opolskich firm Ponad 124 miliony złotych wypłacił opolski ZUS przedsiębiorcom w ramach kolejnych edycji Tarczy Antykryzysowej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »