Radio Opole » Gospodarka
2020-02-06, 21:45 Autor: Piotr Wójtowicz

42 gminy zainteresowane programem LIFE. W planach kształcenie ekspertów do spraw jakości powietrza

42 gminy przystąpiły do programu LIFE - podpisanie deklaracji [fot.P.Wójtowicz]
42 gminy przystąpiły do programu LIFE - podpisanie deklaracji [fot.P.Wójtowicz]
42 gminy przystąpiły do programu LIFE - podpisanie deklaracji [fot.P.Wójtowicz]
42 gminy przystąpiły do programu LIFE - podpisanie deklaracji [fot.P.Wójtowicz]
42 gminy przystąpiły do programu LIFE - podpisanie deklaracji [fot.P.Wójtowicz]
42 gminy przystąpiły do programu LIFE - podpisanie deklaracji [fot.P.Wójtowicz]
Opolskie ubiega się w Brukseli o 10 mln na kształcenie ekspertów do spraw jakości powietrza. Plan zakłada, że urząd marszałkowski w Opolu pozyska dotacje, natomiast Politechnika Opolska zajmie się edukacją urzędników. Taką możliwość stwarza program LIFE. Pracownicy samorządów po zdobyciu nowych kwalifikacji będą mogli doradzać właścicielom "kopciuchów", jak mogą obniżyć poziom smogu. Dzisiaj (06.01) w urzędzie marszałkowskim 42 gminy z województwa opolskiego zadeklarowały chęć przystąpienia do tego projektu. Przy tej okazji pytaliśmy, czy walka ze smogiem nie przyczyni się do rozrostu administracji.
- Pracy w urzędzie jest bardzo dużo i nie mamy ekspertów od spraw ochrony środowiska, dlatego czekałam na ten program - tłumaczy Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt Dąbrowy.

Jednak z rozmowy z samorządowcami wynika, że powietrze jest zanieczyszczone, ponieważ nie wszystkich stać na wymianę pieców. Ponadto, nie wszędzie jest sieć gazowa. Przykładem jest gmina Kolonowskie. Wiceburmistrz Konrad Wacławczyk podkreśla: - W przypadku gminy Kolonowskie na temat budowy sieci gazowej rozmawiamy bardzo długo i cały czas pojawia się argument, że jest za mało chętnych, a chętnych brakuje, ponieważ wymiana pieca na gazowy i instalacji CO kosztuje kilkanaście tysięcy złotych.

Samorządowców pytaliśmy, czy powołanie eksperta rozwiąże te problemy. Wójt gminy Komprachcice Leonard Pietruszka twierdzi, że nie. - Ekspert ma zachęcać mieszkańców do wymiany kopciuchów. Mam świadomość, że w ten sposób problem smogu przyczyni się do zwiększenia zatrudnienia urzędników, dlatego na początku byłem na nie, natomiast teraz uważam, że skoro do porozumienia przystąpiły 42 gminy, to również powinniśmy się przyłączyć.

Natomiast Wojciech Rogala, prezes Opolskiego Centrum Zarządzania Projektami podkreśla, że obecnie na wymianę pieców w regionie przeznaczono w ramach różnych programów w sumie 50 mln złotych, natomiast wnioski, które zostały złożone, podliczono na 10 mln. - Celem projektu jest połączenie źródeł finansowania, tak aby w gminach nie wyczerpały się dotacje na ten cel. Uważam, że obecnie nie tylko mieszkańcy, ale i pracownicy urzędów gmin nie wiedzą, z jakich programów mogą korzystać - uzasadnia.

Burmistrz Namysłowa Bartłomiej Stawiarski już rok temu zadeklarował przystąpienie do programu LIFE. Samorządowiec tłumaczy, że jego gmina rocznie na wymianę pieców przeznacza około 300 tysięcy, tymczasem, jak dodaje, zainteresowanie programem jest tak duże, że po kilku dniach zamykają przyjmowanie wniosków. - Gdybyśmy mieli milion to pewnie i to zostałoby spożytkowane - przekonuje.

W tej chwili 42 samorządy podpisały się pod deklaracją urzędu marszałkowskiego, natomiast pieniądze mogą zostać przyznane regionowi jesienią. Jeśli tak się stanie, to 2-semestralne studia podyplomowe kształcące ekspertów z zakresu jakości powietrza rozpoczną się w lutym przyszłego roku.
Czy LIFE jest życiowy

Gospodarka

2021-09-26, godz. 14:00 Wspólny projekt gminy Branice i czeskich Brumovic na modernizację Parku Pod Lipami Gmina Branice wspólnie z czeskimi Brumovicami pozyskała z Euroregionu Silesia fundusze na efektowną modernizację ogrodzenia Parku Pod Lipami w Branicach. Będzie… » więcej 2021-09-26, godz. 08:20 Kierowcy ciężarówek mają ostatnie dni, żeby przestawić się na e-TOLL. Nowy system wejdzie w życie na opolskim odcinku… Coraz mniej czasu do wyłączenia systemu viaTOLL. Od początku października za przejazd ciężarówek na drogach płatnych będzie można rozliczać się wyłącznie… » więcej 2021-09-25, godz. 12:47 Rusza drugi etap prac przy "Dolinie Złotnika" w Baborowie Gmina Baborów rozpoczyna 2. etap realizacji budowy infrastruktury turystyczno-przyrodniczej w ramach projektu utworzenia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego… » więcej 2021-09-24, godz. 18:15 Szersza, równiejsza, z chodnikiem i nowymi poboczami. DW 457 w Chróścicach po remoncie Półtora miliona złotych kosztował remont kilometra drogi wojewódzkiej 457 w Chróścicach (pow. opolski, gm. Dobrzeń Wlk). » więcej 2021-09-24, godz. 17:15 Dzień Energetyka w opolskiej elektrowni. Wyróżniono zasłużonych Ponad 30 pracowników PGE GiEK oddziału Elektrowni Opole otrzymało medale i dyplomy za długoletnią służbę, zasługi na rzecz opolskiej elektrowni i wzorowe… » więcej 2021-09-24, godz. 16:10 PSL: o problemach rolników. "W ciągu sześciu lat okrojono budżet na rolnictwo o 35 mld zł" Spadek krajowego budżetu na rolnictwo, sprzedaż ziemi rolnej i leśnej cudzoziemcom, inflacja, czy upadające gospodarstwa w skutek Afrykańskiego Pomoru Świń… » więcej 2021-09-24, godz. 12:00 Ogromne zainteresowanie programem "Czyste Powietrze", także na Opolszczyźnie Od początku realizacji programu 'Czyste Powietrze', a więc przez 3 lata, wpłynęło w regionie ponad 8 tyś. 700 wniosków, a tylko w tym roku przeszło 3 tys… » więcej 2021-09-24, godz. 11:00 Mieszkańcy Opolszczyzny coraz chętniej korzystają z PUE ZUS Platforma Usług Elektronicznych ZUS, z której korzystają pracownicy, emeryci, przedsiębiorcy oraz lekarze, szczególnie przydatna okazuje się w ostatnich… » więcej 2021-09-24, godz. 09:00 Powstaje nowa hala firmy B+K w Walcach. Przybędzie 150 miejsc pracy Trwa budowa nowej hali produkcyjnej fimy B+K w Walcach. W ciągu półtora roku powstanie zakład, w którym produkowane będą opakowania z tworzyw sztucznych… » więcej 2021-09-23, godz. 17:30 Firma Capita rozpoczyna działalność w Opolu. W początkowym etapie potrzeba 100-200 osób, chętnie mówiących po … Nowy inwestor w Opolu szuka na początek od stu do dwustu pracowników. Międzynarodowa firma Capita działa w branży konsultingu, outsourcingu i transformacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »