Radio Opole » Gospodarka
2020-02-06, 21:45 Autor: Piotr Wójtowicz

42 gminy zainteresowane programem LIFE. W planach kształcenie ekspertów do spraw jakości powietrza

42 gminy przystąpiły do programu LIFE - podpisanie deklaracji [fot.P.Wójtowicz]
42 gminy przystąpiły do programu LIFE - podpisanie deklaracji [fot.P.Wójtowicz]
42 gminy przystąpiły do programu LIFE - podpisanie deklaracji [fot.P.Wójtowicz]
42 gminy przystąpiły do programu LIFE - podpisanie deklaracji [fot.P.Wójtowicz]
42 gminy przystąpiły do programu LIFE - podpisanie deklaracji [fot.P.Wójtowicz]
42 gminy przystąpiły do programu LIFE - podpisanie deklaracji [fot.P.Wójtowicz]
Opolskie ubiega się w Brukseli o 10 mln na kształcenie ekspertów do spraw jakości powietrza. Plan zakłada, że urząd marszałkowski w Opolu pozyska dotacje, natomiast Politechnika Opolska zajmie się edukacją urzędników. Taką możliwość stwarza program LIFE. Pracownicy samorządów po zdobyciu nowych kwalifikacji będą mogli doradzać właścicielom "kopciuchów", jak mogą obniżyć poziom smogu. Dzisiaj (06.01) w urzędzie marszałkowskim 42 gminy z województwa opolskiego zadeklarowały chęć przystąpienia do tego projektu. Przy tej okazji pytaliśmy, czy walka ze smogiem nie przyczyni się do rozrostu administracji.
- Pracy w urzędzie jest bardzo dużo i nie mamy ekspertów od spraw ochrony środowiska, dlatego czekałam na ten program - tłumaczy Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt Dąbrowy.

Jednak z rozmowy z samorządowcami wynika, że powietrze jest zanieczyszczone, ponieważ nie wszystkich stać na wymianę pieców. Ponadto, nie wszędzie jest sieć gazowa. Przykładem jest gmina Kolonowskie. Wiceburmistrz Konrad Wacławczyk podkreśla: - W przypadku gminy Kolonowskie na temat budowy sieci gazowej rozmawiamy bardzo długo i cały czas pojawia się argument, że jest za mało chętnych, a chętnych brakuje, ponieważ wymiana pieca na gazowy i instalacji CO kosztuje kilkanaście tysięcy złotych.

Samorządowców pytaliśmy, czy powołanie eksperta rozwiąże te problemy. Wójt gminy Komprachcice Leonard Pietruszka twierdzi, że nie. - Ekspert ma zachęcać mieszkańców do wymiany kopciuchów. Mam świadomość, że w ten sposób problem smogu przyczyni się do zwiększenia zatrudnienia urzędników, dlatego na początku byłem na nie, natomiast teraz uważam, że skoro do porozumienia przystąpiły 42 gminy, to również powinniśmy się przyłączyć.

Natomiast Wojciech Rogala, prezes Opolskiego Centrum Zarządzania Projektami podkreśla, że obecnie na wymianę pieców w regionie przeznaczono w ramach różnych programów w sumie 50 mln złotych, natomiast wnioski, które zostały złożone, podliczono na 10 mln. - Celem projektu jest połączenie źródeł finansowania, tak aby w gminach nie wyczerpały się dotacje na ten cel. Uważam, że obecnie nie tylko mieszkańcy, ale i pracownicy urzędów gmin nie wiedzą, z jakich programów mogą korzystać - uzasadnia.

Burmistrz Namysłowa Bartłomiej Stawiarski już rok temu zadeklarował przystąpienie do programu LIFE. Samorządowiec tłumaczy, że jego gmina rocznie na wymianę pieców przeznacza około 300 tysięcy, tymczasem, jak dodaje, zainteresowanie programem jest tak duże, że po kilku dniach zamykają przyjmowanie wniosków. - Gdybyśmy mieli milion to pewnie i to zostałoby spożytkowane - przekonuje.

W tej chwili 42 samorządy podpisały się pod deklaracją urzędu marszałkowskiego, natomiast pieniądze mogą zostać przyznane regionowi jesienią. Jeśli tak się stanie, to 2-semestralne studia podyplomowe kształcące ekspertów z zakresu jakości powietrza rozpoczną się w lutym przyszłego roku.
Czy LIFE jest życiowy

Gospodarka

2020-09-25, godz. 13:15 Budowa nowego stadionu w Opolu coraz bliżej Opolski ratusz otrzymał projekt wykonawczy i pozwolenie na jego budowę. Prace mają ruszyć na początku przyszłego roku. » więcej 2020-09-24, godz. 15:25 Opolscy radni jednogłośnie za korektą budżetu miasta. Chodzi o zmniejszenie planowanego deficytu Rada Miasta Opola jednogłośnie opowiedziała się za korektą budżetu stolicy regionu. Jej głównym celem jest zmniejszenie planowanego deficytu ze 162 milionów… » więcej 2020-09-24, godz. 14:26 Przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek ZUS Kolejne firmy będą mogły skorzystać ze zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. » więcej 2020-09-23, godz. 18:30 Duże zainteresowania wymianą starych pieców w gminie Wołczyn. Rada miejska przeznaczyła dodatkowe pieniądze na d… 85 kolejnych pieców starej generacji zniknie z gminy Wołczyn. Tego roku samorząd zorganizował trzy nabory wniosków o dotację na wymianę źródeł ciepła… » więcej 2020-09-22, godz. 19:38 Gminy Strzeleczki i Tarnów Opolski z dofinansowaniem na przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych Gminy Strzeleczki i Tarnów Opolski z dofinansowaniem na przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Pieniądze pochodzą z opłat wnoszonych przez inwestorów… » więcej 2020-09-22, godz. 16:00 Powiat głubczycki podsumowuje inwestycje drogowe i planuje kolejne - Mimo pandemii prowadzimy zadania związane z poprawą stanu naszych dróg i chodników - informuje wicestarosta Anita Juchno. W Gołuszowicach na finiszu jest… » więcej 2020-09-22, godz. 11:15 Trzeci nabór wniosków do tarczy antykryzysowej w PUP w Opolu do końca września Do 30 września przedsiębiorcy mogą jeszcze składać wnioski w Powiatowym Urzędzie Pracy w Opolu o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. To trzeci nabór organizowany… » więcej 2020-09-22, godz. 07:00 Opolski ZUS wypłacił w pierwszym półroczu ponad 2 miliony złotych jednorazowych odszkodowań wypadkowych Od początku roku opolski ZUS wypłacił ponad 2,2 miliona złotych w ramach jednorazowych odszkodowań wypadkowych. Warunkiem otrzymania świadczenia jest odprowadzanie… » więcej 2020-09-21, godz. 19:59 "Gospodarka musi być gotowa na nową normalność. Bezrobocie będzie wzrastać". W CWK rozmawiano o rynku pracy w czasie… Praca zdalna, wzrost bezrobocia i nowa organizacja pracy to główne wyzwania, z jakimi mierzą się opolscy pracodawcy i przedsiębiorcy w dobie pandemii koronawirusa… » więcej 2020-09-20, godz. 20:00 Gmina Ujazd mimo epidemii nie zwalnia tempa, w planach ma kolejne drobne remonty Przepust na ul. Stawowej w Jaryszowie i ulica Jaryszowska w Zimnej Wódce zostaną przebudowane. Gmina Ujazd mimo epidemii nie zwalnia tempa i realizuje zaplanowane… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***