Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-18, 16:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

Opolska spółdzielnia chce usunięcia nadajnika sieci komórkowej

Nadajnik sieci komórkowej na wieżowców przy placu Piłsudskiego w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Nadajnik sieci komórkowej na wieżowców przy placu Piłsudskiego w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Nadajnik sieci komórkowej na wieżowców przy placu Piłsudskiego w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Nadajnik sieci komórkowej na wieżowców przy placu Piłsudskiego w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Nadajnik sieci komórkowej na wieżowców przy placu Piłsudskiego w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Nadajnik sieci komórkowej na wieżowców przy placu Piłsudskiego w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Opolska Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przyszłość" w sądzie walczy o usunięcia nadajnika sieci komórkowej z dachu jednego z wieżowców przy placu Piłsudskiego w Opolu. Mieszkańcy bloku uważają, że emitowane przez antenę fale elektromagnetyczne są przyczyną masowych zachorowań. Sprawą zajął się także Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Opolu.
- W 2015 roku wydaliśmy decyzję o nakazie rozbiórki nadajnika, ale władze spółki sieci komórkowej złożyły skargę do sądu, w którym sprawa toczy się do dziś - mówi Agnieszka Kręciproch, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Opolu. - My oceniamy sprawę z punktu widzenia, czy spełnia warunki między innymi zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o rozbiórce została wydana z uwagi na to, że inwestor nie posiadał w ocenie tutejszego organu pozwolenia na budowę inwestycji, która takiego zezwolenia wymagała.

- W trakcie postępowań administracyjnych dostaliśmy wiadomość, że spółka nie dopełniła obowiązków wynikających z przepisów prawa - dodaje Franciszek Dezor, prezes zarządu Opolskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Przyszłość". - Umowa gwarantuje nam taki zapis, że jeżeli do takich naruszeń by doszło, to mamy prawo wypowiedzenia jej. Tak też spółdzielnia zrobiła. Spółka stoi na stanowisku, że to wypowiedzenie było nieskuteczne, w związku z tym, skierowaliśmy sprawę do sądu.

Sławomir Pluta z Politechniki Opolskiej zaleca wykonanie specjalistycznych pomiarów, które potwierdzą mieszkańcom, czy normy gęstości promieniowania zostały przekroczone.

1 stycznia rząd przyjął ustawę w sprawie wprowadzenia sieci 5G. Oznacza to, że nastąpi prawie 100 krotne zwiększenie norm poziomu pól elektromagnetycznych. Ma to na celu rozbudowę nowoczesnej infrastruktury dla mobilnego internetu. W Opolu 25 stycznia planowany jest protest przeciwko wprowadzeniu sieci 5G.
Agnieszka Kręciproch
Franciszek Dezor
Nadajnik w Opolu

Wiadomości z regionu

2022-09-27, godz. 21:00 Ponad tysiąc uczniów odwiedziło I Forum Maturzysty Politechniki Opolskiej Opolscy maturzyści mogli spotkać się z ekspertami z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i posłuchać o przygotowaniach do matur. To za sprawą pierwszego Forum… » więcej 2022-09-27, godz. 21:00 "Przy budynku policji wyglądamy bardzo niekorzystnie". Brzeski magistrat przestanie straszyć. Elewacja budynku przejdzie… Po montażu iluminacji, budynek brzeskiego magistratu czekają kolejne zmiany. Tym razem odnowienia doczeka się zniszczona elewacja. » więcej 2022-09-27, godz. 18:30 Filtracja poprawiła parametry wody w Jeziorze Turawskim. Optymistyczne wyniki trzyletniego projektu naukowców Sprawdził się nowatorski system filtracji wody w Jeziorze Turawskim. To główny wniosek z trzyletniego projektu dotyczącego zbiorników retencyjnych. » więcej 2022-09-27, godz. 18:30 Pracownicy i dziennikarze Radia Opole dobrze wiedzą, jak wykonać pierwszą pomoc [ZDJĘCIA] Jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową u noworodka, dziecka i osoby dorosłej - tego mogli dowiedzieć się dziś (27.09) pracownicy i… » więcej 2022-09-27, godz. 18:00 83 lata temu powstało Polskie Państwo Podziemne. "Było największym takim państwem w całej Europie" [ZDJĘCIA] 27 września 83 lata temu w oblężonej Warszawie utworzona została Służba Zwycięstwu Polski. Była to pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa… » więcej 2022-09-27, godz. 17:00 Są już razem ponad 50 lat. Opolskie małżeństwa odebrały medale za długoletnie pożycie małżeńskie [ZDJĘCIA… Były łzy wzruszenia, bukiety kwiatów, szampan i medale. W opolskim ratuszu wyróżniono dziś (27.09) 20 par, które ponad 50 lat temu w urzędzie stanu cywilnego… » więcej 2022-09-27, godz. 16:40 Mieszkaniec Opola pyta o brak polskich flag w mieście. Rzecznik ratusza odpowiada, że są sprecyzowane przepisy O brak polskich flag na budynkach, pomnikach i masztach administrowanych przez Urząd Miasta Opola pyta Łukasz Gruca. Miłośnik lokalnej historii oraz patriota… » więcej 2022-09-27, godz. 16:30 Towarzystwo Przyjaciół Dzieci na Śląsku Opolskim ma 75 lat. Działacze świętowali jubileusz w brzeskim zamku [ZD… Towarzystwo Przyjaciół Dzieci świętuje 75-lecie istnienia swoich opolskich struktur. Z tej okazji działacze, a także osoby i instytucje zaprzyjaźnione z… » więcej 2022-09-27, godz. 16:00 Samorządy szukają pomysłów na oszczędzanie energii. "Zacznijmy korzystać z prądu, tak jak u siebie w domu" Od 1 października administracja rządowa i samorządowa będzie musiała obniżyć zużycie energii o 10 procent. Tak wynika z założeń tarczy solidarnościowej… » więcej 2022-09-27, godz. 15:30 Włamali się po alkohol. Po wszystkim jeden ze sprawców ostrzelał dom z wiatrówki Aby zdobyć alkohol, włamali się do mieszkania. Dzięki błyskawicznej reakcji mundurowych z Lewina Brzeskiego, para złodziei szybko przekonała się, że nie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »