Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-08, 11:12 Autor: Marzena Śmierciak

Monitoring jakości powietrza w Opolu rozszerzony. Są nowe czujniki pomiarowe

Komin[fot. Agnieszka Pospiszyl]
Komin[fot. Agnieszka Pospiszyl]
Małgorzata Rabiega [fot. Paula Hołubowicz]
Małgorzata Rabiega [fot. Paula Hołubowicz]
- Sprawdzenie tego, jak rozprzestrzenia się emisja zanieczyszczeń, szczególnie z pieców domowych wymagało rozszerzenia monitoringu - oceniła w rozmowie "W cztery oczy" Małgorzata Rabiega, naczelnik wydziału środowiska i rolnictwa w opolskim ratuszu. Po Nowym Roku, przypomnijmy, w Opolu pojawiło się 15 nowych urządzeń pomiarowych badających jakość powietrza. W całym mieście jest ich w sumie 40.
- Postanowiliśmy szczególnie wprowadzić czujniki tam, gdzie jest zwarta zabudowa mieszkaniowa, gdzie jednak są przekroczenia dopuszczalnych norm i dlatego zdecydowaliśmy się na poszerzenie sieci - tłumaczyła na naszej antenie Małgorzata Rabiega. Umowę z dostawcą detektorów podpisano na dwa lata.

Miejski monitoring powietrza ma charakter wspomagający i służy do określenia poziomu tzw. niskiej emisji.

- Widzimy, w której dzielnicy na przykład następuje spalanie paliw, czy są gorsze uwarunkowania atmosferyczne i chcemy przeanalizować przestrzenne rozmieszczenie zanieczyszczeń w danym rejonie. Dlatego też mamy od tego roku zarówno stronę internetową, jak i aplikację "Powietrze w Opolu" - wyjaśniała naczelnik.

W programie "Czyste Powietrze - oddech dla Opola" z kolei nie będzie już od tego roku dofinansowań do instalacji grzewczych opartych na węglu, nawet tych spełniających tzw. klasę V - dodał gość Radia Opole. - Chcemy, żeby te pieniądze były wykorzystywane efektywnie i więcej osób uzyskało dotacje na ogrzewanie gazowe, na podłączenie do sieci miejskiej, na ogrzewanie elektryczne, olejowe, dopuszczamy też kotły na drewno, na pelet spełniający wymogi eko-projektu - wyjaśniała Małgorzata Rabiega.

Regularne kontrole domowych palenisk prowadzi też opolska straż miasta, tak by ograniczać proceder spalania niedozwolonych substancji, czy palenia węglem niespełniającym norm jakościowych.
Małgorzata Rabiega
Małgorzata Rabiega
Małgorzata Rabiega

Wiadomości z regionu

2020-09-28, godz. 22:00 Prudnik: nowa koncepcja dworca autobusowego przewiduje oszczędną inwestycję. "Obiekt będzie skrojony na potrzeby naszego… Spółka z Łodzi wykona dokumentację projektową budowy dworca autobusowego w Prudniku. Oferując najkorzystniejsze warunki finansowe wygrała przetarg na to… » więcej 2020-09-28, godz. 20:30 Nagrody marszałka dla najlepszych sportowców z regionu. "Sport w województwie opolskim ma się dobrze" 27 zawodników i 7 trenerów, którzy w 2019 roku wyróżnili się szczególną aktywnością na rzecz rozwoju i promocji sportu w regionie odebrało nagrody przyznawane… » więcej 2020-09-28, godz. 20:00 Raport dnia: w regionie potwierdzono 35 zakażeń koronawirusem. 19 przypadków dotyczy powiatu oleskiego 35 nowych zakażeń koronawirusem i 3 przypadki ozdrowień potwierdzono dziś (28.09) na Opolszczyźnie. Od początku epidemii w Polsce patogen z Chin potwierdzono… » więcej 2020-09-28, godz. 18:00 Osiem placówek oświatowych w regionie pracuje hybrydowo, trzy pozostają zamknięte Osiem placówek oświatowych na Opolszczyźnie pracuje hybrydowo, a trzy pozostają całkowicie zamknięte - poinformowało opolskie kuratorium oświaty. Przedszkole… » więcej 2020-09-28, godz. 17:15 Opole: są już szczepionki dla seniorów powyżej 65. roku życia Mieszkańcy Opola powyżej 65. roku życia od jutra (29.09) mogą korzystać z darmowych szczepionek przeciwko grypie » więcej 2020-09-28, godz. 17:00 Stabilna sytuacja epidemiczna w powiecie głubczyckim. "Ogniska zakażeń są w fazie wygaszania" Nie ma większych problemów z przestrzeganiem dodatkowych obostrzeń w powiecie głubczyckim. Od soboty (26.09) ta część regionu znajduje się w tak zwanej… » więcej 2020-09-28, godz. 16:15 COVID-19 w ZOZ w Oleśnie. Zakażenie koronawirusem potwierdzono u 25 pracowników i 4 pacjentów Nowe ognisko COVID-19 w powiecie oleskim. Jak potwierdziła Małgorzata Gudełajtis, specjalista ds. kontaktu z mediami w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej… » więcej 2020-09-28, godz. 16:14 Wypadek w Krasiejowie. DW 463 zablokowana [AKTUALIZACJA] Trzy pojazdy zderzyły się między Krasiejowem a Zawadzkiem. » więcej 2020-09-28, godz. 15:30 "Objawy są podobne do COVID-19". Zbliża się fala zachorowań na grypę. Jest problem ze szczepionkami Gorączka, kaszel, zmęczenie czy ból mięśni - to tylko niektóre z objawów, jakie pojawiają się nie tylko w zakażeniu koronawirusem, ale także przy grypie… » więcej 2020-09-28, godz. 15:00 Szarpanina na dyskotece mogła skończyć się śmiercią. Ruszył proces 24-letni Krzysztof J. w trakcie szarpaniny na dyskotece Pietnia pod Krapkowicami w czerwcu ubiegłego roku, rzucił kuflem w nieznajomego i uszkodził tętnicę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***