Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-12-11, 09:00 Autor: Daniel Klimczak

W przyszłym roku przejedziemy tamą Jeziora Nyskiego? Starostwo zapewnia, że rozmowy są obiecujące

Tama Jeziora Nyskiego [fot. Daniel Klimczak]
Tama Jeziora Nyskiego [fot. Daniel Klimczak]
Tama Jeziora Nyskiego [fot. Daniel Klimczak]
Tama Jeziora Nyskiego [fot. Daniel Klimczak]
Jest szansa, że w przyszłym roku kierowcy będą mogli ponownie przejeżdżać po tamie Jeziora Nyskiego. Władze powiatu zapewniają, że prowadzą rozmowy w tej sprawie.
Temat przejazdu po zaporze powrócił podczas niedawnej sesji rady powiatu. Zarówno obecne, jak i byłe władze starostwa zarzucają sobie nawzajem, że nie były w stanie rozwiązać problemu. Wicestarosta Jacek Chwalenia wskazuje, ze obecny zarząd zrobił w tej kwestii więcej niż poprzednicy.

- 26 stycznia 2017 roku było spotkanie, na którym starostwo zobowiązało się do wykonania dokumentacji dotyczącej zabezpieczenia tego przejazdu, jednak nie było nic z tym zrobione. Myśmy to zrobili, jesteśmy na ukończeniu. Mam nadzieję, że będziemy mieli bardzo dobre informacje w okolicy marca - dodaje.

Poprzednie kierownictwo starostwa odpiera zarzuty tłumacząc, że w poprzedniej kadencji samorząd miał w tej sprawie związane ręce. Były starosta Czesław Biłobran wskazuje, że możliwość przejazdu po tamie zablokował resort obrony.

- Środki, które pozyskaliśmy na budowę, to były środki na poprawę infrastruktury hydrotechnicznej, nie drogowej. Unia blokuje na 5 lat. Nagle, znienacka, wpisano ten obiekt jako infrastrukturę krytyczną. Zmienił się minister, nie ma już pana Macierewicza, dlatego dzisiaj może jest klimat do zmiany w tym zakresie - przekonuje.

Zarówno MON jak i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, zaprzeczają, by ktokolwiek prowadził z nimi rozmowy, wskazując, że decyzja o dopuszczeniu ruchu należy do właściciela obiektu czyli Wód Polskich. Tam z kolei poinformowano nas, że w ubiegłym miesiącu zawarto porozumienie ze starostwem, ale dotyczy ono jedynie uzasadnionych przypadków, a nie regularnych przejazdów.

Władze powiatu zapowiadają, że jeśli dojdzie do przywrócenia ruchu na tamie, będzie on odbywał się wahadłowo. W przypadku niepowodzenia rozmów, część radnych podsuwa pomysł, by przystosować dla samochodów kładkę w okolicach ulicy Wyspiańskiego.
Jacek Chwalenia
Czesław Biłobran

Wiadomości z regionu

2021-09-28, godz. 21:15 Raport dnia: rośnie liczba zakażeń w kraju i hospitalizowanych pacjentów. Chorują głównie osoby młode, które nie… 8 nowych zakażeń i śmierć jednej osoby potwierdzono dziś (28.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 975 infekcjach… » więcej 2021-09-28, godz. 20:00 Jeszcze tylko opinia geologa i wznowione będą prace przy budowie PSZOK-u w Kielczy Ponad pół rok opóźniona jest budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kielczy, w gminie Zawadzkie. Problemem były niezgodności projektowe… » więcej 2021-09-28, godz. 19:00 Na 1200 szkół i przedszkoli w regionie w czterech placówkach nauka jest prowadzona hybrydowo po wykryciu zakażeń … W 4 szkołach w regionie w związku z wykryciem zakażenia koronawirusem prowadzone jest nauczanie hybrydowe. W sumie zdalna edukacja dotyczy uczniów 11 klas… » więcej 2021-09-28, godz. 18:00 Radni Sejmiku Województwa Opolskiego zdecydowali o zmianie statutu szpitala przy ul. Wodociągowej. Psychiatryczny oddział… Radni Sejmiku Województwa Opolskiego zdecydowali o zmianie statutu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu. To oznacza, że 40-łóżkowy… » więcej 2021-09-28, godz. 17:00 W szpitalu tymczasowym hospitalizowanych jest 16 pacjentów. Siedmiu z nich przebywa na oddziale intensywnej terapii Pogarsza się sytuacja epidemiczna w kraju. Ministerstwo Zdrowia w codziennym komunikacie informowało o 975 nowych infekcjach koronawirusem. W porównaniu z ubiegłym… » więcej 2021-09-28, godz. 17:00 Dzień Chemika w Zakładach Azotowych Kędzierzyn Po raz pierwszy od dwóch lat w Kędzierzynie-Koźlu zorganizowano Dni Chemika. Spotkanie byłych i obecnych pracowników Grupy Azoty ZAK S.A. to wieloletnia tradycja… » więcej 2021-09-28, godz. 16:25 Zderzenie trzech samochodów na autostradzie. Nie ma osób poszkodowanych, ale są utrudnienia [AKTUALIZACJA] Do kolizji trzech samochodów osobowych doszło na opolskim odcinku autostrady. Są utrudnienia na jezdni do Wrocławia. » więcej 2021-09-28, godz. 16:00 Poseł Witold Zembaczyński: niech policja zacznie kierować ruchem. Policja: to słowa krzywdzące - Policja powinna zająć się kierowaniem ruchem w Opolu - tak sugeruje Witold Zembaczyński. Poseł Nowoczesnej na konferencji prasowej przed ratuszem odniósł… » więcej 2021-09-28, godz. 16:00 Opole: Arkadiusz Wiśniewski sprzeciwia się rozszerzeniu działalności firmy Remondis. ''W mieście nie ma miejsca na… Prezydent Opola nie zgadza się na planowane rozszerzenie działalności firmy Remondis. Przedsiębiorstwo podejmuje starania, które ma na celu zwiększenie składowiska… » więcej 2021-09-28, godz. 15:00 "Ten projekt znacząco usprawni żeglugę". Rozpoczął się drugi etap prac modernizacyjnych na stopniu wodnym w Dobrzeniu… Poprawa żeglowności na Odrze oraz zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. To główne cele, jakie są realizowane na stopniu Wodnym w Dobrzeniu Wielkim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »