Radio Opole » Gospodarka
2019-12-21, 07:34 Autor: Daniel Klimczak

Teren nad Jeziorem Nyskim zmienił właściciela. Teraz zarządzają nim miejskie wodociągi

Jezioro Nyskie [fot. Daniel Klimczak]
Jezioro Nyskie [fot. Daniel Klimczak]
Nyskie wodociągi oficjalnie przejęły teren rekreacyjny nad Jeziorem Nyskim. Do tej pory, obszarem zarządzała Agencja Rozwoju Nysy, powołana w miejsce Nyskiego Ośrodka Rekreacji.
Przekazanie terenu w ręce AKWY ma wynikać z lepszego dopasowania prowadzonej tam działalności do kompetencji nowego zarządcy. Jak wskazuje burmistrz Kordian Kolbiarz, podpisano już akt notarialny w tej sprawie.

- Główny cel tej transakcji jest taki, aby wokół jeziora powstał niezwykle atrakcyjny teren turystyczny. Patrzymy też przez pryzmat projektów, które mają na celu ochronę przed zmianami klimatu. Tam jest teren naturalny dla małej retencji, dla zagospodarowania wód deszczowych, więc takim naturalnym opiekunem będzie AKWA - wyjaśnia.

Nieoficjalnie mówi się, że decyzja podyktowana jest względami ekonomicznymi. Wodociągi są jedyną miejską spółką, która w ubiegłym roku wypracowała zysk i posiada większą zdolność do realizacji planowanych nad jeziorem inwestycji niż ARN, która 2018 rok zakończyła 3,5-milionową stratą. Burmistrz Nysy zaprzecza tym doniesieniom.

- Agencja Rozwoju Nysy prowadzi między innymi halę, kąpielisko, czyli z definicji inwestycje, które nie są dochodowymi, bo dochodowymi być nie mogą. Dzięki temu, że to ma spółka AKWA, będzie ona mogła szybciej sięgnąć po pieniądze i zrobić to, na czym się zna. Mamy zamiar taki, aby w ciągu kilku najbliższych lat powstało w Nysie aquapolis - dodaje.

Dodajmy, że teren nad Jeziorem Nyskim ma w najbliższym czasie przejść gruntowną modernizację. Na miejscu pojawią się między innymi udogodnienia dla niepełnosprawnych, oraz urządzenia do rekreacji i sportów na świeżym powietrzu. Plany zakładają także budowę nowych domków letniskowych.
Kordian Kolbiarz
Kordian Kolbiarz

Gospodarka

2021-07-31, godz. 18:00 Rolniku! Bądź eko i oddaj folie do recyklingu Gmina Reńska Wieś namawia rolników do myślenia o aspektach ekologicznych prowadzonych przez nich działalności i zbieraniu, a następnie oddaniu do recyklingu… » więcej 2021-07-31, godz. 17:45 PAP: CBA sprawdza gospodarkę nieruchomościami w gminie Nysa Jak przekazała redakcja PAP, funkcjonariusze wrocławskiego oddziału Centralnego Biura Antykorupcyjnego rozpoczęli kontrolę w gminie Nysa oraz podlegającej… » więcej 2021-07-31, godz. 14:35 Nie ma pieniędzy na remont dróg, to budują chodniki, bo taniej W kasie powiatowej pusto, starostwo nie ma pieniędzy na remonty dróg, poza łataniem dziur powstałych w czasie zimy, więc skupia się na tańszych inwestycjach… » więcej 2021-07-31, godz. 11:27 KRUS zachęca do uczestnictwa w konkursie filmowym "Moja wizja zero - Rolnik liderem bezpieczeństwa" Młodzież z całej Polski może wziąć udział w konkursie organizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pod hasłem 'Moja wizja zero - Rolnik… » więcej 2021-07-31, godz. 08:15 Większość pieniędzy na modernizację prószkowskiej oczyszczalni już jest. Pochodzą z trzech źródeł Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Prószkowie ma zabezpieczoną większą część pieniędzy na modernizację oczyszczalni ścieków. Fundusze pochodzą… » więcej 2021-07-30, godz. 14:15 Jest boom na bon turystyczny. Rośnie liczba podmiotów, w których można nim regulować należności za letni wypocz… Duże zainteresowanie bonem turystycznym. Na Opolszczyźnie liczba bonów całkowicie wykorzystanych przekroczyła właśnie 20 tysięcy, a w całej Polsce ponad… » więcej 2021-07-30, godz. 11:30 Pracownicy opolskiej KAS odzyskali ponad 34 miliony podatku od firm z branży transportowo-logistycznej 34 miliony złotych podatku odzyskali pracownicy opolskiej Krajowej Administracji Skarbowej od firm z branży transportowo-logistycznej. Wcześniej podmioty należące… » więcej 2021-07-29, godz. 15:51 Producent foteli samochodowych postawi fabrykę w strefie ekonomicznej gminy Ujazd Kolejny inwestor zdecydował się ulokować w strefie ekonomicznej gminy Ujazd. Tym razem to niemiecka firma Isringhausen, producent z branży automotive. Przedsiębiorstwo… » więcej 2021-07-29, godz. 13:00 W ciągu najbliższych trzech lat w centrum Kietrza ma powstać trzydzieści mieszkań Kietrz wspólnie z dziewięcioma gminami z województwa opolskiego przystąpił do programu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Celem projektu jest budowa mieszkań… » więcej 2021-07-29, godz. 07:45 Potrawy regionalne będą promowane na różne sposoby. Rozstrzygnięto konkurs dla organizacji, które się tym zajmą Warsztaty kulinarne, stoiska z regionalnymi przysmakami i książki z przepisami - to tylko niektóre z inicjatyw, które będą promować potrawy z Opolszczyzny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »