Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-12-03, 14:45 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Musimy razem dbać o środowisko". Radna Opola chce pomóc straży miejskiej w walce ze smogiem

Daj znak urzędnikom, że chcesz wymienić piec [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Daj znak urzędnikom, że chcesz wymienić piec [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Straż Miejska
Straż Miejska
Straż Miejska [fot.M.Matuszkiewicz]
Straż Miejska [fot.M.Matuszkiewicz]
Dym [fot. Daniel Klimczak]
Dym [fot. Daniel Klimczak]
Stworzenie alarmowego numeru telefonu i nagłośnienie akcji kontroli pieców przez straż miejską - to pomysł Jolanty Kaweckiej. Opolska radna zwróciła się z pomysłami do prezydenta. Radną zaniepokoiła wzmożona aktywność domowych kopciuchów na osiedlach domków jednorodzinnych.
- Bardzo śledzę monitoring jakości powietrza i okazuje się, że w każdej dzielnicy miasta są dwa lub trzy piece, które zanieczyszczają środowisko - mówi Jolanta Kawecka, radna Opola. - Wzywamy straż miejską, ale ona nie zdąża przyjechać. Pan czy pani przestaje palić, a my wszyscy wiemy, kto to jest w danej dzielnicy i dalej proceder trwa. Chcemy pomóc strażnikom i na konkretny telefon, o każdej godzinie zadzwonić.

W tym roku straż miejska przeprowadziła już ponad 400 kontroli instalacji grzewczych. 30 interwencji zakończono wystawieniem mandatu, a 18 pouczeniem. Wysokość kary wynosi od 20 do 500 złotych.

- Kontrolujemy, czym mieszkańcy palą, czy nie ma jakiś śmieci, butelek, starych mebli i okien malowanych. W przypadku napotkania jakichkolwiek rzeczy zabronionych, które są spalane, to strażnicy nakładają kary - mówi Krzysztof Maślak, komendant Straży Miejskiej w Opolu.

- Nie uruchomimy dodatkowego numeru telefonu, ponieważ mamy już stworzony bezpłatny, całodobowy kontakt dla mieszkańców pod numerem 986, a każdy kolejny byłyby płatny - dodaje komendant.
Jolanta Kawecka
Krzysztof Maślak

Wiadomości z regionu

2021-07-29, godz. 20:58 Paczków balonową stolicą Polski. W najbliższych dniach w niebo wzbijać się będzie tam 14 takich konstrukcji [ZD… Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, do Paczkowa powrócił Balonowy Puchar Polski. Od dziś na niebie będzie można tam zobaczyć 14 tego… » więcej 2021-07-29, godz. 20:30 Raport dnia: Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 167 nowych zakażeń. W Polsce wykonano ponad 34 miliony szczepień przeciw… Na Opolszczyźnie potwierdzono dziś (29.07) cztery nowe zakażenia koronawirusem. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 167 infekcjach… » więcej 2021-07-29, godz. 20:00 Spór między wędkarzami a miłośnikami skuterów wodnych na Jeziorze Nyskim. Brawurowe zachowanie może skończyć się… Wędkarze i użytkownicy jednostek silnikowych pływających po Jeziorze Nyskim nie mogą dojść do porozumienia. Ci pierwsi zarzucają użytkownikom maszyn stwarzanie… » więcej 2021-07-29, godz. 19:00 2 mln zł na dopłaty do komunikacji publicznej dla opolskich samorządów. "Teraz my mówimy: mamy wolne pieniądze, składajcie… Osiem gmin, jeden powiat i jeden związek międzygminny otrzymały rządowe dofinansowanie do organizacji transportu publicznego. Dzisiaj (29.07.) w Reńskiej… » więcej 2021-07-29, godz. 17:34 Ogólnopolski rekord temperatury w Prószkowie utrzymany! "To dobra wiadomość". W setną rocznicę pomiaru uruchomioną… 29 lipca 1921 roku na stacji meteorologicznej w Prószkowie w powiecie opolskim zanotowano najwyższą temperaturę w Polsce. Pomiar wykonano dokładnie o 13:48… » więcej 2021-07-29, godz. 17:30 Autobusy niszczą chodnik przy 1 Maja w Opolu [INTERWENCJA] Autobusy komercyjnej linii LUZ wjeżdżają na chodnik przy ulicy 1 Maja w Opolu i niszczą go - uważa jeden z naszych słuchaczy i prosi o interwencję. Chodzi… » więcej 2021-07-29, godz. 17:00 To było podwójne trafienie. Para poszukiwanych wpadła w ręce policji Hollywood miał swoich Bonnie i Clyde’a, Zdzieszowice też mają swoją parę przestępców, która uciekała przed policją. Nie cieszyli się jednak wolnością… » więcej 2021-07-29, godz. 16:45 V. Porowska o szczepieniach: Nasza prywatna wolność kończy się w momencie, kiedy odbieramy ją innym - Kwestionujemy osiągnięcia naukowe, stawiając na szali swoje życie, zdrowie oraz zdrowie najbliższych - powiedziała na antenie Radia Opole opolska posłanka… » więcej 2021-07-29, godz. 16:00 Opolskie szpitale otrzymały od marszałka pieniądze na remonty. To w sumie 11 milionów złotych Urząd marszałkowski przekazał 11 milionów złotych na remonty opolskich szpitali. Dzięki pieniądzom pochodzącym z budżetu regionu, m.in. w ginekologii… » więcej 2021-07-29, godz. 15:45 Mail z pogróżkami trafił do prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego. To nie pierwszy raz Kolejny list z pogróżkami trafił do prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego. Autor grozi mu m.in. poderżnięciem gardła. Wiadomość o podobnej treści… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »